چگونه انتظار بکشیم ؟
انتشار: 15 خرد ماه 1394 ساعت 10:03 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «پایگاه مذهبی حضرت مهدی(عج)» نوشت:

3k96zekasesju85s3xx

این سوالی است که پیش از هر پرسش دیگری ذهن هر مسلمانی را به خود جلب می کند. چگونه باید انتظار کشید؟ ما در زمان غیبت امام زمان علیه السلام چه وظیفه ای داریم؟ چه باید بکنیم که امام زمان علیه السلام از ما خشنود گردند؟و…. 

 
آشنائی با وظائف منتظر در زمان غیبت ما را یاری خواهد نمود که هر چه نیکوتر انتظار قیام آن بزرگوار را بکشیم. در اینجا ما اندکی از آن وظائف را بر شما عزیزان یاد آور می گردیم:
 
1 – شناخت حضرت مهدی علیه السلام: یکی از مهمترین وظائف ما در زمان غیبت شناسائی آن بزرگوار است و باید بدانیم که مقصود از این شناسائی تنها آشنائی علمی و یا تاریخی با آن حضرت نیست، بلکه باید به مقامات معنوی آن بزرگوار عرفان پیدا کنیم و امید است در مرحله بعد به آن حضرت قلبا محبت داشته باشیم.
 
 2 – باید بدانیم که اگر از امام زمان خود دوریم، اگر حضرت مهدی علیه السلام غائب است، اگر رنج می کشیم همه و همه نتیجه اعمال زشت خود ماست. پس باید خود را بسازیم، باید اعمالمان را اصلاح نمائیم، گویی همواره در مقابل مولایمان امام زمان علیه السلام قرار داریم. حضرت مهدی علیه السلام نیز به این نکته نظر دارند، آنجا که می فرمایند: فلیعمل کل امری‏ء منکم ما یقرب به من محبتنا و لیتجنب من کراهتنا و سخطنا. (1) هر یک از شما باید به آنچه که به وسیله آن به دوستی ما نزدیک می گردد، عمل کند و باید از آنچه که به وسیله آن به ناخشنودی و خشم ما می رسد، بپرهیزد.
 
 3 – پس از آن که حضرت مهدی علیه السلام را شناختیم و اعمال صالح پیشه کردیم، باید به دگرسازی و شناساندن آن بزرگوار به دیگران بپردازیم و این وظیفه ای بس مهم و عظیم است.
 
4 – دعا: برای آن حضرت دعا کنیم و ظهور آن حضرت را از خداوند بخواهیم که خود او فرمود: اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج و ان ذلک فرجکم. (2) برای فرج بسیار دعا کنید که به راستی گشایش خود شما نیز در آن است. دعای عهد (3) را صبحها بعد از نماز حتما بخوانیم. در قنوتهای نماز دعای فرج (4) را فراموش نکنیم و به یاد داشته باشیم که دعا کردن برای آن حضرت از حقوقی است که آن بزرگوار به گردن ما دارند. و نیز دعای ندبه را که زبان حال یک فرد منتظر و شیدای شیعی و سرشار از معانی جالب و ژرف است، در روزهای عید و هر جمعه صبح بخوانیم.
 
 5 – صدقه: برای سلامتی آن حضرت صدقه بدهیم و پس از نمازهای یومیه خواندن آیه الکرسی را برای سلامتی آن حضرت فراموش ننمائیم.
 
6 – حل مشکلات و ناراحتیهای خود را از آن حضرت بخواهیم و مطمئن باشیم که ایشان مناجات های ما را می شنود و به آن پاسخ می دهند. (ان شاء الله تعالی)
 
7 – از نواب عام آن حضرت، فقهای بزرگ شیعه پیروی نمائیم و بدانیم که به فرمان حضرت در زمان غیبت، تحت سرپرستی آنها هستیم. 
 
8 – دو امر مهم یعنی انتظار فرج و صبر در مقابل ناملایمات را از خداوند متعال مسئلت نماییم. پیرامون وظائف ما نسبت به حضرت ولی عصر علیه السلام مسائل بیشتری را می توان عنوان کرد که بیان آنها در این مختصر نمی گنجد.

 

 
(1). بحارالانوار، ج 53، ص 181.
 
(2). بحارالانوار، ج 53، ص 181.

(3). حاج شیخ عباس قمی رحمه الله، مفاتیح الجنان، بعد از دعای ندبه.

(4). مثل دعای اللهم کن لولیک… و دیگر ادعیه وارده در این زمینه.
 

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن