اهمیت شبهای قدر و درک بهتر آن
انتشار: 13 تیر ماه 1394 ساعت 17:04 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ،وب سایت «کردکوی نیوز» نوشت:

shabe ghadrr

هر چه به شبهای قدر نزدیکتر می شویم تب و تاب آمادگی برای ذکر و فکر و بهره مندی بیشتر و بهتر و دغدغۀ اینکه خدایا شب قدر دارد می آید و من هنوز آماده گی حضور در آن میدان سراسر فیض و لطف را ندارم؟ چیزی و تحفه ای برای ارائه به حضرت دوست و پرونده ای زیبنده که مولایم ببیند و از من شادمان و خشنود شود؟ و مطالبی از این دست که مانند یک نوار فیلم، درون ذهن ما و از مقابل چشمان ما می گذرد اینکه چه می شود؟ باید چه کنیم که در حداکثر ممکن به سود ما بگذرد؟ و این فرصت الهی، تاریکی ها و حجاب ها را برای همیشه از مقابل قلب و روح و فکر ما بزداید؟
کاری کنیم که مرضی رضای حضرت مولا باشد؟ و این یعنی یک تقدیر بلند و سراسر امید، سرشار از خیر و خوبیها و مملو از مهر و محبتهای واقعی و دوست داشتنی و قلبی بیابیم سرشار از خوف و رجاء …
بی شک از امور مهم در ماه رمضان شب قدر است. و یکی از راه های درک حقیقی این فرصت عظیم الهی، و چه بسا گام اول این طریق، شناخت و معرفت نسبت به آن باشد.
شب قدر شبى است که از هزار ماه بهتر مى‏باشد. روایاتى داریم مبنى بر این که از هزار ماه جهاد بهتر، و از سلطنت هزار ماه بهتر، و عبادت آن بهتر از عبادت هزار ماه مى‏باشد. و خلاصه، شب شریفى است که روزى بندگان، اجلهاى آنان و سایر امور مردم از خوب و بد در آن مقدّر مى‏گردد. شبى که قرآن در آن نازل شد.
شبى که به نص قرآن کریم، شریف و مبارک است. در روایات اهل بیت آمده است:
«فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش مى‏شوند، بر مجالس مؤمنین گذشته، بر آنان سلام مى‏کنند و براى دعاهاى آنها «آمین» مى‏گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند.» و «در این شب دعاى کسى رد نمى‏شود مگر دعاى عاق والدین، قطع کننده رحم نزدیک، کسى که شراب بنوشد و کسى که دشمنى مؤمنى در دلش باشد.»ترجمه‏المراقبات ص: ۲۹۱
از دیگرکارهایى که بنده شائق، مى‏تواند بوسیله آن تمام سعى خود را در این شب بکار گیرد، این است که در طول سال براى این شب آماده شده و مقدمات عبادت را فراهم نماید. مثلا مکان و لباس مناسب و عطر و صدقه‏اى را تهیه و مضامین لطیفى را براى مناجات با پروردگار و کلمات برانگیزنده‏اى را در خطاب آقایان و نگهبانان و حامیانش انتخاب کند.(دقت کنید) و میهمانان مخصوصى را که مناسب با این شب مى‏باشند، و چند فقیر را براى صدقه دادن در نظر بگیرد.
گمان مى‏کنم اگر یکى از سلاطین دنیا کسى را در روز مخصوص به مهمانى دعوت نموده و شخص بزرگى را دنبال او بفرستد، و آنگونه که خداوند با تو رفتار کرده است او نیز در دعوت خود با او مهربانى کرده و در مقابل حضور او در آن مجلس – که اعیان و اشراف و پادشاهان حضور دارند – و رعایت آداب آن، به او وعده اعطاى خلعتهاى گرانبها و املاک پر ارزش و وسیع و فرمانهاى حکومت و سلطنت داده و به او بگوید هر قدر در انجام کارهاى کمى که در این مجلس باید انجام دهد، دقت کند سلطان او را از عطایا و احسان خود بیشتر بهره‏مند مى‏کند، از اشتیاق حضور در این مجلس قالب تهى کرده و براى آمادگى حضور در چنین مجلسى شریف و این مقام والا تمام توان خود را بکار گرفته، در طول سال این مطلب را فراموش نکرده، در تمام حالات با جدیت به آن پرداخته و خود را براى چنین روز بزرگى آماده مى‏نماید بگونه‏اى که اهل سعى و تلاش نمى‏توانند اینطور عمل کنند. و باندازه‏اى مواظب است و دقت مى‏کند که انسان را شگفت زده مى‏کند. و آنگونه که باید و دوست در مقابل دوست انجام مى‏دهد ادب را رعایت مى‏کند.
اى عاقلِ هوشیار، چگونه این دعوت را اجابت مى‏کنى؟ سلطان سلاطین، خداى خدایان و حاکم آسمان‏ها و زمین تو را به این میهمانى دعوت نموده و براى این دعوت فرشتگان بزرگوار و پیامبران و رسولان و بهترین مردم را فرستاده و با جانشینان معصومش آن را تأکید کرده است.
و آنگاه تو را با فرشتگان دعوت کننده بزرگ داشته است، هرشبى با دعوتهایى مخصوص و لطفها و کرامتهایى عالى.
در مقابل اخلاص یک شبِ تو نعمتهاى جاویدى به تو وعده داده است که نه چشمى مانند آن دیده و نه گوشى شنیده و نه در دل انسانى خطور کرده است.
نور، زیبایى، سرور، سلطنت، دارایى، و شادمانیى را به تو وعده داده که عقل تو حتى از تصور گوشه‏اى از آن عاجز، و اندیشه‏ات در آن سرگردان است.
نزدیکى، پناه و شادمانى دیدار خود را به تو وعده داده است که عقل انسان‏ها و فهم علما و اندیشه حکما از درک آن ناتوان است. (ترجمه ‏المراقبات، آیه الحق میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، صص، ۲۹۵ و ۲۹۶)

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

یک نظر به "اهمیت شبهای قدر و درک بهتر آن"

نظر دادن