مهمترین صفحه سرنوشت ساز در زندگی امام رضا علیه‌السلام
انتشار: 28 آبا ماه 1396 ساعت 13:08 دیدگاه ها: هيچ

گلستان بلاگ منتشر کرد:

در تحلیل و بررسی زندگی امام رضا علیه السلام سوالات مهمی برایمان پیش می آید؛ اینکه هدف مأمون از پیشنهاد ولایت عهدی به امام رضا چه بود؟ امام رضا با اینکه می دانست مامون خلیفه فاسق و فاسد و ظالمی است چرا این منصب حکومتی را قبول کرد؟

مهمترین صفحه سرنوشت ساز در زندگی امام رضا علیه‌السلام

امروز روز شهادت امام رضا (علیه السلام) می باشد در چنین روز مهمی خواست قلبی همه شیعیان و ارزو مندان ایشان ارتباط ملکوتی با ذات مقدس و معرفت نسبت به ابعاد روحی امام می باشد.
مناسب دیدیم با تحلیل و بررسی شمه ای از تاریخ زندگی ایشان معرفت خود را بالا ببریم و چراغ راهمان را در این کوره راه دنیا روشن سازیم .

جریان سازان تاریخ بشریت

رودخانه های عظیم هر آنچه را در مسیر می یابند با خود همراه می کنند تا جایی که سنگ های کف رودخانه را هم صاف و صیقلی می سازند. انسان ها نیز چنین اند، بعضی انسان ها جریان سازند و مسیر تاریخ راعوض می کنند. ویژگی اصلی اینان این است که تاثیر گذارند، وقتی کنارشان قرار می گیری آنچنان در مغناطیس و جاذبه وجودیشان غرق می شوی که گویی کهکشانی تو را در خود بلعیده و تو با همه توان هیچ اختیاری از خود نداری. قدرت روحی آنان باعث می شود که در کالبد جان انسان ها نفوذ کنند.
انسان های کامل در کل تاریخ بشر مهم ترین جریانات تاریخی را رقم زده اند و نه تنها معاصران و تا نسل ها و قرن های بعد از خود بلکه خونشان در شاهرگ انسان ها تا قیام قیامت می جوشد و آنان را متحول می سازد.

مامون قصد داشت با ولایت عهدی امام رضا مهر تایید برظلم و ستم های خویش قراردهد درصورتی که امام با دانایی خاصی برای او پیش شرط گذاشت؛ اینکه درهیچ امر حکومتی نظر ندهد و در هیچ عزل ونصبی دخالت نکند .

ائمه معصومین (علیهم السلام) جریان سازان کل تاریخ بشریت هستند. سفر تاریخی امام رضا (علیه السلام)، جریان ولایتعهدی ایشان و شهادت حضرت به دست مامون از مهمترین  صفحات سرنوشت ساز در دفتر تاریخ شیعه می باشد.
در تحلیل و بررسی  زندگی امام رضا علیه السلام سوالات مهمی برایمان پیش می آید؛ اینکه هدف مأمون از پیشنهاد ولایت عهدی  به امام رضا چه بود؟ امام رضا با اینکه می دانست مأمون خلیفه فاسق و فاسد و ظالمی است چرا این منصب حکومتی را قبول کرد؟

بررسی ابعاد زندگانی امام رضا (علیه السلام)

امام رضا (علیه السلام) درکل حیات خود شخصیت فعال وجریان سازی دارد که وقایع عظیم تاریخی به دست مبارک ایشان رقم خورده و اتفاقاتی که همه با هدف احیاء دین اسلام صورت می گرفته است.
علی‌ ابن موسی (ملقب به رضا)، در 11 ذیقعده سال 148 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند، بر اساس اسناد موجود، پدر ایشان حضرت امام موسی ابن جعفر (علیه السلام) و نام مادرش را نجمه، سمانه و تُکْتَمْ و ام‌ البنین بیان کرده اند.
امام رضا (علیه السلام) بعد از شهادت پدر، در 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و حفظ مبانی اسلامی و رهبری شیعیان می‌شود، البته مدت امامت این امام، حدود 20 سال بود که می‌‌ توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد: 10 سال اول امامت آن حضرت که همزمان با دوره زمامداری هارون بود، پنج سال بعد از آن که مقارن با خلافت امین، فرزند هارون بود و پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون و تسلط او بر قلمرو اسلامی آن روز بود .

علت پیشنهاد ولایت عهدی به  امام

بعد از مرگ هارون فرزندش محمد امین بر منصب خلافت نشست و خلیفه عباسیان شد . دیری نپایید که میان مأمون و امین بر سر قدرت نزاع درگرفت و اختلاف دو برادر باعث جنگ و در نهایت قتل امین به دستور مامون شد.
مامون بعد از نشستن بر مسند خلافت، مشکلات متعددی داشت؛ اول اینکه مردم بغداد و کوفه با او بیعت نکردند و اهل مدینه، مکه و بصره هم او را تایید نکردند زیرا شیعیان با خاندان عباسی ناسازگار بودند و از طرفی قتل امین را جرم نابخشودنی دانسته و آن را قابل توجیه نمی دانستند.
مشکل دوم ناامنی های موجود در گوشه و کنار مملکت اسلامی بود و مهم ترین مساله، شخصیت برجسته، ممتاز، مورد توجه و احترام مردم یعنی علی بن موسی الرضا بود که حس حسادت او را شدیداً تحریک می کرد زیرا مرکز توجه عالم اسلام حضرت امام رضا علیه السلام بود.
پس برای بیعت، توجه و تایید مردم نسبت به خود فکری نو اندیشید تا یکباره همه مسایل را حل کند. نهایتا پیشنهاد ولایت عهدی به امام رضا علیه السلام را مطرح کرد و در صدد قبول آن از جانب امام بر آمد و این کار را عملی کرد و با اینکه امام آن منصب را قبول نمی کرد، به زور و تهدید متوسل شد.

اهداف مامون

مامون مرد بسیار زیرک و سیاسی بود. با پیشنهاد منصب حکومتی به امام رضا (علیه السلام) اهداف خاصی را دنبال می کرد که به قرار ذیل می باشد:
الف – کاستن از تضاد علویان با عباسیان
ب – فرو نشاندن نهضت ها
ج- نظارت بر امام و محدود ساختن آن حضرت
د- مخدوش ساختن قداست امام علیه السلام
ه- مشروع جلوه دادن خلافت
و- یافتن پایگاه مردمی

اهداف و تدابیر امام

امام باید انتخاب درست و شایسته ای می کرد تا جان و مال و ناموس شیعیان به خطر نیفتد زیرا درصورت عدم پذیرش ولایتعهدی، هر خطری از سوی مامون جامعه شیعیان را تهدید می کرد. پس تصمیم امام در جهت حفظ جان خویش نبود بلکه مصالح عامه مسلمانان را در نظر می گرفت .
امام در کل این سفر لحظه ای از تبلیغ دین و هدایت انسان ها دست بر نمی دارد؛ زیرا هدف اصلی امامت، هدایت مردم به سمت کمال می باشد. ایشان در زمینه مسائل اعتقادی، سیاسی به آگاه سازی مردم می پردازد و با آغاز سفر و حرکت خود سبک زندگی دینی و سیاسی امامان پیش را تایید می کند.
مامون قصد داشت با ولایت عهدی امام رضا مهر تایید بر ظلم و ستم های خویش قرار دهد در صورتی که امام با دانایی خاصی برای او پیش شرط گذاشت؛ اینکه درهیچ امر حکومتی نظر ندهد و در هیچ عزل و نصبی دخالت نکند .
نوع زندگی و مشی اجتماعی و ارتباطات امام در طول مسیر حرکت از مدینه تا مرو نظر مردمان را نسبت به مراتب علم و عمل و زهد و معنویت و اخلاق آن حضرت روشن و شفاف کرد و جلوه علمی امام را در مناظرات و مباحثات بزرگ بین ادیان تجلی ساخت واز طرفی با ارتباط با شیعیان و ارائه رهنمودهای لازم به افشای چهره دشمن (مأمون) پرداخت.
مجموعۀ این تدابیر و عوامل سبب گردید تا امام بر خلافت پندار مأمون بیش از پیش در میان مردم شناخته شود و محبوب قلب ها واقع گردد و در فاصله ای نه چندان طولانی مأمون از ترفند سیاسی خود، احساس نارضایتی کند و در اندیشۀ محدود ساختن امام و حتّی از میان بردن آن حضرت برآید.

شهادت امام

در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مأمون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌ های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌ هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مأمون را اجابت کرد.

دشمن در همه ادوار تاریخ سعی در باطل نشان دادن حق و کتمان حق دارد. ولایتعهدی امام رضا دسیسه خوبی برای این بود که مامون فاسق حرام خوار در پشت منصب امام رضا علیه السلام حق جلوه داده شود و بر تمام ظلم و فسادهایش، مهر تایید اسلام زده شود که این امر صدمات جبران ناپذیری بر پیکره اسلام وارد می کرد و درنتیجه دین فاسد تحویل مردم داده می شد که الحمدالله نقشه شان نقش بر آب شد.

مأمون نیز انار زهرآلوده را خدمت حضرت گذارد و اصرار کرد که امام از آن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مأمون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر، قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون گردید و صبح روز بعد در سحرگاه روز 29 صفر سال 203 هجری قمری امام رضا (علیه السلام) به شهادت رسیدند.

هدف دشمن

دشمن در همه ادوار تاریخ سعی در باطل نشان دادن حق و کتمان حق دارد. ولایتعهدی امام رضا دسیسه خوبی برای این بود که مامون فاسق حرام خوار در پشت منصب امام رضا علیه السلام حق جلوه داده شود و بر تمام ظلم و فسادهایش، مهر تایید اسلام زده شود که این امر صدمات جبران ناپذیری بر پیکره اسلام وارد می کرد و در نتیجه دین فاسد تحویل مردم داده می شد که الحمدالله  نقشه شان نقش بر آب شد.
امروز نیز دشمنان دین قصد دارند زیر پرچم قرآن و اسلام هر غلطی را مرتکب شوند ولی ما باید هشیارانه عمل کنیم و در این مسیر مه الود حق را از باطل تشخیص دهیم.

 

صفحه ما در اینستا گرام https://www.instagram.com/golestanblog/

https://twitter.com/golestanblog آدرس توییتری ما

گروه تلگرامی گلستان بلاگ    https://t.me/joinchat/AAAAAECk6fQ17SlVhnADIA

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن