بالندگی وپیشرفت کشور در گروه همدلی وهمزبانی
انتشار: 26 ارد ماه 1394 ساعت 20:02 دیدگاه ها: هيچ

به گزارش گلستان بلاگ،وبلاگ «اقتصاد و فرهنگ» نوشت:

117300

رهبر معظم انقلاب هر سال با اشراف و نظارت کامل بر نیازمندی ‌های کشوروبا رصد کردن مسائل مختلف ملی و بین‌المللی شعار سال را برای راهنمایی ملت در برابر رسالت‌هایی که بر دوش دارد و چالش‌های پیش رو تعیین می‌کنند.آنچه مقام معظم رهبری به‌عنوان شعار سال مشخص می‌کنندبه‌عنوان یک راهبرد ملی باید مدنظر همگان قرار گیرد.

امسال در شرایطی قرار داریم که برای مقابله با دشمنان، استکبار و صهیونیست جهانی نیاز به یک همدلی و همراهی بیشتری داریم و تأکید رهبر معظم انقلاب بر این همراهی و همکاری در این برهه زمانی بسیار حکیمانه بود. در درون کشور برای حل معضلات کشور و مشکلات اقتصادی نیاز داریم تا دولت همت خود را بر حل این مشکلات و افزایش تولید ملی متمرکز کرده و از مسائل حاشیه‌ای دوری کند.در کشور ما نیروی کار آمد بسیاری وجود داردو اینها فرزندان این مرز و بوم هستند و تفاوتی ندارد که متعلق به کدام حزب یا گروه هستند. امروز از لحاظ فکری هم نیروی کار آمد بسیاری داریم و هم از نظر عملی پرتوان هستیم که این دو بازویی است که کمتر کشوری از این نعمت برخوردار است و با این وجود اینها اگر چه در کشور حضور دارند اما آن انسجام و همدلی و همزبانی کمرنگ است که می تواند برای کشور آسیب زا باشد.

همکاری‌های صمیمانه، همیاری و اعتماد روزافزون میان ملت و دولت به طور یقین همه‌ آنچه را که جزو آرزوهای ملت فهیم ایران است را دست‌ یافتنی خواهد کرد و هرچه بین ملت و دولت همکاری و همدلی بیشتری باشد، پله‌ های پیشرفت در همه عرصه ‌ها بهتر طی خواهد شد. برای اجرایی شدن این شعار همه موظفند اقدام کنند چراکه این شعار با امنیت، استقلال و پیشرفت کشور در ارتباط است.باید توجه داشت که اعتماد در سایه خدمت به مردم و انجام وظایف درست مسئولین بدست می آید و اگر دولت به مطالبات مردم توجه نکند و در پی جلب حداقل اعتماد نباشد، نباید انتظاری از مردم داشته باشد.دولت باید در جهت افزایش اعتماد مردم برنامه ریزی کند،با توجه به فرمایشات رهبری دولت برای تحقق شعار سال نقش مهم، اصلی و کلیدی دارد و انتظار بر این است که اقدامات دولت در این راستا برای مردم ملموس و قابل مشاهده باشد.بی شک دولتی که همدلی و اعتماد مردم را داشته باشد می تواند مقتدرانه و با دلگرمی هر چه بیشتر از حقوق ملت در عرصه‌های مختلف دفاع ‌کند. همچنین ملتی که تلاش خالصانه دولتمردان خود را ببیند، یکصدا و متحد حامی و پشتیبان دولت خواهد بود و در نتیجه رعایت حقوق متقابل دولت و ملت ضامن سعادت و پیشرفت کشور خواهد شد.

با توجه به اینکه یک کشور مسلمان شیعه و انقلابی هستیم دو موضوع برای ما سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده است.یکی دعوت مردم به کلمه توحید و دیگری دعوت مردم به توحید کلمه است. یعنی ازیک‌طرف، سمت‌وسوی این جامعه خدا و ایمان مذهبی است و از سوی دیگر همدلی مردم در این مسیر مهم می باشد همان‌گونه که در اصل پیروزی انقلاب ایمان به خدا، رهبری‌های داهیانه امام(ره) و وحدت و همدلی مردم نقش‌آفرین بود؛ در تداوم این موضوع نیز به همین صورت است. انقلاب ما با وحدت به پیروزی رسید، 8 سال دفاع مقدس نیز با وحدت مدیریت شد و دوران مختلف دولت‌های گوناگون نیز به همین صورت بود. امروز به‌ویژه در برابر هجمه‌های تمام‌عیاری که دشمنان علیه ما دارنداگروحدت وهمدلی نداشته باشیم دچار مشکل می‌شویم.یعنی جبهه مستکبران عالم باوجود اختلافات بنیادینی که باهم دارند در مقابله با ما به وحدت رسیده‌اندهوشیاری و بیداری ملت، دولت و نهادهای علمی موجبات خنثی سازی طرح‌ها و دسیسه‌های دشمنان را فراهم می‌آورد.

اگر نگاهی به مسائل پیرامون خود در شرایط امروز داشته باشیم دشمنی دشمنان را به‌وضوح در عرصه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. یکی از اهدافی که دشمن بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده و با ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار دارد اعم فضاهای مجازی و ابزارهای رسانه؛ به دنبال تحقق این نیت پلید است، جدایی مردم از دولت و حکومت می باشد. تا زمانی که دولت متکی به مردم باشد و مردم حامی دولت باشند به این کشور و انقلاب آسیبی نمی‌رسد. البته منظور از کلمه دولت تنها به قوه مجریه محدود نمی‌شود بلکه قوای سه‌گانه و به تعبیر دیگر حکومت اسلامی را شامل می گردد در نظام ما ارکان حکومت چه در قوه مجریه و چه در قوه قضائیه و مقننه منتخب مردم هستند و باید در مسیر خواست همین ملت حرکت کنند. تلاش دشمن بر این است که دولت را از مردم جدا کرده و مردم را جدای از مسئولان معرفی کند و در این زمینه شایعات زیاد و ترفندهای مختلفی از سوی دشمن به دست عوامل بیرونی و درونی آنها در جریان است که نظام ما را نظام مردم‌سالار معرفی نکند.

با مشاهده تاریخ جنگ بدر هرچند به شکست منجر می شود اما پیامبر باز به دنبال ایجاد همگرایی هستند و این نشان می دهد که اگر همگرایی وجود داشته باشد هرچند نتیجه مطلوب ما نباشد می تواند منجر به آرامش شود و ما این را در جنگ و برخی عرصه ها به ویژه در روز های نخست انقلاب شاهد بودیم. در دنیای اسلام امروز این ضرورت احساس می‌شود و باید مسئولان، ملت و نخبگان در اعلام موضع خود مسائل جناحی و فردی را دخالت ندهند و با وحدت و همدلی در برابر جبهه مستکبرین صف واحدی را تشکیل دهند.

بررسی ها نشان می دهد عناوینی که از سوی رهبری برای نامگذاری سال‌ها انتخاب و به عنوان شعار سال در جامعه مطرح می شود از یک پشتوانه علمی برخوردار است و این عناوین حکیمانه و مدبرانه انتخاب شده و ارتباط تنگاتنگی با اقتضائات زمانه دارد.اگر به سال‌های گذشته برگردیم و در رابطه با شعار سال‌های اخیر دقت بیشتری داشته باشیم، مشاهده خواهیم کرد که هر عنوانی موضوع مهمی برای طول سال‌ها بوده و برای همیشه حائز اهمیت است اما در آن مقطع  زمانی اقتضائاتی وجود داشته که آن عنوان انتخاب شده و توجه مردم را به خود جلب کرده است.

اگرچه وحدت ملی و وحدت و همزبانی دولت و ملت از شعارهای اساسی انقلاب است، اما امروز دشمنان تمرکز خاصی بر مسائل کشور دارند.رهبری انقلاب همچون امام(ره) همواره بر وحدت، یکپارچگی و انسجام داخلی تأکید دارند و در این مقطع که دشمنان بر این موضوع متمرکز شده اند، رهبر فرزانه انقلاب به شکل حکیمانه با زمان شناسی دقیق شعار دولت و ملت، همدلی و هم زبانی را برگزیدند.تبیین و تشریح این موضوع مهم، توجه دادن نخبگان، جریان‌های سیاسی و آحاد مردم به اهمیت شعار سال می تواند توطئه دشمنان را به شکست انجامد.

راه اقتدار ملی از مسیر علم و فناوری می گذرد و نخبگان نقش کلیدی را در این میان دارند.همانطور که تولید علم و فناوری منجر به تولید ثروت می شود آمران حقیقی به معروف هم نخبگان علمی هستند که از خود شروع کرده اند و به تولید ملی کمک می کنند.  نخبگان به عنوان گروه های مرجع اجتماعی می توانند به عنوان حد واسط حقیقی از ترجمان گفتمان دولت به ملت و بالعکس آن عمل کنند و در این راه بسترسازی مناسب به همراه افزایش آگاهی و ایجاد اعتماد به منظور ایجاد همدلی و در نهایت همزبانی به انجام رسانند.  مهمترین ظرفیت ایران در کسب اقتدار بین المللی معرفی ظرفیت های علم و فناوری با حفظ چارچوب ها به جهان است و می توان با استفاده از ظرفیت های کشورهای توسعه یافته آنها را در مسیر تولید داخلی بکار گرفت. این مسیر همان دیپلماسی علمی است که باید به آن توجه کرد.  در واقع مدل معرفی ظرفیت های علمی ایران به جهان می تواند ارائه دهنده گفتمان تعامل و تعاون برای بقا جایگزینی برای الگوی تنازع برای بقا باشد.  در صورتی که همدلی و همزبانی ابتدا در میان نخبگان و رابطه آنها با دولت تحقق یابد مسیر آن در جامعه نیز هموار می شود.

حرف آخر:
کشور ما در سال جدید با موقعیت ها و شرایط جدیدی در جبهه داخلی و خارجی روبروست که رویارویی با این شرایط جدید نیازمند وحدت بین دولت و ملت است تا بتوانیم به اهداف خود در زمینه های مختلف دست پیدا کنیم. در جبهه خارجی ما با دشمنانی روبرو هستیم که نه تنها ایران اسلامی بلکه با اصل و اساس اسلام ناب مخالف هستند  و سعی می کنند تا استفاده از ترفندها و با حمایت از گروه های تروریستی و تکفیری از گسترش اسلام ناب در منطقه و جهان جلوگیری نمایند.

تعامل بین دولت و ملت نقش سازنده‌ای در کشور دارد و اگر در کنار این تعامل دو سویه همدلی و همزبانی بین این دو قشر تحقق پیدا نکند آنگاه منفذهایی در کشور پیدا می‌شود که دشمن با نفوذ از طریق این منفذها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های کشور دخالت کرده و موجبات زحمت کشور را فراهم کند. از یک سو دولت باید با صلابت و با قدرت و از سوی دیگر ملت با اعتماد به نظام و دولت اسلامی قدم‌های جدی را در مسیری که رهبری فرمودند بردارند. مروری بر صفحات تاریخ کشور نشان می دهد که در هر برهه ای از زمان که بین دولت و ملت وحدت و همدلی برقرار شده توانسته ایم از مشکلات و آزمون های بزرگی سربلند بیرون بیاییم که از نمونه های آن می توان به 8 سال دفاع مقدس و استقامت 36 ساله در برابر تحریم ها و انواع مشکلات اشاره کرد.در شرایط فعلی، وحدت و همدلی بین دولت و ملت بهترین و تنهاترین راه نجات کشور است و مقام معظم رهبری با توجه به درایت و هوشیاری خود این نام را برای امسال برگزیده اند و هر گونه حرکت و تلاش در این زمینه قدم برداشتن در مسیر پیچ تاریخی است که در آن قرار داریم و باید با عزت و سربلندی از این پیچ بگذریم.

 

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

نظر دادن