دانستنی های عصر غیبت
انتشار: 27 فرو ماه 1394 ساعت 07:01 دیدگاه ها: ۲ تا

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ«پایگاه مذهبی حضرت مهدی(عج)» نوشت:

hou2707

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت بزرگداشت اماکنی که به قدوم آن حضرت زینت یافته اند مانند: مسجد سهله، و مسجد اعظم کوفه، و سرداب مبارک در شهر سامره، و مسجد جمکران و غیر این ها از مواضعی که بعضی از صُلحا، آن حضرت را در آنجاها دیده اند،

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت وقت ظهور را تعیین نکردن و تکذیب وقتگذاران است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت تکذیب کردن مدعیان نیابت خاصه از آن حضرت در زمان غیبت کبری است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت درخواست دیدار آن حضرت با عافیت و ایمان

اقتدا و تأسّی جستن به اخلاق و اعمال آن حضرت است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت حفظ زبان از غیر یاد خداوند و مانند آن است.

آیا می دانید که: گریستن در مصیبت مولایمان شهید مظلوم حضرت ابی عبداللَّه الحسین (علیه السلام) است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت زیارت قبر مولایمان امام حسین (علیه السلام) است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت بسیار لعنت کردن بر بنی أُمیّه در آشکار و پنهان است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت اهتمام در ادای حقوق برادران دینی است.

آیا می دانید که: یکی از تکالیف عصر غیبت مهیّا کردن سلاح و اسب در انتظار ظهور آن جناب است.

آیا می دانید که: امام (علیه السلام) هم منتظَراند (عده ای در انتظار اویند) و هم مانند امت، منتظِر فرج می باشند!

آیا می دانید که: از ویژگی های منتظران، استقامت در دین، پارسایی و تخلّق به مکارم اخلاق است!

آیا می دانید که: انتظار همیشه از دو عنصر نفی و اثبات تشکیل می شود، یعنی ناراحتی از وضع موجود وعشق وعلاقه به وضعیت بهتر!

آیا می دانید که: خودسازی فردی، خود سازی اجتماعی، حل نشدن در فساد محیط، پایداری در برابر رهبری های فاسد و مبارزه با فساد از جمله آثاری است که در فرد منتظر آشکار می شود!

آیا می دانید که: پدران و مادران باید برای تربیت و پرورش فرزندانی شایسته، شیفته و منتظر، آداب و شرایطی را از قبل از ازدواج رعایت کنند!

آیا می دانید که: پیامبر اعظم (صلی الله علیه و اله): انتظار فرج را برترین عبادت و در جای دیگر بهترین جهاد امت معرفی مینمایند! (کمال الدین،ج1،ص287)

آیا می دانید که: امام علی (علیه السلام) میفرمایند: منتظر فرج باشید و از رحمت خداوند نا امید نشوید به درستی که خوشایندترین اعمال نزد خداوند، انتظار فرج است! (بحار الانوار،ج52،ص123)

آیا می دانید که: امام صادق (علیه السلام) میفرمایند: منتظر امر ما، بسان آن کسی است که در راه خدا به خون غلتیده باشد! (کمال الدین،ج2،ص،645)

آیا می دانید که: امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کس که بمیرد درحالی که منتظر فرج باشد مانند کسی است که با حضرت قائم در خیمه اش بوده باشد، پس حضرت چند لحظه ای درنگ کرده و آنگاه فرمودند: نه، بلکه مانند کسی است که در خدمت آن حضرت شمشیر بزند. سپس فرمودند: نه، به خدا همچون کسی است که در پیشگاه رسول خدا (صلی الله علیه و اله)شهید شده باشد! (بحار الانوار،ج52،ص126)

آیا می دانید که: امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بدانید کسی که منتظر ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) باشد پاداش کسی را دارد که شبها برای عبادت بیدار و روزها روزه دار باشد! (کافی،ج2،ص222)

آیا می دانید که: امام صادق (علیه السلام) میفرمایند: هر کس منتظر فرج باشد و بر ترس و آزاری که از دشمنان ما می بیند صبر کند، فردای قیامت با ما خواهد بود! (کافی،ج1،ص372)

آیا می دانید که: انتظار آدمی را متعهد می سازد که برای تحقق هدف های اسلامی و آرمان های انسانی، بدون هیچ گونه ضعف و یأس، تلاش کند و به سوی مقاصد متعالی اسلام گام بردارد. به همین جهت در روایات «انتظار» عبادت شمرده شده است!

آیا می دانید که: «فوتوریسم» یعنی اعتقاد به دوره ی آخر الزمان و انتظار ظهور منجی غیبی و مصلح بزرگ جهانی! (نشریه موعود،ش10و11،ص84)

آیا می دانید که: فوتوریسم از مسایلی است که در بحث های تئولوژیک تمام مذاهب و ادیان، درباره ی آن گفت و گو شده است. همه ادیان در آن مشترکند، اما در مصداق آن اختلاف وجود دارد. (نشریه موعود،ش10و11،ص84)

آیا می دانید که: قَتاد، درختی است که خار بسیار دارد و خارهایش مانند سوزن است. در روایتی، دین داری در زمان غیبت امام زمان (علیه السلام) – از جهت دشواری – به تراشیدن درخت قتاد با دست، تشبیه شده است! (اصول کافی، ج2، باب فی الغیبه)

آیا می دانید که: امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرمایند: منتظر امر ما همانند کسی است که در راه خدا در خونش غلتیده باشد! (بحار،ج10،ص104)

آیا می دانید که: در بحث انتظار، برخی از ساده اندیشان معتقدند باید عالم پُر از معصیت بشود تا حضرت (علیه السلام) بیاید و نباید امر به معروف و نهی از منکر کرد. (مواضع، اکبری، ص228)

آیا می دانید که: انتظار ظهور امام مهدی (علیه السلام) اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد را دارد! (کمال الدین،ج1،439)

آیا می دانید که: انتظار فرج در روز جمعه بیشتر از روزهای دیگر است، بلکه عید بودن روز جمعه و شمردن آن را به یکی از اعیاد چهارگانه، به جهت آن است که در این روز زمین را از لوث شرک و کفر و وجود ملحدین و کافرین پاک می فرماید! (مفاتیح الجنان، اعمال روز جمعه)

آیا می دانید که: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله)فرمودند: «لاتُعادُوا الأیامَ فَتُعادیکُم» با روزها دشمنی نکنید که آن ها با شما دشمنی خواهند کرد! (موعود نامه، تونه ای،ص251)

آیا می دانید که: امام هادی (علیه السلام) در مورد حدیث «لاتُعادُوا الأیامَ فَتُعادیکُم» فرمودند: مراد از ایام، ما هستیم. مادامی که آسمان و زمین بپاست. شنبه اسم رسول خدا(صلی الله علیه و اله)است، یکشنبه امیرالمؤمنین (علیه السلام) و دوشنبه حسن و حسین (علیه السلام) و سه شنبه علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفربن محمد? و چهار شنبه موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی? و منم و پنجشنبه فرزندم حسن (علیه السلام) و جمعه فرزند فرزندم (علیه السلام) است و به سوی او اهل حق جمع می شوند … ! (مفاتیح، باب اول، فصل پنجم)

آیا می دانید که: سفیانی در روز جمعه خروج می کند! (بشارت الاسلام، ص192)

آیا می دانید که: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله)فرمودند: روز جمعه، بهترین روزهاست و نزد خداوند از روز عید قربان و عید فطر ارجمندتر است! (بحار،ج89،ص367)

آیا می دانید که: امام باقر (علیه السلام) فرمودند: خوبی و بدی در روز جمعه دو چندان می شود! (ثواب الاعمال،ص172)

آیا می دانید که: طبق فرمایش امام صادق (علیه السلام)، در روز جمعه، عملی برتر از صلوات برمحمد وآل محمد(صلی الله علیه و اله)نیست! (خصال،ص394)

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

2 نظر به "دانستنی های عصر غیبت"

 1. مهران یوسفی می‌گه:

  سلام

  تیتر را اشتباه زده اید

  تیتر دانستنی های غیبت می باشد

 2. مهران یوسفی می‌گه:

  سلام

  تیتر را اشتباه زده اید

  تیتر دانستنی های عصر غیبت می باشد

نظر دادن