چگونه با پوشش خود با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟
انتشار: 16 فرو ماه 1395 ساعت 22:01 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «احیاگر معروف» نوشت:

چگونه با پوشش خود با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟

ویل دورانت نویسنده غربی، هفتاد سال پیش در کتاب “لذات فلسفه” اشاره می کند که من نگران روزی هستم که در اثر برهنگی و فقدان پوشش زنان، جامعه به وضعیت بدی برسد که سلامت اجتماعی و روانی مردم در معرض خطر قرار گیرد.
در زیر بخشی از سخنان دکتر فرح بخش، روانشناس و استاد دانشگاه را در خصوص ارتباط حجاب با سلامت روانی فرد مرور می کنیم:

24(8) (1)

با پوشش خود با دیگران ارتباط برقرار کنیم

سبک لباس پوشیدن در روان شناسی، ابزاری برای ارتباط برقرار کردن است. با نوع لباس حالات درونی خودمان را توضیح می دهیم. از دید روانشناسان، هر جامعه ای یک هنجار در لباس پوشیدن دارد. افرادی که در سبک لباس پوشیدن افراطی عمل می کنند و از هنجار های جامعه فاصله می گیرند، قطعا دارای اختلالات روانی هستند. کسی که با انتخاب سبک موی خاص، آرایش غلیظ و پوشیدن لباسی که قسمت های مختلف بدن را در معرض دید دیگران قرار می دهد؛ انگیزه جلب توجه دارد، از نظر ساختار روانی دارای اختلالاتی است. کسی که لباسش خیلی متفاوت و هنجار شکن باشد، از هنجارها و قوانین اجتماعی می گریزد که نشان از درون ناآرام او دارد زیرا نتوانسته با شرایط خودش را وفق بدهد.

حجاب هنجاری تاریخی است

در جامعه ی اسلامی ما حجاب به غیر از اسلامی بودنش یک هنجار تاریخی است. در تخت جمشید عکس های روی دیوار همه پوشیده اند و حجاب جزئی از فرهنگ ما ایرانی ها بوده است. مردم به خاطر اعتقاداتشان از قدیم آن را رعایت می کردند. کسی که در جامعه ما پوشش خودش را رها می کند و بی توجهی می کند، در درون خود یک تمایل به هنجار شکنی دارد. یا حالت روحی و روانی درون خودش وجود دارد یا آدمی است که هنجارهای اجتماعی را خوب یاد نگرفته است. یک فرد خارجی که بلند می شود و به کشور ما می آید در حالی که اعتقادی به حجاب ندارد ولی قانون این کشور را رعایت می کند؛ اعتقاد دارد که رعایت این هنجار ، هم نشانه سلامت خودش و هم نشانه استواری شخصی خودش است و آن را نشانه ضعف خودش و توهین به خودش نمی داند؛ می گوید مردم اعتقادشان این است.
اما کسی که از درون یک جامعه می آید و خلاف هنجار آن جامعه عمل می کند، در واقع یا تمایل به هنجارشکنی دارد یا فردی است که هنوز آن هنجار را یاد نگرفته است و یا به او آموزش داده اند اما شخصیت لجبازی دارد که از این طریق می خواهد ابراز وجود کند.

منبع: دکتر فرح بخش، روانشناس و استاد دانشگاه، با حجاب می خواهند دیگران آن ها رابپذیرند، ۱۳۹۳/۰۴/۲۳

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

یک نظر به "چگونه با پوشش خود با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟"

 1. باران بهشتی می‌گه:

  سلام.پست فلسفه حجاب (سلسله در سهای سر کار خانو جلالی ) رو در ص 3 وبم خدمتتون معرفی میکنم. از دیدگاه عولام حروف به حجاب پرداخته شده.
  یعنی مقام بالای زن که چرا گنج مخفی خداست. منتظرم یا علی.

نظر دادن