معنا حقیقی ” انا قتیل العبرات “
انتشار: 23 مهر ماه 1394 ساعت 20:07 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «این است گرافیک» نوشت:

با عرض تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان آقا اباعبدلله الحسین(ع)

این جمله رو اکثرا شنیدید و به نظرم اکثرا فکر می کنند معنای این عبارت اینکه امام حسین(ع) به این خاطر شهید شد تا شیعیان برایش گریه کنند.این معنای عادی و یه جورایی اشتباهه. حالا میخوایم بدونیم معنای حقیقی این عبارت چیه؟

وقتی عثمان خلیفه سوم حکومت می کرد خیلی بیت المال را حیف و میل می کرد و مردم از دستش ناراضی بودند تا جایی که قصد کشتن او را داشتند. عثمان یه کار خوب کرده بود که تمام قرآن ها رو از بین برد به جز یک نسخه که خودش جمع آوری کرده بود چون قرآن ها در اون زمان متفاوت بود و با این کار عثمان یک قرآن واحد درست شد که همین قرآن امروزی است.

jehalat

البته به دلیل کارهای اشتباه، مورد خشم مردم واقع شد که امام علی (ع) جلوی خشم مردم را می گرفت و جلوی کشته شدن عثمان را گرفت ولی در مقابل عایشه همسر پیامبر مردم را تحریک  می کرد. بالاخره عثمان کشته شد و خونش به همون قرآنی که خودش جمع آوری کرده بود ریخت و انگشتان دست او را به همراه قرآن برای معاویه فرستادند. معاویه هم در شام  این ماجرا را به گردن امام علی(ع) انداخت و ایشان را قاتل عثمان معرفی کرد.

مردم شام فکر می کردند که نعوذ بالله که امام علی (ع) کافر است و نماز نمی خواند و حتی از شنیدن خبر شهادت امام علی(ع) در مسجد متعجب شدند. به حدی که تا چهل سال بعد در کوفه، روی منبر ها امام را لعن می کردند. این ها همه کار های معاویه بود.

امام علی(ع) در اون زمان این جمله را فرمود:” انا قتیل العبرات “. یعنی من کشته اشک چشمم، اشک چشم جهالت. تا روزی که دوباره امام حسین(ع) این جمله رو در کربلا فرمودند در حالی که ۳ یا ۴ هزار نفر در مقابل ایشان استاده بودند و همه مقام بالای امام را می دانستند و از روی جهالت با ایشان جنگیدند. بعد از شهادت امام حسین(ع) هم با خطبه های حضرت زینب(س) مردم برای امام گریه می کردند که این همون اشک چشم جهالته.

معنای واقعی این جمله ی اینکه جهالت های مردم باعث کشته شدن من شد و من از همین اشک چشم ، کشته شدم در حالی که من در میانشان هستم قدرم را نمی دانند ولی هر وقت که میمیرم برایم گریه می کنند.

برای مثال بعد از شهادت امام حسین(ع) سلیمان خضائی برای اینکه وجدان خود را آرام کند می خواست به جنگی برود که نتیجه اش خود کشی بود. سلیمان قصد نداشت تا پیام امام حسین(ع) را برساند فقط میخواست برای امام کشته شود که این کار هیچ معرفتی ندارد و جهالت است.

… پس قصدمان در محرم امسال فقط گریه و عزاداری نباشد بلکه به دنبال گریه و سینه زنی در پی معرفت هم باشیم. گریه وسینه زنی برای اولیا خدا اجر زیادی دارد و لی اگر با معرفت باشد خیلی بالاتر است.

….حواسمون باشه که یه موقع این جهالت برای امام زمان تکرار نشود. ما الان تنها کاری که میتونیم بکنیم اینکه که امام زمان(عج) خود را دریابیم.( البته ایشان به یاری ما نیازی ندارند و خود ما هستیم که نیازمندیم ).

التماس دعا

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن