من حقمو میخوام….
انتشار: 05 ارد ماه 1394 ساعت 16:02 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ «شقایق های پر پر…آمنین» نوشت:

دعوا نمک زندگیه  ولی بلد نباشید با این موقعیت‌ها برخورد کنید، ممکن است به بحران بخورید، پس یادگرفتن اصول دعوا برای هرفردی واجب است…
eaa019971a88458f8cd6f830b80c6742

 

 

 

 اختلاف‌نظرو کشمکش‌،…

 گاهی حتی چنین موقعیت‌هایی سبب می‌شوند از یکدیگر شناخت بیشتری به‌دست بیاورید و خواسته‌های یکدیگر را بهتر درک کنید، البته اگر هم مناسب و خوب برخورد نکنید، ممکن است به سمت یک بحران پیش بروید و چیزهایی را در رابطه خراب کنید که هیچ‌گاه درست نشوند.

گاهی اختلاف‌ها نشان می‌دهند که شما کجا احتیاج به رشد دارید

با احترام گوش دهید

بیشتر افراد وقتی احساسات عمیقی دارند، تنها کافی است کسی به آن‌ها گوش دهد، وقتی به کسی با احترام گوش دهید یعنی احساسات او را تصدیق می‌کنید و آن‌ها را قبول دارید و این یعنی هیچ‌وقت نباید به کسی بگویید که نوع احساساتش درست نیست.

نظر خود را نگه دارید تا طرف مقابل کامل احساساتش را بروز دهد و بفهمد که او را درک می‌کنید و می‌فهمید چه احساسی نسبت به آن موضوع دارد حتی اگر واقعا در درون‌تان اینگونه نباشد.

حالت دفاعی نگیرید

دفاع‌کردن از خود به هر شکلی، مثلا اگر با حرارت و عصبانیت از بی‌گناهی و به حق بودن خود دفاع کنید، ‌خواه به طرف مقابل حمله کنید و وسایل را پرت کنید، می‌تواند دعوا را بدتر کند. به جای این‌که وضعیت را بدتر کنید بهتر است از طرف مقابل بخواهید بیشتر توضیح دهد، مثال بزند و همه چیز را با جزئیات بگوید، معمولا افراد مختلف برای شکایت‌های خود دلایل مشخصی دارند اما شما باید آن دلایل را کشف کنید. وقتی شما با کنجکاوی شکایت‌های طرف مقابل را گوش دهید، می‌توانید علت نارضایتی او را بفهمید.

هیچ‌وقت از جملات کلی استفاده نکنید،

 جملاتی که عباراتی چون همیشه و هرگز دارند بیشتر اوقات هیچ نتیجه‌ای در‌بر نخواهند داشت، در حقیقت هیچ‌گاه هم درست نیستند.  شما هم وقتی شکایتی دارید، بهترین کار این است که با زدن مثال‌های فراوان علت شکایت‌تان را روشن کنید.

در دعواها همیشه بخش‌هایی وجود دارد که هر۲ طرف با هم موافق هستند. سعی کنید این بخش‌ها را که با هم هم‌نظر هستید پیدا کنید، حتی اگر توافق دارید که مشکلی وجود دارد، تا به این مرحله توافق نرسید نمی‌توانید راه‌حلی مناسب پیدا کنید.

توافق و پیشنهاد

همه دعواها زمانی تمام می‌شوند که ۲طرف بخواهند با همکاری هم مسئله را حل کنند. مودبانه از همسرتان بخواهید پیشنهاد خود را برای حل مشکل مطرح کند، هنگامی که او نظرش را می‌گوید بادقت گوش دهید تا احترام خود را نشان دهید. بعد از شنیدن نظرات او، پیشنهاد‌های‌تان را مطرح کنید تا بفهمد این موضوع برای شما هم مهم است

گاهی باید نیم …من شد….

بیشتر اوقات اگر فقط کمی کوتاه بیایید وضعیت کاملا تغییر می‌کند، چون وقتی طرف مقابل می‌بیند که شما از مواضع‌تان کمی پایین آمده‌اید او نیز سعی می‌کند کمی کوتاه بیاید.سازش‌ها و کوتاه آمدن‌های کوچک می‌تواند تفاهم‌های بزرگ به همراه بیاورد و رابطه را متحول کند. البته باید بدانید تفاهم و توافق به این معنا نیست که همه چیز زندگی ۵۰-۵۰ است.

گاهی مثلا ۶۰ به ۴۰ به نفع شماست و ۸۰ به ۲۰ به نفع طرف مقابل، مهم این نیست که حتما هر ۲ طرف به یک میزان در توافق شرکت داشته باشید بنا به شرایط ممکن است هرکدام از طرفین سهمی بیشتر یا کمتر داشته‌باشند و مهم این است که بتوانید مشکل را با هم حل کنید.

دعوا را قیچی کنید

راه‌های زیادی برای قطع دعوا وجود دارد؛ یکی ، دور‌شدن از فضای متشنج است و این کار به آرام شدن فضا کمک می‌کند. یا هنگام دعوا آشکارا بگویید از چه چیزی ناراحت هستید تا بتوانید زودتر طرف مقابل را قانع و دعوا را ختم کنید. می‌توانید بگویید که بحث را بعدا دنبال می‌کنید تا کمی آرام‌تر شوید.

عوض کردن موضوع هم گاهی می‌تواند کمک‌کننده باشد و عصبانیت هر ۲طرف را فرو بنشاند. عذرخواهی نیز یکی از روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن، دعوا را به‌طور موقت خاتمه و اگر لازم بود بعدا دوباره آن را ادامه داد. در دعوای خانوادگی، نباید همیشه فکر کنید که حق با شماست. اصرار بر یک رفتار، معمولا نتیجه خوبی ندارد.

حمله با جادوی کلمات

 یاد بگیرید که با حمله زبانی شریک زندگی‌تان را مورد هدف قرار ندهید،  و به احتمال زیاد می‌توانید از همسرتان بخواهید از زاویه دید شما به قضیه نگاه کند.

می‌توانید یک درخواست تند و خشونت‌‌آمیز را با جملات نرم‌تر طوری تغییر دهید که روی شنونده تاثیر بیشتری داشته باشد و بدین‌ترتیب از جدال‌های همیشگی پیشگیری کنید. یک مثال می‌زنیم، فرض کنید شما و همسرتان جایی باهم قرار داشته‌اید اما او دیر آمده، شما را مدتی در خیابان معطل کرده و بعد هم دیر به مهمانی رسیده‌اید.

شما از این کارش ناراحت و کمی هم عصبانی هستید. به جای این‌که بگویید: «تو واقعا آدم بی‌ملاحظه‌ای هستی.» این جمله را به‌کار ببرید:« اگر کمی زودتر می‌آمدی من احساس آرامش بیشتری داشتم و شب بهتری را با هم می‌گذراندیم. می‌توانم روی قرار بعدی که با تو دارم این‌طور حساب کنم؟»  همسر شما برای این‌که به درخواست‌تان پاسخ دهد تمایل بیشتری دارد چون احساس نمی‌کند که مورد حمله و فشار قرار گرفته و در مقام دفاع از خودش برنمی‌آید.

چه موقع دعوا کنیم…؟

 صبح هاوقتی او از خواب بیدار می‌شود بحث موضوعات مهم را پیش نکشید

پیدا کردن زمان مناسب برای حرف زدن به این معنا نیست که همواره از صحبت کردن هراس دارید بلکه به سادگی نشان می‌دهد اگر همسرتان در وضعیت ذهنی مناسبی نباشد شاید به سرعت با شما مخالفت کند درصورتی‌که اگر موضوع را در یک وقت عادی مطرح کنید، نظر شما را می‌پذیرد.

 هیچ‌گاه یک دعوا را طولانی نکنید،

با هم توافق کنید که رابطه شما خیلی مهم‌تر از تمایل‌تان به دعوا و بحث است، البته شاید گاهی مجبور شوید تا دیروقت بیدار بمانید تا با هم به تفاهم برسید.

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن