روزخبرنگار، روز تجلی آزادی بیان
انتشار: 16 مرد ماه 1394 ساعت 17:05 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «فرهنگ مالیاتی کشور» نوشت:

17مردادماه که نامگذاری شده است به روز خبرنگار،به واقع بهانه ای است تا از  انسان هایی  که  با سلاح قلم در زمینه ی اطلاع رسانی به مردم ، فعّالیّت دارند ، تقدیر به عمل آوریم .
در روزگاری که به عصر ارتباطات و فن آوری معروف است ، خبرنگار به عنوان مهمترین ابزار اطلاع رسانی نقش مهمی بر عهده دارد . خبرنگاری ، حرفه ی پرمسؤلیّتی است که اصول اوّلیه ی آن تعهّد ، خلاقیّت ،  احترام به آزادی عقیده و داشتن صداقت است .

دراین خصوص بایستی به این نکته اذعان نمودکه:روزنامه‌نگاری با تولید انبوه خبر و گزارش برای عموم مردم به صورت آماتوری در سده‌های هفدهم و هجدهم آغاز شد و سیر تحول آن در نیل به حرفه‌ای‌گری مرهون آزمون و خطاهای بسیاری در سده‌های نوزدهم و بیستم است. بلوغ روزنامه‌نگاری و حرفه‌ای‌گرایی سده بیستم طی مراحل مختلف محقق و با عبور روزنامه نگاران از مراحل سخت و رشد و تکامل حرفه‌ای با یاری مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاهی میسر شد.

حال با توجه به سیر تحول پیش‌گفته درباره روزنامه‌نگاری، مساله اساسی این است که روزنامه‌نگاری به عنوان یک حرفه براساس چه مبانی و اصولی استوار شده است؟ چه جایگاه و چه چشم‌اندازی در آینده دارد؟ پاسخ ازنظر نگارنده این است که آزادی‌های بنیادین نظیر  آزادی بیان، عقیده، مطبوعات، به همراه درستی، امانتداری، واقع‌گرایی، بی‌طرفی، شفافیت و اعتبار منبع و رعایت استانداردهای روزنامه‌نگاری و اخلاق حرفه‌ای و نظام حقوقی پشتیبان آن(رژیم تنبیهی و نه اجازه قبلی)، در فرآیند تولید خبر ملاک و فلسفه وجودی روزنامه‌نگاری و حرفه‌ای‌گرایی آن را تشکیل می‌دهند.

به واقع، حوزه ی خبر ، حوزه ای جذاب و پرمخاطره و در عین حال بسیار متنوّع است . گوناگونی اخبار باعث شده که خبرنگاران هم هر کدام در یک حوزه ی خبری تخصّص پیدا کنند . گاه انتشار برخی خبرها برای خبرنگار دردسرهایی  به  بار  می آورد از این رو این حرفه افرادی را طلب می کند که علاوه بر تیزبینی ، صداقت و سرعت عمل  ، شهامت گفتن حقایق را هم داشته باشد . آنچه مسلم است خبرنگاری که صداقت پیشه و متعهد است از گفتن حرف حق ابایی ندارد و شرافت خبرنگاری را با ریاکاری آلوده نمی کند .

دراین راستاکانون گفتمان رضوی معتقد است،خبرنگار تنها فردی  است در جامعه که علاوه بر دغدغه خود اضطراب و دغدغه و مشکلات جامعه را به عنوان حافظ حقوق جامعه و مردم  بهمراه دارد.

درپایان و به نظرنگارنده”مهدی حیدرپور“انبوه کسانی که در شبکه‌های اجتماعی مشغول نوشتن و داد و ستد پیام ها و اخبار هستند هر چند از درون خود خبر می‌دهند ولی رسالت خبرنگاری جدید دیگر صرفاً بیان اخبار خویش نیست. آنان باید بتوانند بدون این که لزوماً از دنیای خود خارج شوند ، با به رسمیت شناختن چندگرایی‌های ضروری زندگی و خصلت تکمیل متقابل آن‌ها، افق‌ها را وسعت ببخشند.

فراتر از این خبرنگاران آماتور شبکه‌های اجتماعی، خبرنگاران حرفه‌ای به عنوان یک قشر مؤثر از روشنفکران دوران اخیر باید یک وظیفه تفسیری برعهده گیرند. به قول باومن این وظیفه تفسیری رسالت جدید روشنفکران عصر انفجار اطلاعات و رسانه‌ها است؛این خبرنگاران باید از توانایی برکشیدن خویش به بالای شبکه‌های ارتباطیِ قرارگاه نظام‌های متفاوت معرفتی برخوردار باشند بدون این که لزوماً تماس خود با «اندرون» این نظام‌ها را از دست بدهند.

روز  خبرنگار بر تمامی خبرسازانی که در عرصه ی حق و عدالت قلم فرسایی می کنند ، گرامی باد .

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن