ماجرای جالب اینترنت اولیه در ایران! دهه شصتی ها
انتشار: 29 شهر ماه 1394 ساعت 22:06 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «ندای یک بسیجی عاشق» نوشت:

به نقل از “ندای یک بسیجی”: دنیای وب دنیایی که در روزهای اوایل تولد خود کاملا کنترل شده بود و کاربرها و توسعه کننده ها سوار بر آن بودند.

28(4)
در دهه 60 میلادی اینترنت جزء مهمترین اتفافات آن دوران بوده است اما احتمالا در کشور ما کمتر کسی اطلاعی از اهداف پدر اینترنت جهان داشت. به هر حال با اینکه حدود 20 سال بعد از این اتفاق مهم، ایران وارد دنیای مجازی شد با وجود آن در  خاورمیانه اولین کشوری بود که اینترنت را راه اندازی و استفاده کرد .
سال ۱۳۷۱: تعداد کمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و از طریق پروتکل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج نامه الکترونیکی رد و بدل کنند.
سال ۱۳۷۲ :در سال 1372 هجری شمسی ایران نیز به شبکه اینترنت پیوست. نخستین رایانه ای که در ایران به اینترنت متصل شد مرکز تحقیقات فیزیک نظری در ایران بود و اولین ارتباط اینترنتی در آن سال  میان مرکز ارتباطات فیزیک نظری و دانشگاه وین در اتریش برقرار شد و در حال حاضر نیز این مرکز یکی از مرکزهای خدمات اینترنت در ایران است.مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [ir.] در ایران به رسمیت شناخته می‌شود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت محسوب می شود.
سال ۱۳۷۳ : مؤسسه ندا رایانه تأسیس می‌شود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یک سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی می‌کند. همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می‌کند، که این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادائی «کد ویژن» (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شرکت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) آغاز می‌کند.
سال ۱۳۷۴ :مجلس ایران تأسیس شرکت «امور ارتباطات دیتا» تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب می‌کند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را بطور انحصاری در اختیار آن شرکت قرار می‌دهد.
سال ۱۳۷۷ :پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «فارسی وب» آغاز می‌شود. هدف پروژه این ست که با گنجاندن کامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشکل قلم (فونت) های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود.
بابادی نیا عضو هیت مدیره نظام سازمان صنفی رایانه ای در همین راستا و در گفتتگو اختصاصی خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این ارتباط باعث شد تا دانشگاه های ایران به عنوان متولیان و پیشگامان دانش و فناوری موفق به برقراری ارتباط و تبادل داده با مراکز بین المللی شوند.
وی افزود : در روزهای اول حضور اینترنت در ایران سقف سرعت اینترنت در بهترین شرایط 52 کیلو بیت بوده و پس از رشد تکنولوژی پهنای باند و ظرفیت لازم ایجاد شد   تا جایی که این ارتباط توانست در دانشگاه ها پیشرفت کرده و جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد و دانشمندان و محققان توانستند این ارتباطات را گسترش داده و باعث افزایش رشد آن شوند به طوری که اینترنت قابل استفاده امروز را مدیون تلاش های این محققان هستیم.
کم کم اینترنت به اندازه ای فراگیر شد که بعضی از ما شیفته  این تکنولوژی نو پا شدیم تا جایی که با صدای بوق های اینترنت (Dial-Up) دیال آپ به خواب می رفتیم و بیدار می شدیم. اما امروزه تواقع ها بالا رفته و نوع استفاده از اینترنت هم تغییر کرده و دیگه کاربرها به انتقال یک متن اکتفا نمی کنند و بلکه دنبال گذاشتن و دانلود کردن فیلم ها با حجم بالا هستند.
گزارش : حدیث حدادی ملک آبادی
 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن