عاشقانه ای در دل جنگ
انتشار: 06 تیر ماه 1394 ساعت 13:04 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «اصحاب عشق» نوشت:

کتاب خاطرات فاطمه آباد، عاشقانه ای است آرام و دلنشین، از عشق یک زن به همسرش، که در نهایت این عشق، تبدیل به عشقی آسمانی و الهی می شود.

18010923819176182261061744922310891181943

داستان‌های عاشقانه همیشه و از گذشته‌های دور مورد علاقه مردم و دوست‌داران ادبیات بوده است. در تمام دوران‌ها و تمام ملت‌ها، داستان‌های عاشقانه مورد توجه واقع می‌شدند و تفاوت نژاد، فرهنگ و اقلیم تاثیری در این رویه نداشته است. از «رومئو و ژولیت» شاهکار ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی گرفته تا «بیژن و منیژه» عشاق نامدار کتاب شاهنامه فردوسی و «خسرو و شیرین» و «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی، همه تراژدی های تاثیرگذار و ماندگاری هستند که از عشق و عظمت این موهبت الهی گفته‌اند.

باری برای گفتن و شنیدن از عشق و خواندن تراژدی‌های عاشقانه نیازی نیست لزوما به سراغ شاهکارهای ادبیات برویم. اگر کمی نگاه جست و جو گر داشته باشیم، امروز و در جهان معاصر هم می‌توانیم داستان‌هایی شگفت بیابیم و متحیر از عظمت عشق شویم. خاطرات فاطمه آباد، همسر سردار شهید علی بینا که توسط محمد‌رضا محمدی پاشاک تدوین شده و به همت انتشارات سوره مهر برای هشتمین بار به چاپ رسیده، از آن دست آثاری است که عشقی زیبا و بی بدیل را روایت می کند. این اثر در ۶۰ صفحه، هر چند کوتاه خاطراتی را از این همسر شهید روایت می‌کند، هر ذهن روشن و هر دل آگاهی را تکان می‌دهد. مخاطب در شروع خوانش این اثر، انتظار دارد تا با اثری جنگی و حاوی خاطرات یک رزمنده مواجه باشد، اما فاطمه آباد پا را فراتر از این می‌گذارد و بی واهمه از قضاوت ها گویی راز دل آشکار می‌کند و از عشقی سخن می گوید که برای مخاطبش قابل لمس و در عین حال شگفت و زیباست.

کتاب «خاطرات فاطمه آباد»، قصه عاشقانه‌های فاطمه است؛ قصه غم مردانه سردار علی بینا، مردی جنگی که در برابر دشمنان پرخروش و جانفشان است و در برابر همسر و فرزند، مهربان، عاشق و صبور. داستان، همان داستان همیشگی دو دلداده است که در راه وصال با مانع مواجه اند، اما تراژدی آنجایی رخ می‌دهد، که این دو برای عشقی بزرگ‌تر و عمیق‌تر، متحمل مصائبی می‌شوند. علی در جبهه‌های جنگ می سوزد و می رزمد و فاطمه در پشت جبهه‌ها می سازد و می سوزد.

کتاب «خاطرات فاطمه آباد»، قصه عاشقانه‌های فاطمه است؛ قصه غم مردانه سردار علی بینا، مردی جنگی که در برابر دشمنان پرخروش و جانفشان است و در برابر همسر و فرزند، مهربان، عاشق و صبور.

در جایی از داستان که علی برای نخستین بار به جبهه رفته و فاطمه را تنها گذاشته است، می خوانیم: «دو روز گذشت، سه روز. دیدم یک تار مویم سفید شده. گفتم: خدایا، بی اجرم نگذار. امیدم به رحمت توست. آبرویم را حفظ کن، سربلندم  نگه‌دار. شاید دشمنی در کمین است و می خواهد شکستنم را ببیند.» و از این لحظات در این داستان کم نیست و تو می دانی که این لحظه ها در افسانه ها سپری نشده و این آدم ها بوده اند و کم هم نبوده اند. چه بسیار همسران شهیدی که چشم انتظار مردانشان نشستند و سال‌ها حتی خبری از آن‌ها نشنیدند و چه عاشقانه و چه تراژدی بالاتر از این.

از شاخصه های دیگر کتاب خاطرات همسر شهید علی بینا می‌توان به سبک زندگی اشاره کرد که در این اثر به مخاطب ارائه می‌شود. مخاطب امروزی که درگیر روزمرگی‌های زندگی مدرن است و شاید برای برخی از این مخاطبان، به‌ویژه نسل‌هایی که دوران دفاع مقدس را تجربه نکرده‌اند و از این فرهنگ دور مانده‌اند، باور و فهم صحیح شیوه زندگی ایثارگران و همسرانشان، نوع عاشقانه‌های آن بزرگان و مصائبی که برای آزادی و آزادگی این کشور و مردم متحمل شده اند، سخت باشد. با این حال با خوانش این اثر، که به راستی روایتی صمیمی، بی غل و غش و صادقانه از دفاع مقدس و فرهنگ خانواده های شهدا است، می توانند بیش از پیش به این سبک زندگی، که همان سبک زندگی اسلامی و ایرانی است، نزدیک شوند.

کتاب خاطرات فاطمه آباد (خاطرات همسر شهید علی بینا) توسط انتشارات سوره مهر در ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۸۰۰ تومان عرضه شده و چاپ هشتم آن به تازگی به بازار کتاب آمده است.

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن