نکاتی درباره دوری از منفی نگری
انتشار: 12 آذر ماه 1395 ساعت 13:09 دیدگاه ها: هيچ

گلستان بلاگ منتشر کرد:

انتقادهای مداوم، ناله کردن و گلایه‌های همیشگی، بدبینی، نارضایتی از همه چیز  و راضی نشدن، می‌تواند نه تنها آدم‌های اطراف‌تان بلکه همسرتان را هم از شما برنجاند و نسبت به رفتارها و خواسته‌های‌تان بدبین کند. 

فرآوری: ه. منفرد

234

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند که با هم ارتباط برقرار می کنند و ارتباط شان هم از طریق کلامی و غیرکلامی یا با زبان بدن است. بعضی از آدم ها در مقطع خاصی از زندگی شان یا در بیشتر اوقات به ما حس منفی و برخی دیگر نیز حس مثبت می دهند. پس انرژی مثبت یا منفی چیزی است که از ساختار درونی شخصیت افراد برمی خیزد و از طریق گفتار، رفتار و زبان بدن شان به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه به دیگران منتقل می شود.
کسانی که همیشه به جنبه ی منفی ماجرا نگاه می کنند و افکار منفی نگرانه دارند، بلافاصله انرژی مثبت و سازنده را از شما می گیرند. آنها تنها با خراب کردن روحیه ی تک تک اطرافیان خود احساس رضایت پیدا می کنند.

اعمال شما تحت تاثیر افکار شما هستند، بنابراین اگر منفی نگر باشید، آینده روشنی پیش روی تان وجود نخواهد داشت. افراد مثبت نگر به بهانه هایی که به ذهن شان خطور می کنند، اعتقادی ندارند

کمتر کسی حاضر می‌شود آرامش زندگی‌اش را با بودن در کنار یک فرد منفی‌گرا از دست بدهد. پس اگر شما از آن دسته آدم‌ها هستید که به همه‌چیز با دید منفی نگاه می‌کنند، باید تا قبل از این‌که زندگی مشترک‌تان را نابود کنید، راهی برای تغییر نگاه‌تان پیدا کنید.

اول بدانید منفی هستید یا نه؟

اگر می‌خواهید نسبت به منفی‌گرا بودن‌تان مطمئن شوید، این سوال‌ها را از خود بپرسید:
1- معمولا احساس می‌کنید که خلق و خوی بدی دارید؟
2- در بیشتر مواقع خاطرات بد و دردناک را به یاد می‌آورید و به آن‌ها فکر می‌کنید؟
3- به‌طور معمول نسبت به اطرافیان‌تان نگاهی انتقادی دارید؟ در اغلب حوادث و وقایع دنبال یک جنبه منفی می‌گردید؟
4- زیاده از حد کمال‌گرایید؟
5- اگر هنگام خداحافظی کسی به شما بگوید روز خوش، فورا در ذهن‌تان به این فکر می‌کنید که مگر چه اتفاق خوبی قرار است در این روز بیفتد؟
6- آیا هنگام پاسخ دادن به همسر و فرزندان‌تان برای‌تان خیلی راحت است که بگویید نه و بی‌درنگ این پاسخ را به زبان بیاورید یا این‌که به‌ندرت پیش می‌آید با نظرات‌شان موافقت کنید و بله را به زبان بیاورید؟
پاسخ: اگر پاسخ شما به 3 سوال یا بیشتر مثبت بود باید بیشتر مراقب خودتان و زندگی مشترک‌تان باشید. جنبه منفی‌گرایی که درون شماست، می‌تواند خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید به ازدواج‌تان آسیب بزند.

چگونه افکار بد را کنار بگذاریم؟

همیشه می‌توان برای پاک کردن افکار ناامید کننده و رو آوردن به خوش بینی تلاش کرد. شاید این چند راه به شما کمک کند:
– ورزش برای بهتر شدن خلق و خو عالی است. اگر ذهن تان پر از افکار منفی است،‌ شروع به دویدن کنید. آن قدر ورزش کنید و بدوید تا همه فکرهای بد بیرون بروند.
– سرزنش کردن دیگران، سرزنش کردن خودتان، معذرت خواهی، همه این‌ها بس است. هیچی تقصیر هیچکس نیست. همه چیز خوب است.
– با صدای بلند درباره فکرهای منفی‌تان حرف بزنید.
– زمانی که در شبکه‌های اجتماعی و حتی در اینترنت می‌گذرانید را محدود کنید. اطلاعاتی که درباره وضع دنیا می‌گیرید را هم محدود کنید.
– با دست برای دوستان و خانواده‌تان یادداشت بنویسید و به آن‌ها یادآوری کنید که دوستشان دارید، هیچ وقت هیچ جا نروند و بیمار نشوند.

– با این راهها از انرژی های منفی دور شوید

شادی را در وجودتان خلق کنید

افراد شاد، مبنای شادی های شان را انگیزه های بیرونی قرار نمی دهند. آن ها این موضوع را به خوبی درک می کنند که اگر یک بار انگیزه های بیرونی، از بین برود حال خوب آن ها نیز خراب خواهدشد. پس به دنبال منابع درونی انرژی مثبت هستند و روی تمرکز ذهن خود کار می کنند. مثبت نگری را تمرین کنید.
اعمال شما تحت تاثیر افکار شما هستند، بنابراین اگر منفی نگر باشید، آینده روشنی پیش روی تان وجود نخواهد داشت. افراد مثبت نگر به بهانه هایی که به ذهن شان خطور می کنند، اعتقادی ندارند. آن ها از طریق مثبت نگری و پیدا کردن وجه مثبتی از هر مشکل، از این مطمئن می شوند که از نظر ذهنی آماده کسب موفقیت هستند.

به دنبال دلایلی برای خودباوری باشید

هرگز اجازه ندهید افکار منفی شما را اذیت کند. شاید افراد به دنبال این باشند که از هر طریقی به شما آسیب برسانند، اما تا زمانی که شما خودتان را باور دارید این خودباوری از هر چیزی برای شما مهم تر و اثرگذارتر خواهد بود.

به طور منظم تمرین کنید

ورزش و تمرین های مرتبط با آمادگی بدنی، توام با ترشح هورمون اندورفین است که مسئول ایجاد «احساس خوب» در انسان است. اگر بدن خود را به این کار عادت دهید، نتیجه اش کاهش استرس و افزایش شادی شما خواهدبود. در مقابل، اگر به نیازهای بدن تان توجه نکنید، عواقب بدی در انتظار شما خواهد بود.

سرزنش کردن دیگران، سرزنش کردن خودتان، معذرت خواهی، همه این‌ها بس است. هیچی تقصیر هیچکس نیست. همه چیز خوب است

شکست را بپذیرید

افراد مثبت شکست را می پذیرند چرا که متوجه شده اند این تنها راه برای یادگرفتن و رشد کردن است. آن ها زمانی که از جایگاه خود سقوط می کنند برای بالا رفتن و به دست آوردن دوباره جایگاه رفیع خود، به جای تسلیم شدن، سخت کار می کنند. حتی اگر یک شکست، احساساتی منفی برای آن ها به همراه آورد، این را به خوبی درک می کنند.

مسئولیت پذیر باشید

افراد مثبت نگر همواره مسئولیت آنچه را در زندگی شان اتفاق افتاده است، خود بر عهده می گیرند. این اتفاق پیروزی یا شکست باشد، همواره اثری از افکار و اعمال خود آنها تلقی می شود. یک فرد مثبت نگر هرگز عوامل خارجی را مقصر نمی داند و روی موارد قابل دسترسی تمرکز می کند که بتواند شرایط را بهبود بخشد. با انجام این کار او به جای اینکه به خاطر عوامل خارجی که خارج از کنترل اوست، ناامیدانه رفتار کند، مدام به دنبال پیشرفت و کسب تجارب جدید خواهدبود.

افکارتان را کنترل کنید

ذهن آدمی به راحتی می تواند در اثر عوامل خارجی تمرکز خود را از دست بدهد. افراد مثبت نگر می دانند اگر افکار خود را کنترل نکنند، کنترل اعمال و رفتارشان را نیز از دست می دهند؛ به همین دلیل آن ها به دنبال آموختن و تمرین روش های کنترل ذهن هستند.

برخلاف تایید همه حرکت کنید

اگر اجازه دهید نظرات منفی دیگران شما را فلج کند، به سختی احساسی خوب و حالتی شاد خواهید داشت. بسیاری از مردم از بی اعتباری و مورد انتقاد قرار گرفتن می ترسند. افراد مثبت گر فکر کرده و اقدامی حتی معکوس نسبت به بقیه مردم را انجام می دهند.


منابع: ماهنامه همشهری تندرستی، هفته نامه سلامت،سلامانه

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن