پنج روز تا آغاز به کار شبکه ملی اطلاعات؛ اینترنت ملی چیست؟
انتشار: 06 شهر ماه 1395 ساعت 18:06 دیدگاه ها: هيچ

گلستان بلاگ منتشر کرد:

photo_2016-08-27_18-10-21

دوم تا هشتم شهریور ماه هر سال مصادف با هفته دولت است و معمولا در این بازه زمانی، پروژه های بسیار زیادی در بخش های مختلف در سراسر کشور افتتاح شده و آغاز به کار می کنند. یکی از این طرح ها که در سال های اخیر بحث های بسیار زیادی را پیرامون خود به همراه داشته، شبکه ملی اطلاعات یا آن طور که به صورت عمومی شناخته می شود، اینترنت ملی است. به گفته مقامات مسئول، طرح اینترنت ملی در هفته دولت امسال به صورت رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

اما شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترنت ملی چیست؟ یکی از بزرگترین دغدغه های کاربران اینترنت در ایران به قطع ارتباط آنها با فضای مجازی بین المللی پس از راه اندازی و اجرای اینترنت ملی مربوط می شود. در واقع این برداشت تا اندازه ای صحیح است زیرا اولین بار که این طرح توسط محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دولت نهم، مطرح شد دقیقا هدف مشابهی را دنبال می کرد. سیاست های اجرایی برای آغاز به کار اینترنت ملی بر مبنای قطع ارتباط کاربران داخلی با شبکه بین المللی وب استوار شده بود و تاکید مقامات مسئول در دوره ذکر شده نیز بر بی نیاز شدن کاربران از اینترنت خارجی قرار داشت. با این حال این طرح به دلایل متعدد نتوانست اجرایی شود و در دوره بعدی با تغییر وزیر ارتباطات، ساز و کار آن نیز دچار تغییراتی شد. رضا تقی پور و محمد نامی، وزرای ارتباطات در دولت دهم نیز با هدف ارائه تعریفی صحیح تر از اینترنت ملی به دنبال سامان دهی فضای منفی ایجاد شده به دلیل سیاست های پیشین بودند که البته باز هم توفیقی در این زمینه به دست نیاوردند.

اما در برنامه پنجم توسعه، علاوه بر ایجاد تعاریف و مفاد مشخص برای اینترنت ملی، ردیف بودجه ای برای اجرایی شدن آن نیز در نظر گرفته شد و مجلس تلاش کرد فضای منفی نادرست ایجاد شده در بین کاربران را نیز با باز تعریف اهداف اینترنت ملی تلطیف کند. بر اساس قانون جدید، شبکه ملی اطلاعات مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) خواهد بود و سوئیچ ها، مسیریاب ها و مراکز داده ای نیز در کنار آن به کار گرفته خواهند شد تا درخواست های دسترسی داخلی به اطلاعاتی که در داخل کشور نگهداری می شوند از طریق شبکه خارجی اینترنت قابل دسترس نباشند. همچنین در تبصره ای از قانون شبکه ملی اطلاعات امکان ایجاد شبکه های اینترانت و امن نیز برای مشترکین داخلی فراهم شده و دولت ملزم به ایجاد دسترسی 60 درصد خانوارها به شبکه پرسرعت و 100 درصد کسب و کارها به این شبکه می باشد.

اما همه این اطلاعات فنی قرار است چه تفاوت هایی در وضعیت کاربران اینترنت کشور ایجاد کند؟ در واقع باید گفت بر اساس قانون مصوب، هیچ تغییر محسوسی در شرایط استفاده از شبکه جهانی وب برای کاربران اینترنت به وجود نخواهد آمد و شاید تنها نکته قابل ذکر در این زمینه، تفاوت تعرفه استفاده از اینترنت داخلی و خارجی باشد که اخیرا ابلاغ شده و البته تا اجرایی شدن آن مدتی زمان باقی است.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن