مسابقه با موضوع “هفته دفاع مقدس”
انتشار: 29 شهر ماه 1393 ساعت 20:06 دیدگاه ها: ۳۶ تا

با سلام

گلستان بلاگ در نظر دارد مسابقه ای با عنوان ” هفته دفاع مقدس ”  برگزار نماید.

 

download

 

 

دوستان علاقمند به شرکت در این مسابقه می توانند مطالب و آثار  خود  را در

قالب های مختلف:

( یادداشت، مقاله, تصویر ، کاریکاتور، کلیپ صوتی و تصویری  )

در همین  پست ارائه دهند.

 

جوایز نفرات برتر :

نفر اول ۲۰ هزار  تومان .

نفر دوم ۱۰ هزار تومان .

نفر سوم ۵ هزار تومان

می باشد.

 

مهلت ارسال اثار:

1393/07/05

 

عنوان مسابقه گلستان بلاگ در آثار قید گردد.

 

با تشکر و آرزوی موفقیت

 

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

36 نظر به "مسابقه با موضوع “هفته دفاع مقدس”"

 1. احمد یوسفی می‌گه:

  گلستان بلاگ
  نانهای مسئله دار نوشته : احمد یوسفی لینک این نوشته http://eramau.parsiblog.com/Posts/182/%D9%86%D8%A7%D9%86+%D9%87%D8%A7%D9%8A+%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87+%D8%AF%D8%A7%D8%B1/

  به نام خدا
  وقتی به فرمان حضرت امام (ره) محاصره آبادان با دلاورمردی های رزمندگان اسلام در هم شکسته شد و دشمن شکست خورد دشمن فریب خورده داخل هنوز هم به امید پیروزی تلاشش را به هر شکل ادامه می داد .

  گردان 436 از گروه 411 مهندس رزمی شهرستان بروجرد در کوه های اطراف اندیمشک مستقر شده بود و ماموریت های محوله را در محور پل کرخه و اطراف آبدانان انجام می داد . به این یگان ماموریت داده شد تا به آبادان منتقل شود و مین ها و گلوله های بجا مانده در دشت وسیع کنار اروند را خنثی کند با گردانمان به جاده آبادان ماهشهر رفتیم . بنه گردان در اطراف ماهشهر مستقر شد و ما زیر پلهای جاده آبادان ماهشهر سنگر زدیم . روزها برای شناسایی منطقه و مین برداری آنها با تعدادی از بچه ها جلو می رفتیم . دشمن آنقدر در این فرصت کم مین و تله های انفجاری کار گذاشته بود که جمع آوری آنها مدت های زیادی به طول می انجامید .

  یک رو با دو نفر دیگر از بچه ها تصمیم گرفتیم به آبادان سری زده و از آنجا به خانواده تلفنی بزنیم . با جیپ کاامی که در اختیارمان بود به منطقه احمد آباد رفتیم . جمعیت حاضر در شهر خیلی زیاد نبود و نیروهای نظامی حضورشان در شهر بیشتر به چشم می خورد . اکثر مغازه ها بسته بود و تک تکی هم که باز بود رنگ و بوی جنگ و محاصره به خود گرفته بودند در محله احمد آباد پیاده شدیم وقتی از خودرو پیاده شدیم مردی که تعداد کمی نان در دست داشت به طرفمان آمد ، سلام و احوالپرسی کرد بعد رو به ما گفت :

  ببخشید سرکار جریان این نانها چیه ؟!

  دشمن شناسی

  من گفتم : نونه دیگه مگه نخریدی؟

  گفت: نه جریان این مهری که به نانها زده شده رو می گم .

  ما نانها را باز کردیم وسط هر نان مهری که مربوط به یکی از گروهک های ضد انقلاب داخلی بود به چشم می خورد به محض اینکه مهر ها را دیدم پرسیدم این نان ها را از کجا گرفتید ؟ گفت :

  بالای همین کوچه یه ماشین ایستاده و این نانها را مجانی توزیع می کند .

  از او خواستم سریع سوار خودروی ما شود و محل توزیع نان را نشانمان دهد .وقتی او سوار شد دور زدم و نزدیکترین پایگاه بسیج را در جریان گذاشتم و از آنها خواستم که چون ما اسلحه همراه نداریم و احتمال می دادیم افراد توزیع کننده نان مسلح باشند همراهمان شوند .

  5 نفر از بچه های بسیج شهر بعد از هماهنگی با خودرویی راه افتادند و شخصی را که همراه ما بود سوار کردند و راه افتادند وقتی به محل مورد نظر رسیدیم آنها هنوز هم به توزیع نان مشغول بودند بچه های بسیج ریختند و عوامل ضد انقلابی را که با هدف اخلال در نظم شهر و فریب مردم ساکن ، اقدام به این کار می کردند را دستگیر و آنان را به اطلاعات آبادان تحویل دادند .

 2. محمد حسین می‌گه:

  ببخشید من یادم رف عنوان مسابقرو بنویسم چی کار کنم الان ؟

 3. سیدمحمود می‌گه:

  صفای جبهه ها یادش گرامی

  بمناسبت هفته دفاع مقدس به روزیم
  http://setaregan57.blogfa.com/post/351

 4. زینب ولی می‌گه:

  سلام…..

  شاید چیزی از شهدا نیاموخته ام، اما نه ….. همین قدر به اندازه معرفت کمی در ته قلبم دارم آموخته ام که عشق شهدا قابل مقایسه با هیچ عشقی در این دنیا نیست شاید گفت عشق مادر به فرزند بی مانند است ….اما عشق شهدا و عاشقیشان کم از عشق مادر نیست شاید فراتر …..انگار اینان بلد راه بوده اند معرفتشان حرفی برای گفتن داشت انگار بندهای آهنین دلهایشان را باز کرده بودند همه دنیایشان رنگ خدایی گرفته بود وگرنه پاببند زمین بودنشان گرفتارشان می کرد که بمانند که آرزوهایشان را به نهایت آرزوها برسانند هر چه در دنیاست و دنیاییست کام لذتشان را پر کند ….اما شهدا رفتند چرا که رسم عاشقی را خوب یاد گرفته بودند خوب از بر بوده اند از همه این دنیا پر جلوه و رنگ گذشتند…..از جان که برای انسانی عزیزتر از هر چیزی در این دنیاست گذشتند ….همین بس که عشق شهدا،عشقی ماندنی ست …..در دلهای همه مردم رسوخ می کند …..هرگز از یاد رفتنی نیستند در قلب و وجدانهای بیدار …..شهدا آموخته ام از شما وقتی عاشق خدا شوی سالک راه می شوی از همه گذرگاههای سخت رد می شوی … شهدا تفسیر و ترجمه رمز عشق الهی هستند که با زیبترین عروج بهترین مسافر ابدیت هستند….

 5. هادی نعلبندی می‌گه:

  مسابقه گلستان بلاگ

  شوخی شهدا

  شب جمعه بود

  بچه ها جمع شده بودند تو سنگر برای دعای کمیل

  چراغارو خاموش کردند

  مجلس حال و هوای خاصی گرفته بود هر کسی

  زیر لب زمزمه می کرد و اشک میریخت

  یه دفعه اومد گفت اخوی بفرما

  عطر بزن …ثواب داره

  اخه الان وقتشه؟

  بزن اخوی ..بو بد میدی ..امام زمان نمیاد تو مجلسمونا

  بزن به صورتت کلی هم ثواب داره

  بعد دعا که چراغا رو روشن کردند

  صورت همه سیاه بود

  تو عطر جوهر ریخته بود…

  بچه ها م یه جشن پتوی حسابی براش گرفتند

  قبل جشن پتو حرفی گفت به این مضمون:

  این رو سیاهی با یه شستشو راحت میره،

  حواسمون باشه مقابل خدا رو سیاه نباشیم

 6. Amin می‌گه:

  \پست ویژه مسابقه شما
  قدر شهدا باید بدانیم
  http://hamase.blogtez.com/post87.php

 7. امید می‌گه:

  حمله ی هالیوود به عصمت انبیاء در فیلم (Noah)
  http://ashraq.ir/post/276

 8. سلام وبلاگ من جهت شرکت در جشنواره

  http://www.shahidbabol.blogfa.com

  نامه به دایی شهید خودم

  http://www.shahidbabol.blogfa.com/post-161.aspx

 9. مریم می‌گه:

  درباره هفته دفاع مقدس :

  دفاع مقدس در کلام رهبری

  هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه ‏ای از برجسته‏ ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است. در این مجموعه تابناک، درخشنده‏ ترین و نفیس ‏ترین نگین گرانبها یاد و خاطره شهیدان است. آنها جوانان و جوانمردان رشید و پاک سرشتی بودند که با آگاهی و درک والای خود موقعیت حساس کشور را تشخیص دادند و وظیفه‏ی بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند. هر ملتی که چنین دلاوران آگاه و شجاعی را در دامان خود پرورده باشد حق دارد به آنان ببالد و آنان را الگوی تربیت جوانان خود در همه دوران‏ها بداند…

  دفاع مقدس و غرور ملی

  هشت سال دفاع جانانه ملت در برابر تجاوز وحشیانه دشمن منشأ غرور ملی پایان‏ ناپذیری برای مردم سلحشور ایران گردید و باعث شد که توطئه مشترک شرق و غرب برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران به فرصتی برای اثبات توانمندی‏های اسلام و انقلاب و کشور تبدیل شود. رشادت‏های جوانان برومند، انقلاب و نظام را بیمه کرد و نشان داد که با داشتن پشتوانه مردمی و در پرتو حاکمیت اسلام و وحدت نیروها می‏توان هر دشمن خیره سری را ناکام ساخت.

  دفاع مقدس و ولایت پذیری

  این روزها هنگامی که یادی از دفاع مقدس می‏شود، دنیایی از شرف و حماسه ملتی نجیب و آزاده در اذهان تداعی می‏شود که عطر معنویت و صفای خاصی به ما ارزانی می‏دارد. ملتی که با پرورش رزمندگانی حماسه‏آفرین مفهوم روشن «تعبد در برابر ولایت» را به نمایش گذاشتند و با انگیزه «ادای تکلیف» در پی «مرجع و رهبر» خود سر از پا نشناخته، به جبهه ‏های حق علیه باطل شتافتند و طلوع عشقی بی‏بدیل را ترسیم کردند و به پیروزی بزرگی که حفاظت از وجب به وجب سرزمین اسلامی و صیانت از مکتب و عقیده بود دست یازیدند.

  پیام دفاع مقدس

  هفته دفاع مقدس یادآور خون‏های مقدسی است که در پای شجره طوبای انقلاب اسلامی ریخته شد. فرزندان جبهه و شهادت اطاعت را عبادت می‏بینند. وارثان دفاع مقدس عزت جهاد را با ذلت در خانه نشستن عوض نمی‏کنند. ایستادگی آنها نشستگان تاریخ را به قیام وا می‏دارد و این پیام بزرگ دفاع مقدس است.
  سال‏های عشق و عطش

  خدایا، آن سال‏ها رفتند؛ سال‏های زلال مهربانی؛ سال‏های سجود و صعود؛ سال‏های اوج شهادت و شجاعت مادران شهید؛ سال‏های سنگرهای سوز و گداز؛ سال‏های خوش «دوکوهه»؛ سال‏های بی‏قراری و انتظار. دریغا که سال‏های عشق و عطش گذشت!

  دفاع مقدس و انگیزه ما

  مردم ایران با برخورداری از رهبری توانا و آگاه، هوشمندانه و با انگیزه‏های دینی و ملی در مقابل دشمن متجاوز به پاخاست و صحنه‏های زیبایی از وفاق ملی را به نمایش گذاشت. انگیزه حضور مردم ما دینی، عقیدتی و ملی بود. دفاع ما نبردی صددرصد شرافتمندانه بود و به همین دلیل حاضر نشدیم مقررات انسانی و اسلامی را در این جنگ زیر پا بگذاریم.

  جبهه، مدرسه‏ ی عشق

  چهره‏ای شاد و نورانی داشت. خوب که نگاهش می‏کردی می‏توانستی آثار خستگی را در صورتش ببینی. ولی چشمانش تو را بیشتر مجذوب خود می‏کرد. لباس خاکی، ساده و تمیزی بر تن داشت. هفده ساله نشان می‏داد. لاغر و باریک اندام بود و در چهره‏اش مظلومیتی غریب موج می‏زد. اصلاً به او نمی‏آمد که مرد جنگ و جبهه باشد؛ اما نگاهش می‏گفت: «جبهه بزرگ و کوچک نمی‏شناسد، عشق می‏شناسد».
  به او می‏گویم: «چرا به مدرسه نرفتی؟». با اخم نگاهم می‏کند و جواب می‏دهد: «جبهه خود مدرسه است؛ آن هم مدرسه عشق و ایثار؛ مدرسه‏ای که انسان کامل پرورش می‏دهد». بعد لبخندی می‏زند. لبخندش سراسر معنا بود. سال‏ها بعد مادرش عکسش را نشانم داد و گفت: در کربلای پنج کربلایی شد…

  دلتنگ روزهای خدایی

  دلم برای جبهه تنگ شده؛ روزهایی که خدا نزدیک بود؛ آن روزها که صدای توپ و تفنگ در هم پیچیده بود و نوای یا زهرا و یا حسین شهر را پر کرده بود. دلم برای غروب‏های شلمچه، موج‏های خروشان اروند، دوکوهه و حسینیه حاج همت تنگ شده. دلم هوای نماز مسجد جامع خرمشهر کرده. کاش دوباره در زمین صبحگاهی می‏نشستیم پای دعای «عهد» بچه‏ها. دلم هوای ایستگاه صلواتی با آن چای همیشه جوش خورده‏اش کرده. دلم برای همه چیز جبهه و جنگ تنگ شده. از شهر و حصارهای بلندش خسته‏ام. خدایا دلم تنگ روزهای خدایی است…

  پشت هیاهوی شهر

  پشت هیاهوی شهر، پشت این حجم سیاه بی‏اعتنایی، پشت این تراکم خودبینی و خودخواهی، پشت این تزویرها و تظاهرها، سنگرهایی بود پر از سجاده‏های سبز و فرصت‏های آبی با فرشهایی از آسمان؛ هوایی آکنده از اخلاق و صمیمیت؛ خلوت‏هایی که پوشیده از آفتاب بود و سرشار از خدا و عشق؛ لبریز از آینه بود و آرامش؛ وقت‏هایی که می‏شد زانو به زانوی عشق نشست و با خدا صحبت کرد. ماه‏ها و سال‏هایی که دور از خود می‏توانستی با سر انگشتان دعا حیات را لمس کنی، با تمام دلت در فضای شفاف گل‏ها بنشینی، شیرینی پرواز را بنوشی و حضور خدا را ادراک کنی. آه آن روزها و آن سال‏های خوب کجاست؟! شب‏هایی که همگی شب قدر بود…

  زنان و دفاع مقدس

  زنان ایرانی با انقلاب اسلامی و جنگ حیاتی دوباره یافتند. زنان ایرانی همان مادران، همسران و خواهران کسانی بودند که در صف مقدم جبهه از عقیده و ناموس و سرزمین خویش دفاع می‏کردند. زنان شجاع ایران اسلامی حماسه‏آفرینان عرصه‏های پشتیبانی و امداد جبهه‏های جنگ و جهاد بودند که نقش خویش را در نهایت تعهد، ایثار و تلاش ایفا کردند و در این میدان سخت و طاقت‏فرسا نیز موفق و سربلند به در آمدند و افتخاری بر افتخارات خویش افزودند که به جز زنان صدر اسلام نمی‏توان نمونه‏ای برای آن نشان داد. حضور در خط مقدم جبهه و جنگ، پرستاری و مداوای مجروحان جنگی، تهیه وسایل رفاهی برای مردان جنگ، و حضور فرهنگی در شهرها از مهم‏ترین فعالیت‏های زنان در طول دفاع مقدس بوده است. زنان حماسه‏های بزرگ آفریدند و دیدگان تاریخ را در بهتی عجیب فرو بردند.

  دفاع مقدس و هنر

  همواره دفاع ملت‏ها از سرزمین‏های خویش الهام‏بخش هنرمندان متعهد و مسئول بوده است. با نگاهی کوتاه به عرصه‏های مختلف هنری ـ ادبیات، سینما، نقاشی، موسیقی و غیره ـ می‏توان دریافت که بهترین و برترین آثار متعلق به جنگ‏های دفاعی و مقدس است. بر این اساس دفاع مقدس ما نیز منبع سرشار و پایان‏ناپذیری برای خلق آثار هنری برتر و متعهد است. اگر بخواهیم صحنه‏های به یاد ماندنی جنگ و دفاع مقدس برای تمام نسل‏ها و عصرها ماندگار بماند باید آن رشادت‏ها، شهادت‏ها و جانبازی‏ها را در قالب‏های مختلف هنری درآوریم. نسل‏های بعد باید بدانند که برای حفظ این سرزمین چه عزیزانی جان و مال خویش را در طبق اخلاص نهاده‏اند و این مهم میسّر نمی‏شود مگر اینکه درباره جنگ فیلم‏های برتر، شعرهای پرمحتوا، داستان‏های پرشور و نقاشی‏های پرجاذبه ساخته و پرداخته شود.

  دفاع مقدس و استقلال نظامی

  ایران قبل از انقلاب اسلامی کشوری بود که در تمام مسائل نظامی وابسته به آمریکا و غرب بود. حضور مستشاران نظامی آمریکا در تمام سطوح نیروهای مسلح آشکار بود. اما با وقوع انقلاب اسلامی و اخراج مستشاران نظامی و شروع جنگ تحمیلی، نیروهای نظامی، خود ارکان ارتش و صنایع نظامی را در اختیار گرفتند. نیازهای مختلف جنگ و تحریم شدید تسلیحاتی باعث شد در صنایع نظامی نوآوری‏های مختلفی بروز کند. این روند بعد از جنگ نیز ادامه یافت. ساخت موشک‏ها و تانک‏های پیشرفته و ناوهای کوچک و بزرگ از دستاوردهای مهم صنایع نظامی در طول دوران دفاع مقدس می‏باشد.

  خاطره‏ای از آن روزه

  تازه جنگ شروع شده بود. خبرهای سخت و دردناکی از جبهه‏های جنوب و غرب می‏رسید. بی‏دردان مرفه فرار را بر قرار ترجیح می‏دادند و بار سفر به سوی بهشت خیالی غرب می‏بستند. پابرهنه‏گانِ همیشه استوار با کم‏ترین سلاح و تجهیزاتی در مقابل دشمنِ تا بن دندان مسلح ایستادگی می‏کردند. آن روز وقتی از مدرسه به خانه آمدم دیدم مادر لباس‏های سبز پدر را آماده می‏کند. خواهر کوچکم سعی می‏کرد پوتین‏های پدر را تمیز کند. بوی عطر پدر فضای خانه را خوشبو کرده بود. پدر در لباس رزم چه استوار و راست قامت می‏نمود. او می‏رفت، مادر آهسته گریه می‏کرد، خواهرم از پدر سوغاتی می‏خواست و من به تماشای قدم‏های استوار او ایستاده بودم. او رفت و از جبهه برایمان سوغات شهادت آورد.

  جوانان و دفاع مقدس

  بسیاری از نیروهای حاضر در جبهه‏ ها جوانان بودند. جوانان در قالب نیروهای بسیج حضوری چشم‏گیر در دفاع مقدس داشته‏اند. این جوانان از سر کلاس درس و دانشگاه یا کارخانه و مزرعه و اداره برای دفاع از آرمان و سرزمین خود به جبهه‏ها آمده بودند. جوانان ایران اسلامی با خلق رشادت‏های فراوان نشان دادند که بهترین جوانان جهانند. الگوی این جوانان، جوانان کربلا بود. ملتی که چنین جوانانی دارد به جاست که بر خود ببالد و به داشتن چنین جوانانی افتخار کند.

  در سوگ شهادت شهیدان

  رفتند عاشقان خدا از دیار ما
  از حد خود گذشت غم بی‏شمار ما
  دل‏هایمان به همره این کاروان برفت
  در ره بماند دیده امیدوار ما
  یک عده یافتند مقصد و مقصود خویش
  واحسرتا به سر نرسید انتظار ما
  عمری پی وصال دویدیم و عاقبت
  اندر فراق سوخت دل داغدار ما
  یاران زقید و بند علایق رها شدند
  ماندیم و خاطرات کهن در کنار ما
  افسوس روزگار شهادت به سر رسید
  سوز و گداز و آه و فغان شد نثار ما
  دیگر تمام قافله‏ ها کوچ کرده‏اند
  برجای مانده است تن زخمدار ما

 10. علیرضا می‌گه:

  سلام.برندگان کی اعلام میشه؟

نظر دادن