“شمعدونی” از دو زاویه
انتشار: 27 ارد ماه 1394 ساعت 22:02 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ «ندای یک بسیجی عاشق» نوشت:

27(13)

حرف و حدیث درباره سریال «شمعدونی» از همان قس……

به نقل از “ندای یک بسیجی”: حرف و حدیث درباره سریال «شمعدونی» از همان قسمت های نخست زیاد بود؛ برخی بشدت از درون مایه اش خرده گرفتند و آن را اثری ضعیف که به ارکان خانواده لطمه می زند دانستند و عده ای عقیده داشتند جنس کمدی این سریال متفاوت از نمونه های پیشین است و هیچ توهینی هم نمی کند.


در این گزارش نقاط ضعف و قوت «شمعدونی» را از دو زاویه مثبت و منفی بررسی کرده ایم تا به شمایی کلی از سریال سروش صحت دست یابیم. 

چالش خنده

نگاه منفی : «شمعدونی» سعی می کند در هر قسمت به چیزی گیر بدهد تا از فرط تکرار، بیننده بالاخره بخندد. نمونه اش ، درخواست زهره (آنتنه فقیه نصیری)از همسرش هوشنگ(محمدنادری) برای عذر خواهی از عطا (حسن معجونی) است که هر بار عطا نمی پذیرد و هوشنگ ضایع می شود. قرار است شیرین (نگار عابدی) با حمایت از پسر بی ادبش موجبات خنده ما را فراهم کند. مثلا پسرش می گوید هوشنگ و بعد جمله ای زشت بیان می کند. نگرانی مادر اما این است که به پسرتوضیح بدهد قبل از هوشنگ یک پیشوند عمو بگذار و کاری به حرف زشت ندارد. شاید چند دفعه اول این موقعیت خنده دار باشد اما بعد از نه. هوشنگ می خواهد پدر وهمسری نمونه باشد؛ اما ناموفق است.
نگاه مثبت: کمدی هایی از جنس «شمعدونی» در تلویزیون زیاد نداشته ایم. این نوع کمدی مبتنی بر فرم کلاسیک قصه گویی نیست بلکه نقطه اتکاء خود را بر چند مورد می گذارد که اتفاقا «تکرار اتفاقات» جزو لاینفک آن است. برای همین عذر خواهی هوشنگ و نپذیرفتن عطا منطقی است و حتما هم قرار نیست بخنداند. سریال بشدت وام دار شخصیت ها است .ابتدا بیننده باید با آدم های قصه دوست شود؛ آن ها را بپذیرد و رفتارشان را باور کند. در این شرایط است که شوخی ها و تکرار موقعیت ها خنده دار می شوند. این موقعیت درست مثل دور هم نشینی های خانوادگی است ؛ در این شرایط همه خنده ها بخاطر جوک گویی نیست بلکه خلق و خوی افراد بهم نزدیک است و به اصطلاح به هم «شرطی » شده اند، پس حرکات چشم و ابرو هم می تواند ایجاد خنده کند.

روابط آدم ها

نگاه منفی: «شمعدونی» حرمت ها را از بین می برد. کوچک تر براحتی بزرگ ترها را مسخره می کند . یعنی چه یک بچه بزرگترها را بدون پیشوند و با اسم کوچک صدا کند؟ چرا بزرگترها بجای نام بردن اسم عرشیا به او می گویند:«این»؟ چه معنی دارد عروس خانواده تا این حد بد جنس باشد؟ چرا باید همه مردها از زن های شان بترسند؟ در پشت این ترسیدن ، نوعی مسخره کردن اقتدار زن ها دیده می شود. از آن طرف مرد از ترس زنش دست به پنهان کاری می زند و مثلا نمی گوید الان خانه خواهرش مانده بلکه به دروغ می گوید در حال خرید گونیا و نقاله برای عرشیا است. داماد و برادر زن دائم کل کل می کنند ؛ انگار دشمنی ای دیرینه بین شان شکل گرفته. دختر خانواده چون دانشگاه قبول نشده مرتب تحقیر می شود…
نگاه مثبت: اولا در جامعه بالغ هیچ حرمتی با هیچ وسیله ای از بین نمی رود؛ وانگهی وقتی اسم یک سریال کمدی است باید روابط علت و معلولی هم مبتنی بر اصول کمدی باشد. خمیر مایه اش را که نمی شود از فضا آورد،باید از دل مناسبات زندگی جور شود.بنابراین «شمعدونی» آینه ای دست گرفته و با مطایبه و شوخی برخی رفتارهای بد را به رخ مان می کشد. اگر این را تمیز بدهیم که آدم های «شمعدونی» شکل کاریکاتورگونه رفتار خیلی از ما هستند متوجه می شویم که عرشیا بی ادب نیست بلکه عینا انعکاس رفتار بزرگترها است. از آن طرف زن و شوهری که چفت و بست مناسبات شان درست چیده شده، به هم دروغ (ولو کوچک) نمی گویند ؛ هیچ زنی از هیچ مردی نمی ترسد و بر اقتدار هیچ کسی هم خدشه نمی افتد. اتفاقا روابط کارکترهای «شمعدونی» خیلی مودبانه است و بر خلاف برخی سریال های به موارد منشوری اصلا تکیه هم نمی زند.

کاراکترها

نگاه منفی: هوشنگ مظاهری ،‌ بازیگر تازه چهره شده «شمعدونی» یک نیما افشار دیگر است که در «ساختمان پزشکان» خیلی زود جایش را باز کرد و به دل مان نشست. حالا محمد نادری می خواهد به اندازه بهنام تشکر جذاب باشد. اگر قبلا دکتر افشار را ندیده بودیم می توانستیم به هوشنگ بخندیم ولی وقتی اصلش را دیده ایم بدلش به چه درد می خورد؟ هوشنگ رفتار نیما را تقلید می کند ؛ می خواهد مرد موثری باشد ولی نمی تواند. مثل دکتر افشار گاهی مورد تمسخر قرار می گیرد. حسن معجونی که تفاوتی با سریال «مسافران» ندارد. دایی جلال (قدرت الله ایزدی) رشید همیشگی نیست ولی هست! او جدی است و با آدم های رده بالا ارتباط دارد اما هنوز برخی رفتارهایش (مثل زمین خوردن) یادآور کاراکتر «رشید» است.
نگاه مثبت: نیما افشار عکس برگردان برخی آدم های دور و برمان بود که فکر می کنند علامه دهر هستند.او نیاز به تحسین داشت اما همه توی سرش می زدند. این سرخوردگی باعث می شد فکر خودنمایی باشد .
هوشنگ اما تو سری خور نیست ، توهم خود بزرگ بینی ندارد،مسخره نمی شود و اصلا دنیای ذهنی اش متفاوت است. ایزدی جدی است ، اما خیلی ها او را در قالب «رشید» دوست دارند پس گاهی اشاراتی برای خود این کاراکتر لازم است. معجونی در «مسافران» موقعیتی انتزاعی داشت اما حالا درفضایی رئال قرار گرفته او متخصص اجرای کاراکترهای خونسرد است و خب صحت دنبال همین شخصیت بوده. سریال چند کاراکتر موفق دیگر از جمله زیبا (رویا میر علمی) خلق کرده که به خاطر لحن بیان و میمیک صورت خیلی زود جای خود را باز کرد.

قصه سریال

نگاه منفی: «شمعدنی» قصه ندارد. اتفاق خاصی در آن شکل نمی گیرد. وقتی هم اتفاقی رخ می دهد داستان آرام پیش می رود. مثلا پسر هوشنگ یک گربه زیر کرده، به جرم اختلاس می افتد زندان. بابای هوشنگ رفته از صاحب گربه (ناهید مسلمی) رضایت بگیرد و عاشقش شده. آن طرف هوشنگ را با حوصله تمام بازجویی می کنند. هی می گوید «می تونم یه لیوان آب بخورم؟» بعد هم یک مامور در سایه ایستاده و با کاغذ تذکرات لازم را به بازپرس می دهد . این طرف همه در خانه هوشنگ جمع شده اند تا فکری برای آزاد کردنش بکنند. به هوشنگ زنگ می زنند و او در حالی که گوشی روی اسپیکر است با اعضای خانواده حرف می زند. این همه طول و تفصیل چه معنایی دارد آخر؟
نگاه مثبت:«شمعدونی» قصه گو است منتهی همان طور که اشاره شد سابقه کمدی هایی از این جنس در تلویزیون ما کم است و این عادت زدایی تبعاتی به همراه دارد.تکیه اصلی «شمعدونی» بر فضا سازی است ؛ کارگردان با استفاده از یک سری مواد اولیه مثل تکرار اتفاقات ، کش دادن یک مساله ، زیر و رو کردن یک نکته و … اتمسفر خاصی برای سریالش بوجود آورده . این ویژگی در متن های ژورنالیستی و فیلمنامه های صحت هم به وفور دیده می شود.نمونه اش «بزنگاه»است که قصه اش بدون گره افکنی های معمول پیش می رفت… دیگر اتکا «شمعدونی» شوخی با مسائل روز مثل استفاده از حروف اول اسم و فامیل متهمان است آن هم در حالی که همه اسم کامل شان را می دانیم. این ارجاعات ضمن جذابیت و گرفتن خنده ، نوعی همدلی بیننده را ایجاد می کند.

 

فرود یا اوج صحت؟

نگاه منفی: انتظارها بعد از موفقیت کم نظیرسریال های «ساختمان پزشکان» و «پژمان» از سروش صحت بشدت بالا رفته. هر دو سریال در زمان پخش یکه تازی می کردند و از طیف های مختلف بیننده داشتند اما او در «شمعدونی » نتوانسته به همان اندازه نگاه ها را به سمت خود جلب کند. بارزترین دلیل موفقیت آن دو سریال به فیلمنامه قدرتمند پیمان قاسمخانی بر می گردد. حالا جای قاسمخانی در «شمعدونی» به چشم می آید و باعث شده این سریال اثری معمولی درکارنامه صحت لقب بگیرد.
نگاه مثبت: بله «ساختمان پزشکان» و «پژمان» دو سریال پرمخاطب هستند که صحت این اقبال را داشته اسم هر دو آن ها در کارنامه اش حک شود. حتما حضور پیمان قاسمخانی به عنوان فیلمنامه نویس فضای «شمعدونی» را عوض می کرد ولی این سریال را باید مجزا دید نه در طول کارنامه کارگردان. اتفاقا «شمعدونی» نزدیکی بیشتری به فضای ذهنی صحت دارد و متفاوت از جنس قاسمخانی است. از این منظر سریال نه تنها عقب گرد محسوب نمی شود که مسیری تازه پیش روی صحت می گذارد؛ پس اگر سریال بعدی اش با همین حال و هوا باشد جای تعحب ندارد.

 

احمد رنجبر

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

یک نظر به "“شمعدونی” از دو زاویه"

 1. نسل سومی ها می‌گه:

  به نظرم دلایلی که برای منفی نشان دادن جنبه هایی از شمعدونی اورده شد یکم افراطی و غیر منطقیه…
  خیلی بحث برانگیز نیس اینکه چرا عروس اسنقد بدجنس است..این مسئله و چیزهای دیگه تاثیری در رفتار مردم نمیزاره …ینی کار از اینها گذشته..فک کنم دیگه اینها موارد پیش و پا افتاده ای هستن….
  اگر این مسائل هم نباشن پس شما به عنوان یک فیلم نامه نویس برای یک سریال طنز چه موضوعی رو می پسندین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مثلا سریال در حاشیه که موضوع خانوادگی نداشت خیلی موفق بود؟؟؟؟
  سریالی که مردم فقط پشت صحنه ان را می دیدند…
  یا علی

نظر دادن