آیا شیعیان درباره اسم آن حضرت اختلاف دارند؟
انتشار: 21 آبا ماه 1395 ساعت 09:08 دیدگاه ها: یکی

به گزارش گلستان بلاگ، وبلاگ  «ناصح امین» نوشت:

چرا امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را با نام های گوناگون می خوانند و آیا می توان فردی را که ذات واحدی دارد، با نامهای متعدد و مختلف خواند؟

پاسخ: داشتن اسامی و القاب گوناگون، فقط مختص به امام دوازدهم شیعیان نیست. بلکه پیش از ایشان نیز سابقه داشته است. با اندکی تأمل درمی یابیم که فقط در قرآن و انجیل، برای پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نام و القاب متعددی بیان شده است؛ نام ها و القابی چون: محمد، احمد، طه، یس، بشیر، نذیر. آن حضرت در انجیل نیز خوانده شده است. همچنین قهرمان جاودانه اسلام، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نیز نام ها و القاب « کلوطوس » سریانی و یونانی متعددی دارد؛ از جمله: علی، حیدر، مرتضی و ایلیا به زبان سریانی. . . . بانوی بانوان، حضرت فاطمه (علیها السلام) نیز نامها و القاب متعددی دارد؛ مانند: زهرا، بتول، مبارکه، محدثه، طاهره و صدیقه. . . .

202

در روایتهای بسیاری که از پیامبر (صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) وجود دارد نیز از حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با القاب مختلف مانند: مهدی، بقیۀ الله، حجت، قائم، منتظر، خلف صالح و صاحب الامر. . . یاد شده است. به 182 لقب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و « النجم الثاقب » مرحوم حاج میرزا حسین طبرسی نوری در کتاب خود وجه تسمیه آنها اشاره کرده است. با توجه به آنچه گفته شد، بسیار مایه تعجب و شگفتی است که نویسندگان مغرض، مانند عثمان الخمیس، شیعیان را به مسائلی متهم می کنند که از نظر صحت و درستی، بدیهی و مسلم است؛ زیرا داشتن القاب متعدد، از شئون شخصیت های بزرگ است که به دلیل دارا بودن صفات و ویژگی ها و ابعاد گوناگون شخصیتی، از القاب متعددی برخوردارند. همه القابی که به حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز نسبت داده شده، سرچشمه قرآنی و حدیثی دارد یا در کتاب های دیگر ادیان بیان شده است. بر این اساس، بدیهی است که موعود یا منجی وعده داده شده، شخص واحدی است و تعدد القاب، سبب تعدد در ذات نمیشود و عالم بشریت تنها به ظهور منجی واحدی اعتقاد دارد و برای ظهورش به انتظار نشسته است و چه بسا این منجی در ادیان و زبانهای گوناگون، اسامی و القاب گوناگونی داشته باشد. حال ممکن  است مجوسان چنین بزرگی که جهان را از عدل و داد پر می کند، خسرو بنامند؛ زیرا به گفته « زبیدی » خسرو به معنای خشرو یا کسی است که حکومتش بسیار وسیع است ( 1)و براساس روایات متواتر، مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) کسی است که حکومتش وسیع و جهانگیر است.

منبع : .  بحارالانوار، ج 51 ، ص 31    . -1 تاج العروس، ج 7، ص 44

به اشتراک بگذارید

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus
  • Print
نظرات

یک نظر به "آیا شیعیان درباره اسم آن حضرت اختلاف دارند؟"

نظر دادن