آیت الله جنتی رییس مجلس خبرگان شد/ موحدی‌کرمانی و هاشمی‌ شاهرودی نواب‌رئیس شدند
انتشار: 04 خرد ماه 1395 ساعت 22:03 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ، وب سایت «راه دانا» نوشت:

Golestanema3

مراسم افتتاحیه اولین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم امروز سه‌شنبه چهارم خردادماه از ساعت 9 صبح در مجلس قدیم شورای اسلامی آغاز شد.
در این مراسم قرار است هیأت رئیسه سنی جهت استقرار در جایگاه برای اداره جلسه افتتاحیه که دو نفر از مسن‌ترین و دو نفر از جوان‌ترین اعضای خبرگان عضو آن هستند، حضور یابند.
در ادامه این جلسه، پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز بکار مجلس خبرگان دوره پنجم توسط حجت الاسلام گلپایگانی رئیس‌دفتر مقام معظم رهبری قرائت شد.

از مهم ترین برنامه های امروز اجلاسیه خبرگان، انتخاب هیئت رئیسه دائم خواهد بود.
* هیئت رئیسه سنی مجلس خبرگان تعیین شد

1650258 144
در مراسم افتتاحیه پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله میرمحمدی به‌عنوان رئیس، آیت‌الله امینی به‌عنوان نائب‌رئیس، سید صدرالسادات حسینی و حجت‌الاسلام پروانی به‌عنوان منشی سنی انتخاب شدند.
طبق تبصره ماده 14 قانون انتخابات خبرگان، هیئت رئیسه سنی، مرکب از رئیس و نایب‌رئیس از سالمندترین و دو منشی از جوانترین اعضای حاضر در جلسه هستند که باید انتخابات هیئت رئیسه دائم را برگزار کنند.

1650259 613

قرائت پیام رهبرمعظم انقلاب توسط حجت الاسلام گلپایگانی
متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که صبح امروز از سوی حجت الاسلام و المسلمین محمّدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری قرائت شد، به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
آغاز به کار پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان در ایّام ولادت حضرت ولیّ الله الاعظم ارواحنا فداه تقارن مبارکی است که باید به فال نیک گرفت و اطمینان به تسدید و تأیید الهی و رعایت و رضایتِ وَلَوی را در دلِ مؤمنِ به صدق وعده‌های الهی، افزون و پایدار ساخت. همچنین همزمانی با سوم خرداد را که نماد پیروزی مقاومت و افراشتن پرچم فتح و نصرت الهی است، باید قدر دانست و از آن پدیده‌ی شگفت‌آور، درس آموخت.
خداوند عزیز و حکیم را با همه‌ی دل سپاس میگزارم که به ملت مؤمن و شجاع و باوفا توفیق تشکیل این مجلس را ارزانی فرمود و نظام جمهوری اسلامی را بار دیگر به بیعتی عمومی سرافراز ساخت.
به شما برگزیدگان نیز به خاطر دستیابی به اعتماد و انتخاب ملت تبریک میگویم و توفیق در تقدیم خدمت شایسته به کشور و مردم را برای شما از خداوند علیم و بصیر مسألت میکنم.
اهمیت این مجلس عظیم‌الشأن، ناشی از عظمت مسئولیتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است. این مسئولیت در یک جمله:
حراست دقیق و همه‌جانبه از هویت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاههای درهم‌تنیده‌ی این نظام به سمت هدفهای والا و عالیقدر آن است. ادای این مسئولیت سنگین نیازمند صلاحیتهائی است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.
تشخیص وجود و بقای این صلاحیتها برعهده‌ی این مجلس معظم است و این به‌نوبه‌ی خود مسئولیتهای بزرگی را متوجه آن میسازد: آشنائی با جایگاه جمهوری اسلامی در دنیای کنونی؛ توجه به پدیده‌ی جذاب مردمسالاری دینی در میان انبوه شیوه‌های گوناگون حکومت که در آنها یا معنویت و دین، یا مردم، و یا هر دو قربانی شده‌اند؛ توجه به نقش بی‌مانند ایمان و باورهای برآمده از معارف اسلامی در نوع گزینشهای مردمی؛ توجه به تأثیر تقوای فردی و سیاسی شخص رهبر در حفظ اعتماد مردم و سلامت و صلابت و استواری نظام … اینها بخشی از مسئولیتهای این مجلس معظم را که متشکل از فقهای مردمی و اثرگذار است، یادآور میشود و ادای آن را مطالبه میکند. هریک از سرفصلهای مذکور متضمن وظائفی است که حسن انجام آن، کشور و نظام را به صلاح و سداد رهنمون میگردد و رهبر را در ادای آن مسئولیت بزرگ و بی‌همتا مدد میرساند.
توفیق شما حضرات محترم و خود را در پیمودن این مسیر مبارک که راه امام راحل بزرگوار و هدف بزرگ و حیاتی ایشان بود، از خداوند منان مسألت میکنم.
سیّدعلی خامنه ای ۱/خرداد/۱۳۹۵

1650260 894
* گزارش دبیر شورای نگهبان از روند برگزاری انتخابات 7 اسفند
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ارائه گزارش از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان، گفت: مجلس خبرگان جایگاه بسیار مهمی در کشور ما دارد و یکی از نهادهای برآمده از انقلاب اسلامی است که به تعبیر امام خمینی (ره) در راس همه مسئولیت‌هاست.وی همچنین برگزاری انتخابات 7 اسفند سال گذشته را در صحت و سلامت کامل عنوان کرد و افزود: با حمایتهای رهبری معظم انقلاب و پشتیبانی مردم، انتخابات 7 اسفند در کمال صحت و سلامت برگزار شد.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: انتخابات 7 اسفند سال 94 علاوه بر حمایتهای مردم، حمایت‌های رهبر معظم انقلاب را نیز به دنبال داشت که از حمایت‌های ایشان از شورای نگهبان نیز به خود می‌بالیم.
* برگزاری مراسم تحلیف نمایندگان خبرگان
مراسم تحلیف منتخبین پنجمین دروه مجلس خبرگان رهبری و ادای سوگند در نشست افتتاحیه برگزار شد.
منتخبین خبرگان در این مراسم سوگند یاد کردند: «ما در برابر قرآن مجید و مردم شریف ایران، به خدای متعال، سوگند یاد می کنیم که در ایفای وظیفه سنگینی که به عهده داریم، یعنی تشخیص و معرفی بهترین فرد برای مقام والای رهبری امت خود را در پیشگاه مقدس خداوند و در برابر ملت غیور ایران، مسئول بدانیم و کوچکترین مسامحه و خیانت را روا نداریم.»

660950

حضور شخصیت‌های سیاسی در مجلس خبرگان
در این مراسم آیات هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه، علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان و نیز حجج الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، ناطق‌نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت، سعیدی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محسنی‌ اژه‌ای معاون اول رئیس قوه قضائیه، پورمحمدی وزیر دادگستری، رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه‌جمعه کشور و منتظری دادستان کل کشور حضور دارند.
سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سعید جلیلی، محمد حسین صفارهرندی، علی اکبر صالحی، محمود احمدی‌نژاد و برخی دیگر از چهرهای سیاسی و مقامات لشکری و کشوری در این مراسم حضور دارند.

1650273 703

نامزدهای ریاست خبرگان مشخص شدند
در ادامه مراسم افتتاحیه پنجمین دوره خبرگان رهبری جلسه غیر علنی خبرگان پنجم برای انتخاب هیات رئیسه آغاز شد.
بنابراین گزارش آیت الله جنتی ، آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله امینی کاندیدای ریاست پنجمین دوره خبرگان رهبری شدند.

1650260 894
آیت الله احمد جنتی از 86 رأی ماخوذه با کسب 51 رأی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.
بر اساس این گزارش، همچنین آیت الله امینی با 21 رأی و آیت الله هاشمی شاهرودی نیز با کسب 13 رأی از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس خبرگان بودند.در این رأی گیری، آیت الله احمد جنتی رسماً ریاست مجلس خبرگان رهبری را به مدت 2 سال برعهده گرفت.

1650470 153
آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی با 65 رای و آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی با 63 رای نواب رئیس مجلس خبرگان رهبری شدند.
همچنین آیت‌ الله دری‌نجف آبادی 49 و آیت‌الله احمد خاتمی با 56 رای به مدت 2 سال به عنوان منشی‌های هیئت رییسه خبرگان انتخاب شدند.
انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Google Plus
 • Print
نظرات

یک نظر به "آیت الله جنتی رییس مجلس خبرگان شد/ موحدی‌کرمانی و هاشمی‌ شاهرودی نواب‌رئیس شدند"

 1. باسلام
  نشرمطلب زیر نشان لطف مزید شما و باعث مسرت ماست .

  http://www.hamgam.medu.ir/portal/home.php?school_code=95111689&block=news&id=10256442
  باتشکراز همکاری شما

نظر دادن