نگاه کالایی؛ اوج همدردی وزیر راه و شهرسازی با زنده‌سوختن ده‌ها ایرانی
انتشار: 11 آذر ماه 1395 ساعت 16:09 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو  ،سایت وبلاگی ” یزدتو “به نقل از وبلاگ “ یزد دار العباده ” نوشت :

234

برخورد دو قطار در منطقه هفت خوان سمنان موجب زنده زنده سوختن نزدیک به 50 تن و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم شد. فارغ از مباحث کارشناسی چرایی بروز این حادثه، سخنان وزیر راه و شهرسازی در خصوص این حادثه بسیار قابل تأمل است. آخوندی در واکنش به زنده سوزی نزدیک به 50 نفر از مردم در برخورد حادثه در اظهار نظری قابل تامل می گوید: «الحمدلله حادثه دیدگان همه بیمه بوده اند».

این سخن دکتر آخوندی از جهت جهت باید مورد توجه و تحلیل قرار گیرد:

ازسویی این موضع وزارت راه نسبت به زنده سوزی ده ها ایرانی به دلیل خطای عوامل راه آهن که زیر مجموعه های وزارت خانه وی  نیز هست، خود مهر تاییدی بر دیدگاه های لیبرالی جناب وزیر است.

نگاه کالایی به انسان یکی از مولفه هایی است که در لیبرالیسم بر آن مورد تاکید قرار می گیرد و انسان ها به سان کالاهای قابل مبادله و ارزش گذاری تفسیر می شوند که در این جا سخن از بیمه بودن جانباختگان حادثه برخورد قطار در سمنان مصداق عینی این تفکر است زیرا وزیر محترم در واکنش به این حادثه شکرگذار بیمه بودن جان باختگان است که نگاهی صرفا مادی و کالایی به انسان هایی است که با بی تدبیری مجموعه وزارت راه و شهرسازی مظلومانه در آتش سوختند.

به راستی آیا صرف بیمه بودن جانباختگان و پرداخت دیه به خانواده آنان می تواند مرهمی بر دل بازماندگان و سرپوشی بر بی مسئولیت مسئولین راه آهن باشد؟

از سوی دیگر این حادثه تنها حادثه در این چند وقت اخیر نبوده است. دیروز کشته شدن سربازان وطن در حادثه واژگونی اتوبوس و سپس مرگ 30 تن از زائرین یزدی اربعین اباعبدالله و اکنون زنده سوزی بیش از 40 ایرانی در تصادف قطار، خود گویای ایرادات اساسی در بخش حمل و نقل کشور است که تاکنون پس از گذشت سه سال از عمر دولت یازدهم هیچ تدبیری برای آن صورت نگرفته است.

به نظر می رسد دیدگاه های لیبرالی جناب وزیر بیش از هر حوزه دیگر تاثیر خودش را در حوزه حمل و نقل گذاشته است؛ زیرا علی رغم مشکلات گسترده در بخش حمل و نقل جاده ای و ریلی آقای ویزر تمرکز خود را بر واگذاری امتیازهای خدماتی ریلی به شرکت های خارجی و خرید هواپیماهای آن چنانی قرار داده، و توجه به دیگر حوزه ها که توده های مردم را درگیر کرده است، غافل مانده است.

به طور کلی می توان گفت وقتی اوج همدردی آقای وزیر برای زنده سوختن مردم در حادثه برخورد قطار شکرگذاری از بیمه بودن آن ها باشد نباید از چنین طرز تفکر تفسیر کالایی از انسان، انتظار حرکتی برای بهبود اوضاع حمل و نقل کشور داشت زیرا برخی چنان در ملاک های اقتصاد لیبرالی غرق شده اند که بنا دارند معیارهای انسانی را نیز در پیشگاه تفاسیر کالامحور خود قربانی کنند.

نویسنده:  برزو بیک پور

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن