چرا سحرخیزی خوب است؟
انتشار: 01 تیر ماه 1396 ساعت 22:04 دیدگاه ها: هيچ

گلستان بلاگ منتشر کرد:

سحرخیزبودن فقط به معنای داشتن وقت بیشتر برای انجام کارهای روزانه نیست، بلکه می‌تواند تاثیر همه جانبه‌ای بر سلامت ما داشته باشد. فواید سلامت سحرخیزی را در ادامه می‌خوانید.

طلوع خورشید

افزایش فعالیت

اگر سحرخیز باشید، احتمال این که فرد فعالی باشید، بیشتر است. محققان، فعال بودن را آمادگی و توانایی فرد برای ایجاد تغییرات مفید تعریف می‌کنند. احتمال بیشتری وجود دارد که یک فرد سحرخیز اهداف بلندمدتی داشته و ایجادکننده تغییرات در زندگی خود باشد. به عبارت دیگر،‌ افراد سحرخیز در مقایسه با کسانی که دیر بیدار می‌شوند، انگیزه بیشتری برای ایجاد تغییر دارند.

احساس مثبت، شادی و رضایتمندی

سحرخیز بودن با داشتن احساس مثبت مرتبط است. محققان می‌گویند افراد سحرخیز حس مثبت بیشتری دارند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد ارتباط مهمی میان سحرخیزبودن با احساس رضایت و شادی وجوددارد. به عبارت دیگر، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد دارای عادت سحرخیزی از زندگی احساس رضایت کنند و شادتر باشند.

پرتحرک بودن

مطالعات نشان می‌دهد کسانی که شب‌ها دیر می‌خوابند و صبح‌ها دیر بیدارمی شوند، به طور معمول زندگی ساکن و کم تحرکی دارند. این موضوع درمورد کودکان هم صدق می‌کند. بر اساس مطالعات، کودکانی که عادت به دیرخوابیدن و دیر بیدار شدن دارند، خسته‌تر و کم تحرک‌تر از کودکانی هستند که زود بیدار می‌شوند.

وزن مناسب‌تر و سلامت بیشتر

خطر افزایش وزن در افراد شب بیدار، بیشتر است. مطالعات نشان می‌دهد دیر خوابیدن باعث می‌شود در پایان روز کالری بیشتری مصرف شود.

سحرخیزبودن نه تنها بر سلامت واقعی شما تاثیرگذار است، بلکه بر این که چه احساسی نسبت به خودتان دارید نیز تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند سحرخیز‌بودن باعث می‌شود احساس کنید زندگی سالم‌تری دارید

افراد شب بیدار معمولا سبزی و میوه کمتر و فست‌فود بیشتری نسبت به سحرخیزان مصرف می‌کنند. همچنین نداشتن فرصت مناسب برای ورزش، احتمال چاقی در افراد شب بیدار را افزایش می‌دهد. به همین دلیل،‌ احتمال بیماری‌های قلبی و گوارشی و نیز اختلالات عروق مغزی در این افراد بیشتر است.

نمرات امتحانی بهتر

یک مطالعه نشان داد دانشجویان سحرخیز نسبت به دانشجویانی که دیر از خواب بیدار می‌شدند، نمرات بهتری می گیرند.

کاهش خطر افسردگی و بیماری‌های روانشناختی

مطالعات نشان داده است خطر ابتلا به اختلالات روانی همچون پرخوری روانی (بولیمیا)، افسردگی و اختلال خلقی فصلی (SAD) در افراد سحرخیز در مقایسه با افراد شب‌بیدار که صبح‌ها دیر بیدار می‌شوند، بیشتر است.

داشتن احساس سلامت بیشتر

سحرخیزبودن نه تنها بر سلامت واقعی شما تاثیرگذار است، بلکه بر این که چه احساسی نسبت به خودتان دارید نیز تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند سحرخیز‌بودن باعث می‌شود احساس کنید زندگی سالم‌تری دارید. مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد،‌ نشان داد میزان ارزیابی سلامت در کسانی که شب زود می‌خوابند و صبح زود بیدار می‌شوند، بالاتر است. با داشتن احساس سلامت، انگیزه فرد برای سالم ماندن و رفتارهای مثبت سلامت نیز افزایش پیدامی کند.

فواید سحرخیزی از دید آیور ودا (طب سنتی هند)

بر ‌اساس طب آیورودا، افرادی که صبح‌ها دیر بیدار می‌شوند،‌ احتمال دارد در ساعتی از روز بیدار شوند که با سنگینی و تنبلی مرتبط است. بیدار شدن در چنین ساعت‌هایی بر احساس فرد در طول روز تاثیر می‌گذارد،‌ اما کسانی که زود بیدار می‌شوند،‌ احتمال بیدارشدنشان در ساعت‌هایی که سطح انرژی بالاست، بیشتر است، در نتیجه این افراد در طول روز نیاز به مقابله با احساس بی حالی و تنبلی نخواهند داشت.


منبع: جام جم

 

صفحه ما در اینستا گرام https://www.instagram.com/golestanblog

گروه تلگرامی گلستان بلاگ    https://t.me/joinchat/AAAAAECk6fQ17SlVhnADIA

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن