قدیمی ترین دست فروش دوره گرد کردکوی را بشناسید …
انتشار: 15 بهم ماه 1394 ساعت 22:11 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «النگ روستایی زیبا» نوشت:

کمتر کسی است در شهرستان کردکوی و روستاهای آن سید را نشناسد و یا او را ندیده باشد. این پیرمرد 87 ساله با همت و پشتکار خستگی ناپذیر خود، 71 سال است که به کار دست فروشی مشغول است و به گفته خودش هیچ گاه از این کار خسته نشده است.

1256416_342

دست فروش [ دَ ف ُ ] (نف مرکب ) دست فروشنده . چرچی . پیله ور. آنکه کالا را به دست گرفته در کوچه و بازار بفروشد. (آنندراج ). خرده فروش و پیله وری که متاع خود را به هر قدری که مشتری بخواهد اگرچه خیلی کم باشد بفروشد. (ناظم الاطباء). آنکه پاره ای کالاها بر دست در کویها و بازارها فروشد. دوره گردی که حوله و دستمال و امثال آن فروشد. (یادداشت مرحوم دهخدا). دوره گرد. خرده فروش .

 

به گزارش النگ روستای زیبا: در اجتماع و دوربرمان کسانی زندگی می کنند که از همت ،تلاش و پشتکار فوق العاده ای بهره‌مند هستند و افراد جامعه کمتر به این گونه افراد توجه می کنند.

کمتر کسی است در شهرستان کردکوی و روستاهای آن سید را نشناسد و یا او را ندیده باشد. این پیرمرد 87 ساله با همت و پشتکار خستگی ناپذیر خود، 71 سال است که به کار دست فروشی مشغول است و به گفته خودش هیچ گاه از این کار خسته نشده است.

سید حسن بنی هاشمی کسب روزی حلال را مهمترین خصوصیت کار خود می داند و می گوید:هیچ وقت از کار دست فروشی خسته نشده ام با توجه به اینکه برای فروش مجبور بودم به روستاهای مختلف با پای پیاده برم .

ازسید بنی هاشم سوال کردم  بدترین صفات یک انسان چه می تواند باشد؟ سید گفت: ناامیدی از درگاه خداوند .او اعتقاد دارد امید به خدا وکسب روزی حلال باعث رونق در همه زندگی ها می شود.

وی  انجام فریضه نماز را بسیار مهم می داند و می گوید: خدا را شکر می کنم که در طول تمامی این سالها که از خداوند عمر گرفته ام نمازم را ترک نکرده ام و به برکت همین نماز خداوند همیشه روزی مرا طوری قرار داده است که محتاج کسی نباشم.

 

سید چند فرزند داری ؟ سید گفت: 3فرزند دارد.و یکی از فرزندانم در راه خدا به شهادت رسیدو افتخار میکنم  و فرزند صالح را بهترین نعمت خداوند است.

سید شما به بیشتر روستاهای شهرستان کردکوی رفته اید و بشیتر طبیعت این مناطق را دیده اید چه درسی از طبیعت می توان گرفت: من مهمترین درسی که از طبیعت گرفتم قدرت و بزرگی خدا بوده است.چرا که طبیعت نشانه زیبای و لطف خداوند به بندگان است.

سید در آمد شما چقدر است ؟:خداروشکراز درآمدم راضی ام کفاف زندگی ساده ما را می دهد. با توجه به اینکه در سن 87 سالگی به سر می برم و موقع بازنشستگی من می باشد.

سید نظرتان در مورد جوانان ماچیست: جوانان ما خوب و تحصیلکرده هستند اما شکر گذار خداوند نیستند و همیشه از زندگی خود ناراضی هستند و با نامیدی زندگی خود را می گذرانند.

سید شما در چه سنی شروع به دست فروشی کردین؟

16 یا 17 سالم بود که این کار رو شروع کردم الان حدود70 سال هست که دست فروشی میکنم

سید شنیدم زبان روسیه هم بلد هستن؟ از کجا یاد گرفتین؟

بله،من زمانی که روس ها به منطقه ما آمدن من دست فروشی میکردم و حدود 1 سال با آنها دادو ستد می کردم. به آنها تخم مرغ ،مرغ ،انگور ،انجیر،خیار و چیزهای که لازم داشتند می فروختم و از آنها شکر،قند ،آهن، رنگ می گرفتم.کم کم این رابطه خریدو فروش باعث شد که  زبان روسیه را یاد بگیرم.

سید میتونی چند کلمه روسیه برای ما حرف بزنی؟ بله  Sposibo (ممنونم) Kak dela(حالتان چطوره؟)

Ni varionoe (تخم مرغ آب پز نشده)-  Vedro Ogurtsi   (یک سطل خیار)

در بساط سید انواع بذر سبزیجات ،چای خشک ، گیاهان دارویی،چاشی غذا وانواع وسایل چوبی آشپزخانه موجود می باشد و تقریبا می تواند تمام نیاز یک خانواده را تامین کند.

سید وسایل چوبی در بساط شما دیده میشه خودت درست میکنی؟

بله.البته مواد اصلی رو از شهررشت تهیه میکنم و در منزل آنها را درست میکنم

سید تاحالا شده سیگار هم بفروشی؟

او هیچ وقت سیگار که می توانست یک جنس پر مشتری برایش باشد نفروخته است و علت  نفروختن سیگار را این چنین عنوان می کند: با توجه به اینکه  همیشه درروستاها و محله های مختلف شهرکردکوی برای فروش اجناس می رفتم و سیگار هم یکی از نیاز های آنان بود، هیچ گاه دوست نداشتم کالایی را به مردم بفروشم که برای سلامتی آنها ضرر داشته باشد.

سید آخرین کلام شما برای ماچیست؟ اهل تقوی و پرهیزگاری و حلال و حرام  باشید و هیچگاه در زندگی و کارتان خداوند را فراموش نکنید.

مردم و افرادی که اجناس مورد نیاز خود را از سید خریداری می کنند ازسید و اجناس آن راضی هستند.امثال سیدها برکت ،ثروت ، سرمایه و افتخار جامعه هستند قدرشان را بدانیم.

گزارش و عکس یعقوب محمودی

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن