مسلمانان،در برابر هم یا برادر هم؟ قسمت اول
انتشار: 23 ارد ماه 1394 ساعت 21:02 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت « معهود» نوشت:

مقدمه:

این روزها وقتی به عناوین خبرگزاری ها و روزنامه های داخلی و خارجی نگاه می کنی،یکی از عناوین اصلی و ثابت،مسائل منطقه است. مسائلی که به طور کل در آن به تو القا می شود که شیعیان و سنی ها با هم اختلافات شدید دارند و هرکدام به دنبال سلطه بر جهان اسلام است. آیا واقعا این گونه است؟ در ادامه این مسئله را با هم بررسی می کنیم.

القائات رسانه های غربی:

واقعیت آن است که تاهمین چند سال پیش ، قبل از وقایع بیداری اسلامی (که البته به دست غربی ها مصادره و خنثی شد.) یا به عبارتی دیگر بهار عربی  و به خصوص وقایع سوریه، ما پیوند های گسترده ای با جنبش های سنی مذهب فلسطینی داشتیم.از جمله حماس.(که الآن هم با آن ها تا حدودی رابطه داریم)     اما بعد از وقایع سوریه که چیزی جز توطئه غربی-عبری-عربی علیه نظام این کشور نبود،به یکباره برخی از این جنبش های فلسطینی در مقابل ایران شیعی قرار گرفتند.البته ایران بنا بر رسم خود بر حمایت از مردم که در مصر ، لیبی ، تونس و یمن هم سابقه داشت، خواستار اصلاحاتی در نظام سوریه شد. علی رغم خواست ایران مبنی بر اعطای آزادی های مدنی به ملت سوریه ایران به دو دلیل ایران  از نظام سوریه هم حمایت کرد:

1-وجود توطئه غربی در این کشور

2- باقی ماندن و حفظ محور مقاومت علیه اسرائیل که سوریه هم جزوی از آن بود.

این حمایت، موجب فضاسازی و القای شدید و گسترده رسانه های معارض اسلام ضد ایران شد.آنان ایران را به دیکتاتور بودن و حمایت از دیکتاتور محکوم کردند. بعد هم که توطئه غربی ها در سوریه آشکار شد(با ظهور داعش و النصره و گروه های تروریستی دیگر) و جنبش های تروریستی سوریه مثل داعش به عراق هجوم بردند و ایران هم برای دفاع از ملت عراق وارد صحنه شد،به جای تقدیر از ایران،باز هم فضا سازی کرده و این بار هم گفتند که ایران شیعی به جنگ داعش سنی رفته است.

در وهله بعدی هم به مانند گذشته وقتی ماجرای یمن پیش آمد و عربستانی ها در یمن دخالت کردند و  در نتیجه روابط بین ایران و عربستان تیره تر شد، برخی از این القا کنندگان اعلام کردند که ایران عجم به مبارزه با عربستان و اتحادیه کشورهای عرب رفته و خواستار دخالت در کشورهای عربی است.

آیا این القائات ، تاثیر گذار بوده اند؟

واقعیت آن است که در هر حال رسانه ها در ذهن و افکار مردم تاثیر گذارند. هم اکنون با وجود آن که از لحاظ فقهی و دینی اختلافات احکامی میان اهل تسنن و تشیع اندک است ولی به دلیل ظاهر سازی هایی که صورت گرفته مقداری حس کینه و دشمنی میان دو طیف به وجود آمده است. برای واضح تر شدن مسئله از خودتان می پرسیم که شما نسبت به مسلمانان اهل تسنن چه احساسی دارید؟ آیا می خواهید با آنان در جبهه های مختلف همراه باشید و از آنان در بحران های مختلف حمایت کنید؟ یا آنکه …

همین حسی که شما نسبت به آنان دارید، آنان هم شاید همان احساس را نسبت به شما داشته باشند.

حقیقت امر؛نزدیکی و قرابت اهل تسنن و تشیع است:

سنیان و شیعیان از لحاظ جغرافیایی ، فرهنگی ، دینی و حتی سیاسی قرابت هایی در طول تاریخ با هم داشته و دارند.این مسئله عین حقیقت است و در حقیقت اختلافات مابین سنی ها و شیعیان آن قدرها هم زیاد نیست. ولی همان طور که قبلا اشاره کردیم،واقعیت هم اکنون طور دیگری است.

در این قسمت به یکی از نمونه های قرابت اهل تسنن و تشیع می پردازیم.

قرابت جغرافیایی و قومی :

اگر به نقشه زیر توجه کنید،درخواهید یافت که شیعیان و سنیان در مکه و مدینه و بخش های بزرگی از عراق ،ترکیه،سوریه و یمن در کنار هم و به صورت مسالمت آمیز زندگی کرده و می کنند. حال آنکه هم اکنون دست هایی در کار هستند تا این زندگی مسالمت آمیز را از میان ببرند. به شیعیان می گویند:    سنی ها همگی و بلا استثناء افراطی اند. و به سنی ها : شیعیان رافضی و مشرک اند و چون تعدادشان کم است به راحتی می توان آن ها را از میان برد.

درحالی که این نقشه حقایق زیادی را آشکار می سازد،از این که کل عربستان سنی نیست و کل ایران هم شیعه نیست بلکه سنی و شیعه در کنارهم با نام و عنوان مسلمان در این کشور ها زندگی می کنند.

ادامه دارد…

منبع نقشه: تابناک

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن