پاسخ امیر المومنین به سه سؤال مهم
انتشار: 05 آذر ماه 1395 ساعت 16:09 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ «ناصح امین» نوشت:

سلیم بن قیس می گوید: از امام علی (ع) شنیدم که مردی به حضورش آمد و این سه سؤال را کرد:

1- کمترین چیزی که انسان با آن، (مؤمن) می شود چیست؟

2- کمترین چیزی که انسان به خاطر آن، (کافر) می گردد چیست؟

3- کمترین چیزی که انسان به خاطر آن (گمراه) می گردد، کدام است؟

202

امام علی (ع) در پاسخ سؤالات فوق به ترتیب چنین فرمود:

1-کمترین چیزی که انسان، به وسیله آن، مؤمن می شود: آن است که خداوند خود را به او بشناساند و انسان به اطاعت از خدا اقرار نماید و سپس خدا، پیامبرش را به او بشناساند و او به اطاعت از پیامبر (ص) اقرار نماید و همچنین خداوند امام و حجتش را در زمین و گواهش را بر مردم (یعنی امام را)، به او معرفی کند و او به اطاعت از امام، اقرار نماید. سلیم می گوید: من عرض کردم: ای امیرمؤمنان، اگر چه به همه چیز جز آنچه را بیان کردی، ناآگاه باشد؟ فرمود: آری، در صورتی که اگر به او امر کردند، انجام دهد و نهی کردند، ترک کند.

2- کمترین چیزی که انسان به خاطر آن کافر می شود: آن است که چیزی را که خداوند از آن نهی کرده و گمان کند که انجام آن روا است و خدا به آن دستور داده است و این پندار را دین خود قرار دهد (بدعتگذار گردد) و به این عقیده باقی بماند و خیال کند که آنچه را (به پندار او) خدا دستور داده، باید خدا را بر اساس پرستش کرد، در صورتی که چنین کسی شیطان را می پرستد. برای خواندن متن کامل ادامه مطلب را کلیک کنید.

 

3- کمترین چیزی که انسان به خاطر آن، گمراه می شود: آن است که حجت و گواه خدا بربندگانش را نشناسد، یعنی آن امامی را که خداوند به اطاعت از او دستور داده و رهبریش را واجب کرده نشناسد. سلیم می گوید: عرض کردم، (ای امیرمؤمنان! آن حجت و گواهان الهی را برای من تعریف کن!). امام علی (ع) در پاسخ فرمود: (آنها کسانی هستند که خداوند (اطاعت) آنان را (در قرآن) قرین اطاعت خود و پیامبرش قرار داده و فرموده است: یا ایها آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول واولی الامرمنکم : (ای کسانی که ایمان آورده اید، اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید رسول خدا را و اطاعت کنید صاحبان امر را) (نساء- 59 ). عرض کردم: ای امیرمؤمنان، خدا مرا فدایت گرداند، این مطلب را روشنتر بیان کن. فرمود: آنها (صاحبان امر) کسانی هستند که رسول خدا (ص) در آخرین خطبه اش، در روز رحلتش فرمود: (همانا من دو چیز را در میان شما گذارم که پس از من تا وقتی که به آن دو، چنگ زنید، هرگز گمراه نشوید: 1- کتاب خدا (قرآن). 2- عترت من که خاندان من هستند، زیرا خداوند لطیف و آگاه به من سفارش کرده که آن دو از هم جدا نشوند (و همواره با هم هستند) تا در کنار حوض (کوثر) بر من وارد گردند، مانند این دو انگشت (که برابر هم هستند) و دو انگشت اشاره خود را بهم چسبانید و فرمود: و نمی گویم مانند این دو انگشت، انگشت اشاره و وسطی را به هم چسبانید (یعنی با هم برابرند، نه اینکه یکی از آنها بر دیگری جلو بیفتد) آنگاه فرمود: (فتمسکوا بهما لاتزلوا تضلوا و لا تقدموهم فتضلوا) : (پس به هر دوی اینها چنگ بزنید، تا لغزش نکنید و گمراه ( نگردید و از آنها جلو نیفتید که گمراه خواهید شد).

منبع: اصول کافی-باب ادنی مایکون به العبد … حدیث 1، ص 414 و 415 -ج 2

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن