پوشش مادر چه تاثیر تربیتی بر حجاب فرزندان دارد؟
انتشار: 22 آذر ماه 1394 ساعت 16:09 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت«حریم آسمانی» نوشت:

پوشش مادر چه تاثیر تربیتی بر حجاب فرزندان دارد؟

پوشش مادر و تأثیر آن در فرزندان

از نظر حکم شرعی، واجب نیست مادر همه ی اعضای بدن خود را از فرزندان خودش بپوشاند.

بنابراین باز بودن سر و گردن، دست ها و پاها و ساق پا اشکالی ندارد.

08865

امـــــــــــــــــــــــــــــّا

از نظر تربیتی باید بگوییم

کودک به راحتی رفتار و صدای مادر را تشخیص می‎دهد و آن را دنبال می‎کند. رفتار مادر برایش کاملاً آشناست و حافظه‎اش مملو از خاطراتی از این رفتارها است؛ کودک از رفتار و شکل آن ها عکس برداری و در حافظه ی خود ذخیره می‎کند.

پایه‎های اساسی رشد شخصیت کودکان و نوجوانان از طریق تقلید نهاده می‎شود و این شیوه ی تقلید هم از راه شنیداری و هم از طریق بصری حاصل می‎شود.

تقلید و الگوپذیری از ویژگی‌های دوران کودکی است. کودک هر آن چه را که ببیند، براساس تقلید می‎پذیرد و مطابق آن ها عمل می‎کند، بدون این که از خوبی و بدی آن اطلاع داشته باشد. چشم و گوش کودک، چون دریچه‎ای باز است و ذهن کودک مانند دوربین عکاسی است که هر چه می‎بیند در آن منعکس و ثبت می‎شود.

بنابراین رفتار مادر تأثیر فراوانی بر روی کودکان دارد. آن ها نمی‎توانند در کارهای شان هدف‎گیری درستی داشته باشند، لذا تمام توجه‎اش به پدر و مادر و اطرافیان است، اعمال و حرکات آن ها را مشاهده می‎نمایند و از آنان تقلید می‎کنند.

این امر در مورد پوشش نیز صدق می کند.

اگر مادر همیشه با پوشش مناسب در مقابل فرزندان خود ظاهر شده باشد؛ کودک هم سعی می کند همان پوشش را از مادر تقلید کند و در دوران نوجوانی که نوبت به انتخاب می‎رسد، سعی می‎کند با مادر همانندسازی کند و همان شیوه ی مادر را برای خود انتخاب کند.

بعضی از والدین تصور می کنند بچه‎ها چیزی نمی‎فهمند لذا با پوشش نامناسب در مقابل فرزندان خود ظاهر می‎شوند. غافل از این که کودک آن چه را می‎بیند، در حافظه ی خود ضبط کرده، روزی نمونه ی آن را از خود بروز خواهد داد.

امام باقر (علیه السلام) در این مورد می‌فرمایند:

«بپرهیزید از این که در حالی جمع شوید که کودکی بتواند شما را ببیند و وضعیت شما را توصیف کند.»

در حدیثی امام صادق( ع ) می‎فرماید: «در حالی که کودکی در خانه هست نباید مرد با همسرش جمع شود چون دیدن این منظره به وسیله ی کودک باعث می‎شود که کودک در بزرگ سالی زناکار شود.»

پوشش اطرافیان در بلوغ زودرس کودک نقش مهمی دارد.

کودکی که قبل از سن نوجوانی هر روز با بدن نیمه عریان مادر و خواهر مواجه است، زمینه ی تحریک ج ن س ی در او سریع‎تر و زیادتر می شود و باعث ظهور زودرس علائم بلوغ می گردد.

هم چنین پوشش‎های نامناسب والدین در مقابل فرزندان، ” حیاء ” و ” عفت ” را در دید و منظر آن ها کم اهمیت جلوه می دهد.

بنابراین لازم است مادر قبل از پنج سالگی در مقابل کودکان پوشش مناسب داشته باشد تا تصویری که در ذهن کودک از مادر باقی می‎ماند، تصویری زیبا و آراسته باشد و الگوی مناسبی از پوشش در ذهن کودک نقش ببندد.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن