گفت و گو با نبی الله مصدق هنرمند مجسمه ساز شهرستان کردکوی
انتشار: 12 آذر ماه 1394 ساعت 22:09 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ«النگ روستایی زیبا» نوشت:

نبی الله مصدق (نوه کل عبدالرسول) متولد محله ولاغوز شهر کردکوی است. او کار ساخت مجسمه های چوبی را از کودکی آغاز نمود مصدق زمانی که 10 ـ12 سال بیشتر نداشت  تراشیدن چوب را برای ساخت مجسمه های چوبین آغاز نمودم . اوحتی زمانی که به دبستان می رفت فرم های انسانی و جانوری چوب ها را می تراشید.او همچنان که با ما مصاحبه میکرد دستش شروع به خلق آثاری زیبا روی کاغذ سفید میکرد..و میگفت من نمیتوانم بیکار جای بنشینم….

امروز گذرماه به اداره ارشاد کردکوی افتاد وسراغ نبی اله مصدق را گرفتیم تا گفتگوی صمیمانه ای با این هنرمند مجسمه ساز انجام دهیم.او با روی باز از من استقبال کرد . درذیل آنچه میخوانید مصاحبه ما با اوست…..

2

آقای مصدق برای خلق آثار خود معمولا از چه چوب های استفاده می کنید؟

مصدق گفت: من برای خلق آثارخود از تنه درختان تنومند خصوصا چوب گردو استفاده می کنم .البته گاهی نیز از چوب های دیگری نظیر گلابی نیز بهره می گیرم .

آقای مصدق شما ازچه فرم های برای ساخت آثار خود استفاده می کنید؟

من از فرم های ایرانی ـ اسلامی استفاده می کنم و حتی فضای نقالی خوانی را برای نخستین بار به حوزه کارهایم اضاقه کردم. من مجسمه ها فضایی با الهام از هنر ایرانی دوست دارم و دنبال می کنم . البته نا گفته نماند در بعضی ازآثار خود از فرم های مشبک و اسلیمی هم خیلی بهره می گیرم.

آقای مصدق فضای حاکم بر آثار شما چگونه است؟

فضای حاکم بر آثارمن خیلی  نزدیک به پست مدرن هست ومی توان گفت  سبک آثار خیال پردازانه و سورئالیست است ولی از نطرات شخصی خودمو از سبک فرم های ایرانی  بهره می گیرم.

آقای مصدق شمادر کارهای خود بجزچوب از مواددیگری هم استفاده می کنید؟

من از مواد دیگری غیر از چوب هم استفاده کردم ولی علاقه شخصی ام برای ساخت آثارم بیشتر چوب است خصوصا چوب گردو . پس از اتمام کار برای دوام و استحکام آن از پوششی که با موم عسل و چربی حیوانی درست شده کار را صیقل می دهم .

آقای مصدق شما ازکجا این هنر را آموختید؟

من پیکر تراشی را زیر نظر هیچ استادی نیاموختم و به هیچ هنرستان و دانشگاه هنری نرفتم ولی بخاطر عشق و علاقه شدیدم به این کار چند برابر افرادی که بطور اکادمیک درس می خواندند مطالعه و کار عملی می کنم

وی می گوید : من تاکنون در 40 نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت کرده ام و 4 رتبه اول کشوری را دارا هستم همچنین در کشور های ترکمنستان(1386) وقزاقستان(1388) نیز نمایشگاههایی دایر کرده ام که مورد استقبال قرار گرفته است. یادم نمی رود در شهر داشاغوزترکمستان  که نمایشگاه برپا کردیم مورد اتسقبال زیادی از مردم آنجا گرفت و بعضی ها 5 یا 6 بار از نمایشگاه من دیدن کردند.

شاید اکثر شهروندان کردکوی و گلستانی آثار زیبای مصدق را در پارک جنگلی امام رضا ع کردکوی دیده باشند آن اثر طوطی و بازرگان نام نداشت ..این مجسمه در سال 1382 بر تنه یک اصله درخت خشک با دست های توانای هنرمند مجسمه ساز، “نبی الله مصدق” درست مقابل رستوران جهانگردی پارک جنگلی امام رضا(ع) کردکوی ساخته و نصب شد (این اثر بسرقت رفت)

دریک کلام می توان گفت: نبی الله مصدق میکل آنژ  (هنرمند ایتالیایی) ایران است
گزارش و عکس : یعقوب محمودی

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن