نگاهی به جایگاه پدر/ به بهانه روز پدر/ به نام پدر !
انتشار: 11 فرو ماه 1397 ساعت 12:01 دیدگاه ها: هيچ

گلستان بلاگ منتشر کرد:

پدر در خانواده به مثابه موتور ماشین است؛ همانگونه که ماشین بدون موتور به حرکت در نمی آید، خانواده نیز بدون پدر کمیتش لنگ می زند…

type_messages_LVgVuodoLHElU7oc

در روز سیزدهم از ماه رجب، کسی به دنیا آمد که تا ابد همگان شیفته علم و ادب و قدرت و عدالتخواهی او خواهند بود.

علی علیه السلام کسی است که خداوند خودش او را نامگذاری کرد و مقامش را آنقدر رفیع ساخت که یار و یاور و جانشین آخرین پیامبر باشد.
محمد رسول الله صل الله علیه و آله و علی علیه السلام پدران امت اسلامی اند، همانگونه که پیامبر فرمود: «اَنا و علیٌ اَبَوَا هذِه الاُمَّهِ؛[1] و چه زیبا این روز را نامگذاری کرده اند به روز پدر و روز بزرگداشت مقام او. قصد داریم به بهانه روز پدر، نگاهی کوتاه به جایگاه پدر در دین و خانواده داشته باشیم.

جایگاه پدر در دین

والدین یعنی پدر و مادر هر دو مقام شامخی در دین دارند به طوری که مسئله نیکی به آن ها بلافاصله پس از توحیدی که محوریت اسلام با آن است مطرح می شود: وَ قَضَى رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا»؛[2] «پروردگارت فرمان داده است که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید.»

روزی بچه ها جلوی پدر، پای خود را دراز نمی کردند و البته شاید بعید نیست که بگوییم آن نسل از آرامش خاطر بیشتر و زندگی پر خیر و برکت تری برخوردار بودند. شاید نسل جدید پیشرفته تر باشد اما چه فایده وقتی از زندگی لذت نمی برد؟

علامه طباطبایی رحمه الله در تفسیر این آیه می‎فرماید: «مسئله احسان به پدر و مادر بعد از مسئله توحید خدا، واجب ترین واجبات است، همچنان که مسئله عقوق بعد از شرک ورزیدن به خدا از بزرگ ترین گناهان کبیره است.»[3]
پیامبر اکرم در پاسخ به کسی که از حقوق پدر بر فرزند سوال کرده بود فرمودند:
«لا یُسَمِّیهِ باسمِهِ ، ولا یَمشی بَینَ یَدَیهِ ، ولا یَجلِسُ قَبلَهُ ، ولا یَستَسِبُّ لَهُ؛ او را به اسم صدا نزند ، جلوتر از او راه نرود ، پیش از او ننشیند و برایش دشنام نخرد .» [4]

پدر موتور محرک خانواده

پدر در خانواده به مثابه موتور ماشین ها است؛ همانگونه که ماشین ها بدون موتور به حرکت در نمی آیند، خانواده نیز بدون پدر کمیتش لنگ می زند.
خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی معمولا و غالبا با تلاش پدر چه در بیرون از خانه و چه در درون خانه به حرکت درآمده و به سمت پویایی حرکت می کند. حال با این وجود اهمیت و جایگاه پدر به هیچ وجه قابل انکار نیست. به همین دلیل اعضای خانواده باید در کنار پدر بایستند و موجب تقویت او شوند تا خانواده بتواند به آمال و آرزوهای خودش دست یابد.

نسل جدید و نسل قدیم

نگارنده بر خلاف نگاهی تحقیر آمیز که به نسل جدید می شود و آن ها را بی عقل و بی ادب و گستاخ می دانند، معتقد است این نسل بیش از حد استدلال گرا شده و هر چیزی را به راحتی نمی پذرد.
اما مسئله این است که آیا این آزادی که نسل جوان برای خودش قائل است، با احترام به بزرگ ترها به خصوص پدر و مادر منافات دارد؟

اگر پدر دارید قدر لحظه لحظه داشتنش را بدانید، گاهی آنقدر زود دیر می شود که حتی یک لحظه برای خداحافظی هم ندارید. اگر هم پدرتان را از دست داده اید به مزارش بروید و روزش را تبریک بگویید.

طبیعتا نه عقل و نه عاقل ها این را نمی پذیرند که جوان و نوجوان بخواهد وقیحانه و از موضع بالا با بزرگتر خود برخورد کند. شاید به داستان های اساطیری بیشتر شبیه باشد اینکه می گویند روزی بچه ها جلوی پدر، پای خود را دراز نمی کردند و البته شاید بعید نیست که بگوییم آن نسل از آرامش خاطر بیشتر و زندگی پر خیر و برکت تری برخوردار بودند. شاید نسل جدید پیشرفته تر باشد اما چه فایده وقتی از زندگی لذت نمی برد؟

اگر پدرتان را از دست داده اید

متاسفانه بسیاری از خانواده ها موتور محرک زندگی خود را از دست می دهند و بالتبع دچار سختی هایی می شوند؛ اما برای این افراد یک پیشنهادی وجود دارد.
در روایتی از امام رضا علیه ‏السلام، امام به عنوان پدر معرفی می شود: «الْإِمَامُ الْأَمِینُ الرَّفِیقُ وَ الوَالِدُ الشَّفِیق؛ امام، امینی همراه، و پدری مهربان است.»[5]
همچنین پیامبر همانطور که گذشت خودشان و علی علیه السلام را پدران این امت معرفی می کند. به همین خاطر شاید اگر به این فکر کنید که این بزرگواران پدران معنوی ما هستند و بعد از پدر از دست رفته، کفیل زندگی ما می شوند، امید برای به حرکت درآوردن خانواده در غم فرو رفته افزایش پیدا می کند و جای خالی پدر تا حدی جبران شود.

پایان کلام

اگر پدر دارید قدر لحظه لحظه داشتنش را بدانید، گاهی آنقدر زود دیر می شود که حتی یک لحظه برای خداحافظی هم ندارید. اگر هم پدرتان را از دست داده اید به مزارش بروید و روزش را تبریک بگویید و یقین بدانید که مردگان صدای شما را می شنوند و دعایتان می کنند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار 16 95 باب 6
[2] سوره اسرا، آیه 23
[3] المیزان، ج‏13، ص‏79
[4] منتخب میزان الحکمه : 614
[5] کمال الدین و تمام النعمه ، ج‏1، ص‏678

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن