فتوای ترک حجاب در مواقع اضطرار….
انتشار: 23 تیر ماه 1395 ساعت 19:04 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ «باران بهشتی» نوشت:

توضیحی در مورد فتوای حجاب دختران در خارج برای تحصیل

امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.

New-Picture

اخیرا فتوای حضرتعالی را در مورد دخترانی که در خارج تحصیل و آنها را مجبور به ترک حجاب می کنند، در سایت های مختلف منتشر کرده اند و برخی از این فتوا، سوء استفاده می کنند.

در این فتوا آمده است:

“با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لا مذهب پست های مهم را اشغال می کنند، به افراد متدین اجازه داده می شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند.”

لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.

پاسخ:

شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است و حتی غیر مسلمانان نیز می دانند که این مسئله از احکام مسلّم اسلام می باشد و لذا در بسیاری از موارد، خود را ملزم می بینند که با آن کنار بیایند.

البته هر حکمی می تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد، مثلا: اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می کند که به پزشک غیر همجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسّر نشود؛ در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می شود.

و همچنین در مورد تحصیلات لازم که اگر نداشته باشد، با مشکلات مهمی (خودش یا جامعه اسلامی) مواجه می شود، به عنوان ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می شود؛ آنهم به مقدار ضرورت یعنی در خصوص آنجا که الزام قطعی بر ترک حجاب است _ یعنی تا محل درس با حجاب می رود و در محوطه درس که الزام به ترک حجاب است، ترک می کند و در بازگشت بلافاصله حجاب را حفظ می کند_

با توجه به آنچه گفتیم، توضیح کافی برای فتوای گذشته داده شد. امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.

تاریخ انتشار: « 1395/04/16 »

با سلام خدمت تمامی دوستان. شرمنده چند روزی نبودم. بحث فتوا بله درسته. اما طبق چیزی که قبلا گفته شد، برداشت ها متفاوته. بنده با یکی از فامیل هامون که مدرس حوزه علمیه قم هستند واستاد دانشگاه ، راجع به این مقوله از نزدیک صحبتی داشتم. این فتوا کاملا درست و بجاست. ایشون گفتن منظور آیت الله مکارم، شاید این بوده که کلاه گیس بذارن. چون در بعضی جاهای دنیا این رایج هست. در حالت اضطرار میشه از کلاه گیس استفاده کرد.

چند مثال هم برام زدند. مثلا بعضی علما، فتوا دادند که خرید و فروش مدفوع حرامه. اما بعضی دیگه فتوا دادند که خرید و فروش مدفوع حرام نیست.

توجه کردید بزرگوران. این دو فتوا در اصل به یک موضوع اشاره دارند. اونم: نحوه و منظور استفاده هست. اگه به منظور کود استفاده بشه حرام نیست. در مورد نظری هم که فقیه میده باید بیشتر تحقیق کرد.  چون ما علم و احاطه نداریم.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن