همدلی و همزبانی، لازمه استحکام بخشی ساخت درونی
انتشار: 26 ارد ماه 1394 ساعت 20:02 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «اقتصاد و فرهنگ» نوشت:

231_989

خداوند متعال در آیه « وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ»، همه مؤمنین را به تعاون و همکاری در کارهای خیر امر نموده است. اگر اولیاء الهی همه یکجا جمع شوند بین آن‌ها نزاع و اختلافی نخواهد بود چراکه همه یک هدف دارند و زمانی که کار برای خدا باشد و هوا و هوس در آن نباشد، اختلاف معنا نخواهد داشت. همه باید برای پیشرفت مادی و معنوی جامعه اسلامی تلاش کنیم و از نزاع‌هایی که ثمره‌ای جز تضعیف و هدر رفتن توان، استعدادها و فرصت‌ها ندارد، جلوگیری کنیم.مقام معظم رهبری با در نظر گرفتن توانمندی ها و مشکلات سیاسی،اقتصادی داخلی وخارجی،در هرسال یک شعار رابرای پیشرفت وهمبستگی جامعه اسلامی ایران انتخاب می کنند و با توجه به شعارهای چند سال اخیر، شعار امسال دیدگاه جدیدی بود که به جامعه از نظر همدلی  وهمزبانی تزریق شد.

هدف از نامگذرای شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب، ایجاد همدلی و همزبانی بین دولت و ملت و همچنین یأس دشمن است، بنابراین می طلبد همه آحاد ملت و دولت مردان در اجرای بیانات مقام معظم رهبری تلاش کنند تا با ایجاد همزبانی و همکاری، مشکلات جامعه نیز ازبین برود.این نامگذاری نشان دهنده درایت و هوشمندی مقام معظم رهبری و در نظر گرفتن تمامی مسائل داخلی و بین المللی است. این نام گذاری ها در واقع همچون نقشه راهی برای مردم و مسئولان است که با توجه به اوضاع داخلی و خارجی، بهترین عملکرد را در راستای ارتقای نظام اسلامی داشته باشند. امروز بیش از پیش نیاز جدی به پیوند و انسجام میان ملت و دولت احساس می شود، مقام معظم رهبری بر اهمیت  این مسأله تأکید فراوانی دارند و اگر دولت بخواهد شعارها و اهداف خود را در خدمت رسانی به مردم به درستی عملیاتی سازد، بیش از هر چیز نیازمند حمایت و پشتیبانی مردم در عرصه های مختلف است.

http://media.ismc.ir/Original/1394/01/08/IMG15231580.jpg

همکاری و هماهنگی میان مسئولان و ارکان یک نظام سیاسی از یک سو و میان آنها و مردمشان از سوی دیگر از بدیهیات اولیه برای موفقیت در کشورداری و پیشبرد امور در هر کشوری است. جمهوری اسلامی ایران نیز نه تنها از این اصل اساسی مستثنی نیست، بلکه در شرایط کنونی نیز توجه به این مهم به چند دلیل برای آن اهمیت مضاعف دارد. از این رو،‌ مقام معظم رهبری سال جدید را به نام « دولت، ملت، همدلی و همزبانی» نامگذاری کردند. مهم ترین دلایل اهمیت این موضوع برای جمهوری اسلامی عبارتند از:

1- قرار گرفتن در شرایط ویژه ای که مقام معظم رهبری از آن به «پیچ تاریخی» تعبیر کرده اند. بدون شک عبور موفق از این شرایط، تمرکز مضاعف و منسجم انرژی و بکارگیری حداکثری ظرفیت ها و امکانات بالقوه را می‌طلبد که همدلی و همزبانی میان مردم و مسئولان از جمله الزامات اساسی برای این منظور است.

2- محروم بودن از امکانات و ظرفیت های بین المللی: در شرایطی که نظام اسلامی با تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی مواجه است و از این نظر با کمبودها و تضییقاتی مواجه است، نگاه به درون و استفاده از ظرفیت های بالقوه داخلی از اهمیت فراوانی برخوردار است. از این جهت، تحکیم ارتباط میان مسئولان و مردم و همدلی و همزبانی آنان با همدیگر را بایستی از جمله ظرفیت های درونزای داخلی نظام اسلامی دانست.

شعار امسال ماموریتی و رسالت جدید در تمام ابعاد به خصوص همدلی وهم زبانی بیشتر بین دولت و ملت برای پیشبرد اهداف انقلاب و جامعه اسلامی خواهد بود. اگر همدلی و هم زبانی به بدنه جامعه تزریق شود، دستاوردهای بزرگ و عظیمی خواهد داشت که مهمترین آن، تقویت و پیشرفت تولیدات ملی و گذر از تحریم های ظالمانه غرب خواهد بود. مولفه قدرت دو وجه دارد یک وجه آن اقتصادی و وجه دیگر آن فرهنگی است که محور پیشرفت آن بر همدلی و همزبانی دولت و ملت استوار است. بنابراین، همدلی و همزبانی میان مردم و مسئولان از لوازم اساسی مملکت داری و پیشبرد امور کشور است و در شرایطی که با فشارها و تحریم های بین المللی روبرو هستیم و ضرورت توجه به ظرفیت‌های درونی بیش از پیش خود را نشان داده است،‌ توجه به این مهم می تواند اهرم درونی کارآمدی در استحکام بخشی ساخت درونی قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران باشد. با این وجود،‌ نکته مهم در این خصوص اینست که این مهم بتواند خود را در کنش های عملی مردم و مسئولان نشان دهد و راهنمایی برای انسجام بخشی به کنش های آنان باشد. به عبارت دیگر، کارآیی این مهم تنها زمانی به منصه ی ظهور می رسد که خود را در کنش های متقابل مردم و مسئولان نشان دهد و در حد شعار باقی نماند.

مجموعه شرایط داخلی و خارجی و آنچه در صحنه بین الملل اتفاق می افتد نشان از آن دارد که سال 94 سالی حساس برای کشور است و بیش از گذشته کشور نیاز به همدلی و همراهی مردم با مسؤولین را دارد و متقابلا دولت نیز با تمام توان تلاش خواهد کرد تا امسال سال رونق اقتصادی، ارتقاء رفاه و رفع مشکلات معیشتی مردم باشد. همدلی و هم زبانی دولت و ملت جنبه های گوناگونی دارد که در بعد اقتصادی می تواند تلاش دستگاه ها برای رفع مشکلات اقتصادی و همکاری و همراهی مردم، مصرف کالای ایرانی برای رونق تولید باشد.

علاوه بر این، تجلی واقعی همدلی و همزبانی میان مردم و مسئولان در توجه به دو مسأله اساسی است که یک مورد از این دو متوجه مسئولان (دولت) و مورد دیگر متوجه مردم است. آنچه مربوط به دولت است، طراحی ساختارهای مناسب برای استفاده از تمام ظرفیت های بالقوه مردمی است. به گونه ای که در قالب این ساختارها نه تنها افراد احساس شکوفایی کنند، بلکه دولت نیز بتواند بنحو احسن از ظرفیت تک تک آنها برای تحقق اهداف خود بهره ببرد.

اما آنچه مربوط به مردم می‌شود، تلاش برای پیاده کردن و عمل به اصول سبک زندگی اسلامی ایرانی است. زیرا با توجه به اینکه نوع نگرش و شیوه زندگی مردم هر کشوری در سرنوشت آن کشور اثرگذار است و همین امر است که افق حرکت آن جامعه به سوی وضع مطلوب را روشن می‌کند. ترویج سبک های زندگی وارداتی و غیر اصیل که سنخیت چندانی با فرهنگ بومی جامعه ما ندارد و سبب ترویج مصرف‌گرایی و… می‌شوند، در نهایت تقاضاها و انتظارات فراوانی را متوجه جامعه می‌کند و از این طریق، ظرفیت‌های بالقوه مردمی که می‌بایست در خدمت استحکام بخشی ساخت درونی نظام قرار گیرند، متوجه تأمین نیازهای نه چندان اساسی می‌شوند. از این جهت، مقوله سبک زندگی اهمیت فراوانی دارد و بی‌توجهی به آن می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به پیکر جامعه وارد آورد و یا اینکه حداقل سرعت تحقق آرمان ها و حل معظلات را به میزان بالایی کُند کند.

نکته پایانی 

سرمایه اصلی و عزت هر کشوری در هماهنگی بین دولت و ملت آن کشور است.  مردم و دولت از یکدیگر جدا نیستند، دولت، ظهور ملت است و ملت نیز باطن جامعه است و باطن و ظاهر جامعه باید با یکدیگر همگام باشند تا کشور رشد ‌کند. اگر دولت و ملت باهم نباشند و از یکدیگر حمایت نکنند، دولت به کشورهای دیگر روی آورده و به آن‌ها تمسک می‌جوید و مردم نیز به دولت اطمینان نخواهد داشت و در نتیجه کشور موفق نخواهد بود. امروز بیش از هر زمان دیگری دولت و ملت، برای فائق آمدن بر مشکلات و رشد و آبادانی ایران اسلامی، نیاز به همدلی و همزبانی دارند. دولتمردان در سایه همدلی و همزبانی با مردم و واقع بینی، می توانند به حل مشکلات مردم بخصوص در بخش های معیشتی و اقتصادی همت گمارند.همدلی و همزبانی میان مردم و مسئولان هم از اهمیت ذاتی برخوردار است و هم با توجه به شرایط پیش روی نظام اسلامی، توجه به آن اهمیت مضاعف می یابد و امیدواریم که در سال جدید سرلوحه ای حقیقی برای مردم و مسئولان باشد.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن