گزارش روزنامه صهیونیستی؛ غالب شدن جوّ «ضد اسرائیلی» در دانشگاه‌های آمریکا
انتشار: 07 آبا ماه 1395 ساعت 13:08 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ  «اریان بلاگفا» نوشت:

دانشگاه‌ «سیتی» نیویورک در بروکلین، دانشگاه نورث وسترن و بسیاری از دانشگاه‌های سیستم ایالت کالیفرنیا، شماری از ضداسراییلی‌ترین مراکز دانشگاهی آمریکا برای دانشجویان یهودی هستند و فعالیت‌های ضد صهیونیستی در آن‌ها چشمگیر است.

234

به گزارش روزنامه صهیونیستی «تایمز آو ایزراییل»، طبق مطالعه ای که دانشگاه «بِرَندیز» Brandies ماه گذشته، روی احساسات یهودستیزی و اسراییل ستیزی در دانشگاه های آمریکا انجام داد، دانشگاه های فوق‌الذکر «نقاط داغ»(Hotspots) چنین فعالیت هایی هستند.

این مطالعه توسط پژوهشگران مرکز ماورین و مریلین کوهن برای مطالعات مدرن یهودی انجام گرفته و مبتنی بر یافته های نظرسنجی در بهار 2016 در میان دانشجویان یهودی مقطع کارشناسی در 50 مرکز دانشگاهی است. همه این دانشجویان که برای این مطالعه انتخاب شدند، متقاضیان برنامه Birthright-Israel بودند که شامل سفر 10 روزه به سرزمین‌های اشغالی است. از بین 19000 فرم نظرسنجی که ارسال شد، حدود 4000 فرم تکمیل و بازگردانده شد که مبنای مطالعه قرار گرفت.

غالب شدن جوّ «ضد اسرایلی» و «یهود ستیزانه» در دانشگاه های آمریکا

طبق این گزارش، دانشگاه‌های مورد مطالعه، تصادفی انتخاب شدند، بلکه آگاهانه و بر اساس جمعیت دانشجویان یهودی، تنوع جغرافیایی، خصوصی یا دولتی بودن، نحوه گزینش و شواهد پیشینی فعالیت ضداسراییل یا یهودستیزانه انتخاب شدند.

در همه دانشگاه‌هایی که به عنوان «نقطه داغ» تعیین شده اند، دانشجویان یهودی شرکت کننده در نظرسنجی گفته که “یک جو خصمانه نسبت به اسراییل” را احساس می کنند. یک چهارم آن ها از وجود جوّ یهودستیزانه در این دانشگاه‌ها خبر دادند.

غالب شدن جوّ «ضد اسرایلی» و «یهود ستیزانه» در دانشگاه های آمریکا

بر اساس این گزارش، سطح بالای یهودستیزی در این دانشگاه ها، عمدتا نشات گرفته از موضع خصمانه نسبت به اسراییل است.

به ادعای این گزارش، در دیگر دانشگاه های آمریکا، از جمله ویسکانسین، راتگرز و ایلی نوی، خصومت و رفتار یهودستیزانه رواج دارد، ولی الزاما عامل آن انتقاد به اسراییل نیست. در این مراکز دانشگاهی، بیشتر کلیشه‌ها و اعتقادات سنتی یهودستیزانه وجود دارد، تا انتقاد به سیاست‌های اسراییل.

غالب شدن جوّ «ضد اسرایلی» و «یهود ستیزانه» در دانشگاه های آمریکا

گزارش به یک مطالعه دیگر هم اشاره می کند که در قالب طرح ‌AMCHA در سال جاری انجام گرفت. طرح مزبور، رویدادهای سهودستیزانه در دانشگاه های آمریکا را رصد می کند و به این نتیجه رسیده که ” 57 درصد از 113 مرکز دانشگاهی مورد نظرسنجی، با بیشترین نسبت دانشجوی یهودی در دوره کارشناسی، شاهد رویدادهایی بوده اند که به نحوی در آن عناصر ضدیهودی یا ضد اسراییلی وجود داشته است.”

 یکی از مهم ترین شاخص های تشکیل دهنده این محیط خصمانه، طبق ادعای این گزارش، ” حضور گروه «دانشجویان فعال برای عدالت برای فلسطین»یا SJP است.”
 غالب شدن جوّ «ضد اسرایلی» و «یهود ستیزانه» در دانشگاه های آمریکا

یک دانشجوی کارشناسی در دانشگاه راتگرز، رویدادی با شرکت اعضای SJP را چنین توصیف کرد: ” اعضای SJP جلوی تالار ایستاده بودند، با پیراهن های سفید با آثار خون پاشیده شده روی آن، و پلاکاردهایی با این مضمون در دست داشتند: این کاری است که یهودی ها با ما کردند. من واقعا اذیت شدم.”

یک دانشجوی یهودی دیگر در دانشگاه ویسکانسین گفته که زندگی دانشگاهی «نا‌امن» شده چون گروهی در دانشگاه علامت «حکم تخلیه» به در اتاق دانشجویان یهودی در خوابگاه می چسبانند.”

 غالب شدن جوّ «ضد اسرایلی» و «یهود ستیزانه» در دانشگاه های آمریکا

رویدادهای دیگری هم در همین زمینه در فضای دانشگاهی هست. دانشجوی دیگر در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت که وقتی در خوابگاه زندگی می کرد، وقتی در اتاقش را باز کرد، همسایه اتاق کناری داشت روی در اتاقش صلیب شکسته می کشید.

طبق یافته های این مطالعه حدود 75 درصد از شرکت کنندگان نظرسنجی گفته اند که اظهارات خصمانه نسبت به اسراییل شنیده اند. 20 درصد هم گزارش دادند که به خاطر اقدامات اسراییل مورد سرزنش قرار گرفته اند.

حدود یک سوم پاسخ دهندگان در نظرسنجی گزارش دادند که شاهد نوعی از آزار ضد یهودی، عمدتا مربوط به اقدامات اسراییل، در محیط دانشگاه بوده اند.

در دانشگاه‌های  ایلی نوی و تگزاس، 22 درصد پاسخ دهندگان گفتند که هدف حمله یا آزار یهودستیزانه بودند. تقریبا 30 درصد شرکت کنندگان از سیستم‌های دانشگاهی ایالت کالیفرنیا گفتند که شخصا هدف یا شاهد یک رفتار یهودستزانه بوده اند، در حالی که 40 درصد گفته که شاهد چنین حملاتی در شبکه های اجتماعی بوده اند.

همچنین این مطالعه، ” احساسات شخصی در فضای دانشگاهی و آثار تجربیات شخصی ایشان بر ارتباطشان با اسراییل را نیز ثبت کرده است.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن