روح عبادات
انتشار: 30 فرو ماه 1395 ساعت 22:01 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «متی ترانا و نراک» نوشت:

26(4)

[رُوحِ عبــــادات  ]

این قسمت : روح اعتکاف
می‌توان دل را از غبار تهی کرد و نور محبت خدا را در آن جلوه‌گر ساخت .  در اعتکاف

می‌توان خود را وقف عبادت نمود و لذت میهمان شدن بر سر سفره احسان و لطف الهی را چشید . .

می‌توان زمام دل و جان را به دست خدا سپرد و همه اعضا و جوارح را در حصار اراده حق به بند کشید . .

می‌توان به خویشتن پرداخت و کاستی‌های خود را شناخت و در جست‌وجوی درمان برآمد . .

می‌توان نامه عمل را مرور کرد و به فکر تدارک و جبران فرصت‌های از دست رفته بود . .

می‌توان به حرکت اندیشید و خود را برای حضور در پیشگاه خداوند مهربان آماده کرد .

معنای لغوی اعتکاف

کلمه اعتکاف از ریشه “عکف” است. اهل لغت برای این ریشه، معانی گوناگونی ذکر نموده اند. از جمله: رویکرد به چیزی با توجه و مواظبت، اقبال به چیزی بی آن که روی از آن برگردد، محبوس و متوقف کردن چیزی، اقبال و ملازمت بر چیزی از روی تعظیم و بزرگداشت آن، التزام به یک مکان و اقامت در آن، اقامت .  ملازمت و مواظبت، حبس و توقف

تعریف اصطلاحی اعتکاف

مجموع تعاریف بالا را می توان، در یک تعریف خلاصه کرد: “اعتکاف به معنی اقامت گزیدن در جایی است به طوری که فرد معتکف خود را محبوس و ملتزم به آن مکان بداند و این التزام ناشی از اهمیت و عظمت آن موضع باشد.”

بنابراین آنچه باعث تفاوت میان اعتکاف و سایر اقامتها می شود این است که در اعتکاف، یک نحوه توجه و رویکردی وجود دارد که مانع اشتغال فرد به امور دیگر، غیر از آنچه که به او روی کرده می شود .

 

ارکان اعتکاف :

اعتکاف نیز ارکانی دارد که عبارت اند از 1) نیت؛ 2) توقف در مسجد جامع شهر یا مساجد چهار گانه معروف؛ 3)  کمتر از سه روز نبودن اعتکاف؛ 4) روزه دار بودن معتکف در ایام اعتکاف

اهداف اعتکاف :
هدف از معتکف شدن : اولین و مهمترین  هدف ازاعتکاف تـوبـه و بـازگشـت انسـان به سـوی معبــود است  ؛ دوم اینکه اعتکاف تمرین زهد واخلاص وتفکر است سوم مراقبه ومحاسبه نفس وعلاج دنیا پرستی ودنیا دوستی .

توبه یعنی بازگشتن به خدای تعالی وهرکه با توبه تقصیر گذشته ی خودراجبران کند نسبت خود راباآدم (ع) اثبات کرده است وهرکه در گناه کردن اصرار ورزد نسبت خود رابا شیطان اثبات کرده است .

توبه دستور خداوند به همه ی مومنان است آنجا که در آیه 31 سوره نور می فرماید : توبو الی الله جمیعاً ایّها المومنون لعلکم تفلحون :   ای اهل ایمان همگی به سوی خدا توبه کنید امید است که رستگار شوید .

پیامبر (ص) فرمود : هر کس از گناه توبه کند همچون کسی است که اصلاً گناه نکرده است و گفت : توبه از گناه ان است که دیگر هرگز به سرآن باز نگردی .

وامّا اصل وحقیقت و روح توبه پشیمانی است و نتیجه آن پشیمانی اراده ای است که پدیدار می شود و علامت این پشیمانی آن است که اندوه وحسرت او مداوم باشد زیرا کسیکه خود رادر شرف هلاک ببیند هیچگاه از حسرت  و اندوه جدا نیست .

اگر کسی فرزندی داشته باشد که بیمار شده است و طبیب به او بگوید حال بیمار خطرناک است معلوم است که چه آتشی از غم واندوه بر جان او می افتد . کسیکه گناه کرده است جان او بیمار است و خدا وپیامبر همچون طبیب خطر درد او رابه او گوشزد کرده اند معلوم است که درد باطنی که درد اخروی است از درد های دنیوی شدیدتر وخطرناک تر است در نتیجه کسیکه هول گناه بر دل او افتد خوف و …. حسرت بر دل او مستولی می شود و درصدد رفع این بیماری که گناه باشد بر می خیزد .

امّا چرا کسانی هستند که می دانند گناه کرده اند و باید به سوی خدا باز گردند و توبه کنند ولی بر گناه اصرار می ورزند و توبه نمی کنند؟    به طور خلاصه پنج دلیل عمده رامی توان برشمرد اول تردید ، دوم ضعف ، سوم غرور ، چهارم غفلت ، پنجم رجاء افراطی و تصور اشتباه از رحمت الهی .

در واقع کسانی که توبه نمی کنند 5 گروه هستند :

اول : کسی که به آخرت ایمان ندارد یا در آن شک دارد .

دوم : کسی که شهوت چنان بر او غالب شده است که نمی تواند گناه را ترک کند .

سوم : کسی که ایمان دارد و قصد توبه دارد اما توبه را به تاخیر می اندازد .

چهارم : آخرت را نسیه می پندارد و دنیا را نقد و نقد مایلتر است .

پنجم : آنکه می گوید گناه من هر مقدار بزرگ باشد از عفو و رحمت خداوند بزرگتر نیست و خدا ارحم الراحمین است و با همین تصور گناه می کند و توبه نمی کند ؛ در حالیکه عفو  و رحمت خداوند شامل کسانی می شود که توبه نمایند .

 اما راه درمان :

راه درمان اصلاح تفکر  و یافتن اندیشه صحیح است . هرکس هریک از اقسام مذکور باشد اگر به ایدهً خود نظر دقیق داشته باشد درخواهدیافت که گمان و تصور او اشتباه است ، و مسیر شیطان را که انتهایش دوزخ است انتخاب کرده است و وقتی به پندار نادرست خود آگاهی یافت طبعاً به توبه اعتقاد می یابد و اینجا باید تمرین توبه نماید که اعتکاف یکی از راههای تمرین توبه است . و پس از اعتقاد به توبه اظهار پشیمانی می کند و به سوی خدا باز می گردد .

ادامه دارد…..

گردآوری : حاج مهدی سعیدی. 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

یک نظر به "روح عبادات"

نظر دادن