شهربانو نجاتی اولین شهید زن انقلاب اسلامی شهرستان کردکوی
انتشار: 15 بهم ماه 1394 ساعت 22:11 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «النگ روستایی زیبا» نوشت:

شهید شهربانو نجاتی نماد شجاعت و فداکاری زن ایرانی برای پیروزی انقلاب اسلامی ‌است که با خون خود، مهر تأییدی بر حماسه زنان مبارز این مرز و بوم زده است

زنان در تاریخ انقلاب اسلامی‌به منزله بازوان توانمند انقلاب و برانگیزنده شعله‌های فروزان آن به شمار می‌آیند؛ چراکه نقش به‌سزایی در راهپیمایی‌ها، تظاهرات و فعالیت‌های سیاسی نهضت امام خمینی(ره) ایفا کردند.

1256416_342

امام خمینى (ره(:عواطفى که در بانـوان است, مخصـوص خـودشان است و در مـردها ایـن عواطف نیست. لهذا آن چیزى که در پشت جبهه از روى عواطف از بـانـوان صـادر مـى شــود, بیشتر و بالاتـر و ارزنـده تـر است از آن چیزى که از مـردها صادر مـى شـود. به مـوجب عواطفـى که بانـوان دارنـد, آنها بـراى جبهه کارهاى بسیار مفید انجام داده اند و مـى دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: اقتدار و جَذبه‌ی تازه‌ای به برکت خون این زنان مجاهد در عصر جدید، ظهور کرده است که دیر یا زود در سرنوشت و جایگاه زنان جهان، اثرگذار خواهد شد.

پس از آغاز درگیری در شهر گنید، شهر از کنترل خارج گردید و صدای تیراندازی متناوب به گوش می‌رسید و به جز گروهک‌های درگیر و آمبولانس‌ها که زخمی‌ها را به بیمارستان می‌رساندند فرد دیگری در خیابان‌ها دیده نمی‌شد.

در سرمای 18 بهمن جمع زیادی از مردم ترکمن اعم از شیعه و سنی در مقابل چریک های فدایی موضع گرفتند و اعلام کردند محال است در سرزمین اسلام ما زنده باشیم و داس و چکش در وسط میدان شهر آویزان شود.درگیری‌ها در گنبد ۲۵ نفر کشته و ۹۰ نفر زخمی شدند.

شرح حال شهید شهربانو نجاتی

شهید شهربانو نجاتی فرزندصفرقلی نجاتی متولد1328 درروستای النگ شهرستان کردکوی استان گلستان است. او در خانواده مذهبی به دنیا آمد. اودرکار  منزل و کشاورزی کمک قابل توجهی برای خانواده بود تا اینکه پس ازگذشت چندین سال ازعمرش روزها کارکشاورزی ومنزل وشبها در کلاس نهضت سوادآموزی شرکت می کرد وپس ازچندین سال مدرک پنجم ابتدایی رابا جدیت وکوشش خود دریافت نمود ودرپی ادامه تحصیل به شهر رفت.دربیمارستان گنبد بعنوان پرستار مشغول به کار شدوشبانه به ادامه تحصیل پرداخت وپس ازیکسال واندی کاردربیمار ستان وتحصیل شبانه به استخدام آن بیمارستان درآمدند تااینکه درگیری منافقین کوردل درگنید شروع شد.شهید شهربانو در حمل  مجروحین وپرستاری از آنان کوشش بسیاری نمود تااینکه درمورخه4/1/1357 با اصابت 4 گلوله روبروی بانک به فیض شهادت نائل آمدند و پیکر مطهرشان پس از چند روز که مورد طعمه منافقین قرار گرفته بودبا شهادت چندین نفر وبا تلاش نیروهای گردان اعزامی از مشهد مقدس با تانک آمبولانس حامل شهدا را به عقب کشیدند . از آنجا که اولین شهید زن شهرستان کردکوی بود ازتمام روستاهای دور ونزدیک درتشییع پیکرمطهرش شرکت کردند وشهیده درجوار امامزاده ابراهیم روستای النگ در آرامگاه ابدی به خاک سپرده شدروحش شاد ویادوراهش پررهروباد .

 

شهید شهربانو نجاتی نماد شجاعت و فداکاری زن ایرانی برای پیروزی انقلاب اسلامی ‌است که با خون خود، مهر تأییدی بر حماسه زنان مبارز این مرز و بوم زده است. شهربانو نجاتی اولین شهید زن و از شهدای انقلاب اسلامی شهرستان کردکوی است. روحش شاد و یادش گرامی باد.

یعقوب محمودی

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن