واکاوی قیام ۱۵ خرداد از منظر فرهنگی
انتشار: 14 خرد ماه 1394 ساعت 23:03 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور» نوشت:

همانگونه که شما خوانندگرامی در جریان هستید، در سحرگاه ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، مزدوران رژیم ستمشاهی به خانه ی امام در قم یورش بردند و امام خمینی را که سه روز پیش از آن، به مناسبت عاشورای حسینی در مدرسه ی فیضیه، طی سخنان کوبنده ای پرده از جنایات شاه و اربابان امریکایی و اسراییلی او برداشته بود، دستگیر و دور از چشم مردم به زندانی در تهران(باشگاه افسران) منتقل کردند. امام خمینی در آن سخنرانی ضمن انتقاد شدید از رژیم ستمشاهی با مقایسه نمودن دولت پهلوی با دستگاه بنی امیه مردم را به مقاومت و قیام در برابر دستگاه ستمشاهی دعوت کرده بود. به دنبال انتشار خبر بازداشت امام اعتراضات گسترده‌ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود. ماموران نظامی که در نقاط مرکزی و حساس شهرهای قم و تهران مستقر بودند به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند. تظاهرات در آن روز و دو روز بعد نیز ادامه یافت و هزاران نفر از مردم کشته و مجروح شدند. فجیع‌ترین حادثه، قتل عام دهقانان کفن‌پوش ورامینی بود که در پشتیبانی از امام راهی تهران شده بودند. مأموران نظامی در سر پل باقرآباد با آنها روبرو شده و با سلاحهای سنگین آنها را قتل عام کردند.

دراین راستا،پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور ، دراین یاداشت به موضوع قیام 15خردادسال42،از منظرفرهنگی پرداخته که درادامه می خوانیم.

1-15

پر واضح است،فرهنگ بیگانه برای نفوذ در قلمرو فرهنگی هر جامعه ای نیازمند بسترهای مناسب داخلی است. بیگانگان با برنامه ریزی دقیق طی چند مرحله و با استفاده از زمینه های داخلی، نفوذ خود را گسترش داده و تعمیق می بخشند. ابتدا با همزبانی و همدلی به تخریب باورهای بومی و مذهبی کشور مورد نظر می پردازند و در مراحل بعد، ارزشها و آرمانهای خود را جایگزین ارزشها و باورهای ملی و مذهبی این کشورها می سازند و در نهایت آنها را به انقیاد خود در می آورند. در ایران نیز چنین فرآیندی طی شد و در خلال تاریخ معاصر ایران برای تخریب باورهای دینی و ملی مردم، کوششهای گوناگونی به عمل آمد. تشکیل و تاسیس سازمانهای فراماسونری تنها یکی از این تلاشها بود که در دوران قبل از انقلاب مشروطیت فعالیتشان آغاز و به جذب چهره های سیاسی و فرهنگی جامعه برای ایجاد انحراف در نهضت پرداختند. این انجمن مخوغ و وابسته چنان در تار و پود سیاست ایران ریشه دوانیده بود که سیاستمداران کشوپر در دوران بدون عضویت در آن به مقامات عالی دست نمی یافتند. بیشتر نخست وزیران و وزرای آنها و دیگر دولتمردان رژیم فراماسون بودند و شمار لژهای فراماسونی ایران ۳۰ و تعداد اعضای وابسته به آنها ۱۵۳۵ نفر اعلام شده است.

درپایان نگارنده”مهدی حیدرپور“خاطرنشان می نماید امید است مسئولین،آحاد جامعه و جوانان این آب و خاک ارزش و قدر این رشادتها و ازخودگذشتگی هایی که جوانان و مردم این آب و خاک ، در دوران قبل و بعد از انقلاب که ازخودبه منصه ظهور رساندند و نیز  در حال حاضر قدر جان فشانی نیروهای گمنام امام زمان(عج)و برخی مسئولین باغیرت و جان فدایی نظام و اسلام را بدانند. وبا همدلی و همزبانی برای اعتلای آرمانهای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی قدم بردارند و اجازه دخالت دشمنان را همچون 36سال گذشته ندهند.

تهیه وتنظیم : مهدی حیدرپور

خبرنگار حوزه سیاسی

برگرفته از کتاب بهار سرخ

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن