سید حسن نصرالله: کل منطقه در کانون جنگ نفتی و گازی قرار گرفته است/ لبنانی‌ها در جنگ انرژی با اسرائیل متحد باشند
انتشار: 27 بهم ماه 1396 ساعت 20:11 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ، وب سایت «راه دانا» نوشت:

500x543_1469710652033791

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از المنار، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان، عصر جمعه در مراسم گرامیداشت سران شهید حزب‌الله در بیروت تحت عنوان «حفظنا الوصیه» سخنرانی کرد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود را بعد از مقدمه‌ای درباره شهدای مقاومت، با موضوع اختلافات مرزی لبنان با رژیم صهیونیستی و کشمکش بر سر منابع نفتی و گازی در آب‌های منطقه‌ای آغاز کرد.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه «به نظر می‌رسد کل منطقه در کانون جنگ نفتی و گازی قرار گرفته است» گفت که دشمن اسرائیلی دنبال فرصتی مثل حضور دونالد ترامپ در رأس قدرت در آمریکا می‌گشت تا جولان را به خاک فلسطین اشغالی الحاق کند. جولان دیگر فقط مسئله امنیت ملی نیست بلکه منبع بزرگی برای آب، نفت و گاز است.

دبیر کل حزب الله در ادامه گفت:‌ علل کشمکش بر سر نفت و گاز برای همه روشن است. جنگی که اسرائیل بر سر بلوک9 (لبنان) آغاز کرده برای همین است. همچنین گزارش‌های متعددی هست که نشان می‌دهد مقادیر زیادی از نفت در جولان (سوریه) است.

مسئله با اسرائیل غیرقابل چانه‌زنی است. اسرائیل دنبال فرصتی مثل روی کار آمدن ترامپ بود تا جولان را به خود ملحق کند. موضوع جولان اکنون وارد نبرد جنگ و گاز شده است.

اشغالگری آمریکا در شرق سوریه را ببینید. آنها گفتند که بعد از داعش سوریه را ترک می‌کنند اما ترک نکرده بلکه مانده‌اند و از باقیمانده داعش حمایت می‌کنند.

جنگ نفتی و گازی یکی از علل جنگ سوریه است. در بودجه پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) آنطور که ما دیدیم، بیش از 500 میلیون دلار تا 750 میلیون دلار تحت عنوان حمایت از کُردها تخصیص داده شده است. کُردها باید از تجارب گذشته درس بگیرند. بدانید که آمریکا شما را ابزار دست خود کرده و در نهایت کار، شما را به ثمن بخس می‌فروشد.

مهم‌ترین میادین نفتی در سوریه در شرق رود فرات است و دولت ترامپ عراق را به چشم نفتی می‌بیند. ترامپ عراق را میادین نفتی می‌بیند و مردم عراق باید بخوبی متوجه این مسئله باشند. او کسی است که وعده‌های انتخاباتی‌اش را عمل می‌کند. او گفته که اشتباهات دولت قبل آمریکا در عراق را تکرار نخواهد کرد.

امروز ترکیه و قبرس بر سر نفت اختلاف دارند. گفته می‌شود که بحران [روابط چند کشور] خلیج [فارس] به دلیل تلاش‌های برخی برای سیطره بر گاز قطر است. اکنون آمریکا در حال اداره جنگ نفتی و گازی در منطقه است.

لبنانی‌ها در جنگ انرژی باید متحد باشند

 

زمانیکه اسرائیل جنوب لبنان را اشغال کرد، برخی گفتند که این جنگ، جنگ آنان نیست بلکه جنگ مردم جنوب است [خیر…] امروز ثروت نفتی موجود در جنوب، مانند دیگر ثروت‌های لبنان و مال لبنانی‌هاست و درآمد آن برای همه لبنانی‌هاست.. ملت لبنان که غرق بدهی است، درآمدی ندارد و شاید تنها امید ثروت نفتی آن باشد. این ثروت مال لبنان است و این مسئله می‌تواند آینده خوبی برای زندگی مردم وعده بدهد. بلوک 9 جنگ [انرژی] همه لبنانی‌ها [با اسرائیل] است. منطقه اقتصادی نبرد همه لبنانی‌هاست.

باید بدانیم که موضوع اصلی، منازعه مرز خاکی نیست بلکه مرز آبی و منطقه‌ای و منازعه اقتصادی و آبی است. آمریکا می‌خواهد حق ساده ما در بخش خاکی لبنان را بدهد اما حق ارزشمند ما در آب‌های لبنان را تصاحب کند. اسرائیل در خاک فلسطین دیوار [حائل] می‌سازد و این بخشی از اقدامات اشغالگرانه آن است و تا الان به خاک لبنان نزدیک نشده است [تا دیوار مرزی بسازد].

اسرائیل اکنون خارج از خاک لبنان در حال ساخت دیوار است و زمانیکه این دیوار به خاک لبنان برسد مسئله آغاز خواهد شد. لبنان تصمیم خود را گرفته و مقابله خواهد کرد. مسئله امروز، مرزهای آبی است. لبنانی‌ها متحد هستند در این جنگ. ما در دعوت به مراقبت از حقوق لبنان یکپارچه‌ایم و باید اینطور باقی بمانیم.

وحدت موضع مهم‌ترین عامل موفقیت در این جنگ است و نباید به شیاطین اجازه دهیم که میان لبنانی‌ها اختلاف‌افکنی کنند و منظورم از شیطان، آمریکاست. من پیشتر گفته بودم که ما از موضع مقاومت، متعهدیم [به حفاظت از منابع لبنان] و دولت لبنان نیز مسئول ترسیم مرزهای خاکی است. امروز دوباره اعلام می‌کنیم که مرزهای خاکی و دریایی را دولت لبنان تعیین می‌کند. مقاومت آماده است تا خلأ دولت را پُر کند. نهادهای دولتی لبنان در این پرونده تاریخی و اقتصادی باید در حد مسئولیت و اعتمادپذیری و امانت‌داری شجاعانه ظاهر شوند. ملت لبنان نگاه می‌کند به حکومت و ما از آن حمایت می‌کنیم و باید موضعش محکم باشد. دولت و مردم لبنان باید از موضع قدرت برخورد کنند. ما اگر متحد باشیم، ضعیف نیستیم. سستی آنجا آغاز می شود که خود را ضعیف بپنداریم.

در حال تکمیل…

انتهای پیام/ن

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن