واجب مظلوم (امر به معروف و نهی از منکر)
انتشار: 17 آذر ماه 1395 ساعت 15:09 دیدگاه ها: ۴ تا

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ  «افسران جوان جنگ نرم» نوشت:

234

برای دانلود با کیفیت عالی اینجا کلیک کنید (دانلود کنید)

وبلاگ جنگ نرم نوشت :

اونایی که میگن احتمال تاثیر باید باشه ، اونایی که میگن آخر الزمانه و اوضاع درست نمیشه! با دقت بیشتری بخونن.حضرت امام صادق (علیه السّلام) موثرترین راه فراخوانی به خیر و نیکی را دعوت عملی می داند و می فرمایند: دعوت کننده ی مردم باشید اما نه با زبان، بلکه با پارسایی، تلاش، نماز و نیکی، که این رفتارها خود دعوت کننده هستند.امر به معروف فضولی در زندگی دیگران نیست بلکه عمل به امر خداست نهی از منکر دخالت در امورات دیگران نیست بلکه اجرای احکام الهی است چرا اینقدر در مقابل بی حجابی و بی بند باری و منکرات بیخیال شده ایم؟؟؟ تنها عمل مثبت ما این شده که زیر لب غر و لندی بکنیم و بگذریم از صحنه های گناه آلود جامعه.

 

آثارخودداری از امر به معروف و نهی از منکر

حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) این مصیبت را برای مسلمین بزگترین خطر اجتماعی شناخته است و به مردم فرمودند: چه خواهید کرد موقعی که زنان شما دچار فساد اخلاق شوند و جوانان شما به گناه آلوده گردند و از فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر خودداری کنند؟! عرض شد: یا رسول الله آیا چنین وضعی برای مسلمین پیش می آید؟! فرمودند: بلی و بدتر از آن. فرمودند: چه خواهید کرد موقعی که مردم را به گناه امر کنید و از نیکیها نهی نمایید؟!عرض کردند یا رسول الله آیا چنین وضعی پیش می آید؟! فرمودند: بلی و بدتر از آن، سپس فرمودند : چه خواهید کرد وقتی در نظر شما نیکیها گناه و منکر شناخته شود و منکرات و گناهان را نیک و پسندیده بدانید؟! ( قرب الاسناد،ص26)

توصیه میکنم داستان های زیر را بخوانید و درموردشان فکر کنیم ….

نهی از منکر با معرفی الگو

بنی صدر اوّلین رئیس جمهور انقلاب بود و امام نمی خواستند زیاد درباره کارهای او نظر بدهند. بنی صدر داشت در حضور امام از آقای بهشتی شکایت می کرد که انحصار طلب است و نمی گذارد ما کاری بکنیم و همه کارها را خود به دست گرفته است. امام با ناراحتی گفتند اینقدر که شما از آقای بهشتی شکایت می کنید وا… وا… وا… آقای بهشتی تا این ساعت حتّی یک کلمه پشت سر شما با من صحبت نکرده است.

نهی از منکر صبر می خواهد

در زمان فتح علی شاه قاجار در یزد عالمی بود به نام «ملاحسن یزدی» که مورد احترام مردم بود. فرماندار شهر یزد به مردم ظلم و بدی می کرد. ملا حسن ایشان را به کردار ناپسندش تذکّر داد ولی سودی نبخشید. شکایت او را برای فتح علی شاه نوشت باز فایده ای نداشت. چون در امر به معروف و نهی از منکر ساعی بود، مردم یزد را جمع کرد و همگی فرماندار را به دستور او از شهر بیرون کردند. جریان را به فتح علی شاه گزارش دادند. بسیار ناراحت شد و دستور داد ملا حسن یزدی را به تهران احضار کردند. شاه به آخوند گفت: حادثه یزد چه بوده است؟ گفت: فرماندار تو در یزد حاکم ستمگری بود، خواستم با اخراج او شرّ او را از سر مردم رفع کنم. شاه عصبانی شد و دستور داد چوب و فلک بیاورند و پاهای آخوند را به فلک ببندند و همین کار را کردند. امین الدوله به شاه گفت: ایشان تقصیری ندارد و اخراج فرماندار بدون اجازه او توسط مردم انجام شد. آخوند با اینکه پاهایش به چوب و فلک بسته بود، گفت: چرا دروغ بگویم، فرماندار را من به خاطر ظلم از یزد اخراج نمودم. سرانجام به اشاره شاه، امین الدوله وساطت کرد و پای آخوند را از بند فلک باز کردند. شب شاه در عالم خواب پیامبر(ص) را دید که دو انگشتپای مبارکش بسته شده است . پرسید: چرا پای شما بسته شده است؟ فرمود : تو پای مرا بسته ای. شاه گفت هرگز من چنین بی ادبی نکردم.

فرمود: آیا تو فرمان نداده ای که پاهای آخوند ملا حسن یزدی را در بند فلک نمودند؟

شاه وحشت زده از خواب بیدار شد و دستور داد لباس فاخری به او بدهند و با احترام به وطنش بازگرداند. آخوند آن لباس را نپذیرفت و به یزد بازگشت و پس از مدتی به کربلا رفت و تا آخر عمر در کربلا بود.

 

     

خلاف قانون هم منکر است

چراغ اوّل رو که رد کرد آقای بهشتی خیلی تحمّل کردند که چیزی نگویند، دوّمین چراغ قرمز بود که صداشون در اومد گفتند: اگر از این هم بگذری دیگه نمیشه پشت سرت نماز خوا.ند با تکرار گناه صغیره که میشه گناه کبیره. طرف با حالت حق به جانبی گفت اینها قانون طاغوته، باید سرپیچی کرد؛ آقای بهشتی با ناراحتی دست گذاشتند روی داشبورد و محکم گفتند: اینها قوانین انسانیه، عین انسانیّت.

لزوم شناخت منکر

شخصی نزد قاضی بصره رفت و از او پرسید: اگر کسی خرما خورد اشکال دارد؟ گفت: نه. پرسید بعد از خرما قدری آب روی آن خورد چطور؟ گفت: نه اشکالی ندارد. پرسید چرا همین آب و خرما را وقتی در آفتاب گذارند(و شراب شود) و بعد خورند اشکال دارد؟ ایاس گفت: اگر قدری آب بر تو ریزند به تو صدمه ای می زند؟ گفت:نه. گفت: اگر بعدش قدری خاک بر تو ریزند چطور؟ گفت:نه. ایاس گفت: اگر خاک و آب را به هم آمیزند و سپس خشک سازند و سپس بر سرت زنند چه شود؟ گفت: سرم بشکند و صدمه وارد آید. قاضی گفت: همچنان که ترکیب آن دو چیز سر تو را بشکند ترکیب آن دو چیز هم قانون شرع را بشکند.

——————————————————————

حَسْبُ الْمؤْمِنِ غَیْراً إِذا رَأى مُنْکَراً اَنْ یَعْلَمَ اللّه ُ مِنْ نِیَّـتِهِ أَنـَّهُ لَهُ کارِهٌ. حدیث

امام صادق علیه السلام فرمودند: در غیرتمندبودن مؤمن همین بس که هرگاه کار زشت و ناپسندى مشاهده کرد خداى متعال از نیّتش در مورد ناخوش داشتن آن منکر آگاه باشد.

————————————————————————————————————-

نویسنده و جمع آوری مطالب و طراحی پوستر توسط : مدیر وبلاگ جنگ نرم  www.jnarm.blogfa.com

برای دانلود با کیفیت عالی اینجا کلیک کنید (دانلود کنید)

                                             

 

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

4 نظر به "واجب مظلوم (امر به معروف و نهی از منکر)"

 1. بصیرت می‌گه:

  طرح فوق العاده و پر معنی بود .

 2. سنگر سازان اقتصاد می‌گه:

  سلام و خداقوت .
  مطلب جالب و زیبایی بود .ان شالله که واجب فراموششده از این مظلوم تر نشود

 3. وبلاگ شهادت راهی نیست می‌گه:

  بسیار زیبا و تاثیر گذار بود .داستان های زیبایی بود .ممنون

 4. ناصری می‌گه:

  عالی و تاثیر گذار بود

نظر دادن